Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Fisz, Bisz, Łona i bicie rekordu Guinnessa. Przed nami Drums Fusion 2023!

Dodano: 15.05.2023 | 15:05

Na zdjęciu: W Bydgoszczy ponownie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion.

Fot. Nikodem Mulczyński

W Bydgoszczy odbędzie się XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. Ponownie będzie bity rekord Guinnessa.

Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion odbywa się od 2007 roku. W tym roku odbędzie się już XVI edycja, która będzie odbywać się przez około tydzień w Bydgoszczy.

Festiwal Drums Fusion jest niezwykle ważny dla naszego miasta i myślę, że wszyscy czekają z utęsknieniem co roku kiedy rozpocznie się ten festiwal i co nam ten festiwal przyniesie, jakie gwiazdy przyjadą i jak będziemy mogli w danym roku się bawić. Festiwal rozwija się z roku na rok, co nas bardzo cieszy. W tym roku będzie trwać ponad tydzień – mówi Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy.

Drums Fusion będzie trwać w dniach 27 maja-3 czerwca w różnych lokalizacjach:

 • 27 maja, godz. 14:00 – Leśny Park Kultury i Wypoczynku “Myślęcinek” (warsztaty “HIP – HOP w ruchu i muzyce”, finał projektu “Sklejam słowa”, koncert Fun Lovin’ Criminals z udziałem m.in. Bisza, Łony i Fisza)
 • 28 maja, godz. 13:30 – Hala sportowo-widowiskowa Immobile Łuczniczka (warsztaty budowy instrumentów z recyklingu, bicie rekordu Guinnessa, koncert Orkiestry na Dużym Rowerze); godz. 19:00 – Filharmonia Pomorska (koncert Yasmin Levy)
 • 29 maja, godz. 16:00 – Miejskie Centrum Kultury (targi producentów muzycznych, spotkania autorskie, warsztaty gry na bębnach obręczowych, pokazy, koncert Izabelli Effenberg); godz. 17:00 – sala koncertowa Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 20 (koncert Zohara Fresco)
 • 30 maja, godz. 15:00 – Miejskie Centrum Kultury (targi producentów muzycznych, spotkania autorskie, warsztaty z tworzenia bębnów obręczowych, koncert Zohara Fresco)
 • 31 maja, godz. 20:00 – Miejskie Centrum Kultury (koncert “Nasza miłość” w wykonaniu Doroty, Henryka i Michała Miśkiewicza)
 • 1 czerwca, godz. 16:30 – Miejskie Centrum Kultury (warsztaty perkusyjne, premiera płyty “Portrety 2”, koncert Buhaj & Demolka)
 • 2 czerwca, godz. 13:00 – MDK nr 4 przy ul. Dworcowej 82 (zajęcia z tańca intuicyjnego Magdaleny Marii Przepierskiej uwalniające siłę kobiet); godz. 10:00 – Miejskie Centrum Kultury (Międzynarodowa Konferencja Muzyczna Music Expo Poland, wernisaż wystawy “Po prostu kobieta” Małgorzaty Biniek, koncert Misi Furtak)
 • 3 czerwca, godz. 12:00 – Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (piknik, koncert Flamenco Puro, koncert Orkiestry Cajonowej, koncert Marii Cangiano)

W tym roku odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w grze na instrumentach z recyklingu. To wyjątkowe wydarzenie, bo jest to projekt kulturalno-edukacyjny dotyczący edukacji ekologicznej, ale też o podłożu artystycznym, co absolutnie wpisuje się w ten festiwal. W zeszłym roku pobity został rekord Polski w tej grze na instrumentach z recyklingu. W tym roku Miejskie Centrum Kultury wyszło z inicjatywą do zaproszenia mieszkańców nie tylko Bydgoszczy, ale też całej Metropolii Bydgoszcz – mówi Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Biura Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

Formuła bicia rekordu jest dowolna i mogą w tym wziąć udział osoby w każdym wieku. Dołączyć się może każda zainteresowana osoba, która przyjdzie odpowiednio wcześnie, by wziąć udział w próbie. Oficjalne bicie rekordu odbędzie się 28 maja o godz. 16:00 w hali Łuczniczka, a od godz. 15:00 planowane są 3 próby.

Do pobicia rekordu Guinnessa potrzebne będą instrumenty, które można zrobić samodzielnie w domu i przynieść ze sobą lub zrobić na miejscu wydarzenia z materiałów przygotowanych przez organizatorów o godz. 13:30. Warto wziąć ze sobą plastikowe wiaderka, tuby z kartonu, garnki, pokrywki, puszki, kaszę, ryż, drewniane łyżki i inne produkty, z których da się zrobić instrumenty perkusyjne.

Wszyscy, którzy będą bić rekord, zostaną przydzieleni do jednej z czterech grup podzielonych ze względu na rodzaj instrumentów:

 • Grupa I: sekcja dzwonków (instrumenty blaszane)
 • Grupa II: sekcja surdo (bębny z plastikowych wiader)
 • Grupa III: sekcja cajonowa (kartonowe pudła i drewniane skrzynki)
 • Grupa IV: sekcja chocalho (dzwonki, przeszkadzajki, grzechotki i shakery)

Do tego przedsięwzięcia obowiązują wcześniejsze zapisy do 25 maja do godz. 12:00 na adres rekord@mck-bydgoszcz.pl. W wiadomości należy podać imię, nazwisko, numer kontaktowy i wiek uczestnika.

Mieliśmy już kilka lat temu ogromny sukces, bo przecież pobiliśmy rekord Guinnessa w graniu na największej liczbie bębnów. Udało się to z powodzeniem pomimo wstrząsających okoliczności przyrody, bo nad nami spotkały się dwie burze. To nie przeszkodziło, a wręcz rozniosło się większym echem po świecie i media paryskie określiły to “największym performancem społecznym” w tamtym momencie – mówi Marek Maciejewski, dyrektor festiwalu Drums Fusion.

Do pobicia rekordu Guinnessa w grze na instrumentach z recyklingu potrzebnych będzie ponad 1300 osób. Dodatkowo pierwsze 1500 osób otrzyma specjalne pałeczki z wygrawerowanym napisem “Drums Fusion 2023 Rekord Guinnessa”.

Mamy nadzieję, że będzie nas naprawdę sporo. Inicjatywa fantastyczna, łącząca wszystkie pokolenia – dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów. Mamy nadzieję, że z naszej gminy przyjedzie sporo osób i będziemy mogli dumnie reprezentować Gminę Białe Błota w ramach Metropolii Bydgoszcz – mówi Violetta Drążkowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach.

Oprócz pałeczek, będzie można otrzymać kolekcjonerski kubek wielokrotnego użytku. Będa one dołączane do biletów na koncert w Myślęcinku. Zostały one już wprowadzone w zeszłym roku i podczas tegorocznej edycji ponownie się pojawią.

Dla nas kultura i równość tworzą pojęcie doskonałe. U nas jest to stosowane i na co dzień i w dzień świąteczny, a festiwal jest wielkim świętem – mówi Marzena Matowska, dyrektor MCK – Robimy dzień warsztatowo-panelowo-dyskusyjny i na koniec koncertowy, który odpowie na bardzo ważne pytanie: Czy w całym środowisku kultury istnieje zasada równowagi płci? Czy kobiety mają swoje należne miejsce w tych miejscach? Niestety doświadczenie pokazuje, że nie mają.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments