Bydgoszcz
13C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 14 • L 13
16C
Sob
15C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWykonawca szlifuje projekt remontu Rynku w Starym Fordonie. Co z fontanną?
remont stary fordon
18.05.2020 | 18:03

Wykonawca szlifuje projekt remontu Rynku w Starym Fordonie. Co z fontanną?

Na zdjęciu: W czwartkowym spotkaniu w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wziął udział Jerzy Majorek - prezes firmy Steinbudex, która wykona remont fordońskiego rynku.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu spotkali się z przedstawicielami firmy Steinbudex – wykonawcą przebudowy Rynku w Starym Fordonie. Firma zaproponowała kilka rozwiązań uzupełniającą koncepcję modernizacji, stworzoną przez poznańskich architektów Łukasza Pieńczykowskiego i Jakuba Bartkowiaka. Istnieje jednak problem z realizacją planowanej fontanny.

Przetarg na kompleksową przebudowę centralnego punktu najstarszej części Fordonu został rozstrzygnięty w marcu – w ponownym postępowaniu ZDMiKP wybrało ofertę firmy Steinbudex ze Świdnicy, wynoszącą 7,3 miliona złotych. Postępowanie przeprowadzono w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – obecnie dolnośląska firma prowadzi prace projektowe na podstawie koncepcji, wyłonionej w miejskim konkursie. Jej autorami są Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. Architekci, zgodnie z sugestiami mieszkańców, wprowadzili w swojej wizji ograniczenie ruchu kołowego na Rynku oraz rozwiązania sprzyjające ruchowi pieszemu.

W czwartek, 14 maja przedstawiciele Steinbudexu spotkali się z pracownikami zarządu dróg oraz członkami Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, Rady Osiedla Stary Fordon i Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta. Tematem zebrania był aktualny stan prac projektowych oraz rozwiązania, które miały uzupełnić koncepcję Pieńczykowskiego i Bartkowiaka.

Wykonawca robót, z którym w marcu bieżącego roku podpisaliśmy umowę, może pochwalić się dużym dorobkiem i doświadczeniem w projektowaniu tego rodzaju przestrzeni publicznych. Brał udział w przygotowaniu między innymi takich inwestycji jak: rewitalizacja Rynku w Jeleniej Górze, Polkowicach, Starówki w Wałbrzychu czy Rynku w Wągrowcu – podkreśla ZDMiKP. Podczas spotkania prezes Steinbudexu Jerzy Majorek przedstawił pomysły nowych rozwiązań m.in. umieszczenie herbu miasta Fordon – białej róży na czerwonym tle – w płycie rynku czy zastosowanie fragmentarycznie innych materiałów.

W ramach rewitalizacji rynku, we wschodniej części placu zaplanowano powstanie fontanny. Koncepcja poznańskich projektantów zakładała, że będzie ona miała formę płytkiej, pięciocentymetrowej niecki. Miało to umożliwić korzystanie z całej powierzchni rynku w trakcie imprez, przy uprzednim wyłączeniu dysz. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu przekazało jednak, że taka fontanna ze względów technologicznych nie jest możliwa do realizacji. – Wykonawca zobowiązał się przestawić takie rozwiązania, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonego celu – podkreśla SMSF.

Po zakończeniu przebudowy nawierzchnia placu ma być utrzymana na jednej wysokości – będzie ona wykonana w sporej części z kostki granitowej szarej. Podczas prac wyremontowany zostanie też pomnik upamiętniający mieszkańców Fordonu zamordowanych podczas drugiej wojny światowej. Ponadto, w ramach inwestycji wykonawca dostarczy oraz zamontuje na Rynku starą pompę wodną. Na placu pojawi się też więcej zieleni. – Zachowane zostaną lipy rosnące po południowej stronie Rynku. Szpaler tych drzew podkreślony zostanie innym rodzajem nawierzchni. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata. W małych donicach betonowych sadzone będą begonie – podkreśla ZDMiKP.

Przebudowa Rynku w Starym Fordonie będzie kolejnym etapem rewitalizacji tej części Bydgoszczy. W ubiegłym roku zakończono remont ulicy Bydgoskiej, a w planie na najbliższe miesiące są też pierwsze prace w rejonie Wisły – w połowie lutego ratusz złożył wnioski o wydanie pozwoleń na budowę dotyczących budowy pierwszych fragmentów fordońskiego nabrzeża. Jak informował na ostatniej sesji rady miasta zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, firma Pas-Projekt wnosiła poprawki do projektu wykonawczego ulic, które zostaną zrewitalizowane przy okazji kolejnego etapu rewitalizacji. Przetarg na prace budowlane ma zostać ogłoszony w najbliższych miesiącach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści