Bydgoszcz
4C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 5 • L 3
4C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoZ OSTATNIEJ CHWILI! Sąd podtrzymał: kurie zapłacą odszkodowanie ofierze byłego księdza
03.12.2020 | 12:06

Z OSTATNIEJ CHWILI! Sąd podtrzymał: kurie zapłacą odszkodowanie ofierze byłego księdza

Wyrok ogłoszono w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

Na zdjęciu: Pełnomocnik kurii bydgoskiej, mec. Edmund Dobecki złożył apelację od wyroku sądu pierwszej instancji (w procesie zeznawał m.in. ordynariusz diecezji bydgoskiej, bp Jan Tyrawa). W czwartek apelacje zostały przez sąd oddalone.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Archidiecezje: bydgoska i wrocławska zapłacą solidarnie 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia mężczyźnie, który jako nastolatek był molestowany przez byłego księdza Pawła K. Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł w czwartek (3 grudnia) w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. 

Sprawa dotyczyła molestowania mężczyzny (dzisiaj 24-latka), który jako nastolatek był molestowany przez byłego księdza Pawła K. To jeden z bohaterów filmu „Tylko nie mów nikomu” autorstwa pochodzących z Bydgoszczy braci Tomasza i Marka Sekielskich i to dopiero po jego emisji podjęto decyzję o wydaleniu K. ze stanu duchownego. Obecnie odbywa on siedmioletni wyrok za wykorzystywanie seksualne i gwałty na trzech chłopcach. W połowie czerwca Gazeta Wrocławska przekazała, że złożył on kolejny już wniosek o warunkowe, wcześniejsze wyjście na wolność. Wnioski, które składał wcześniej zarówno K., jak i jego matka były przez sąd oddalane.

Na początku lutego br., Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nieprawomocnie uznał, że poszkodowanemu mężczyźnie należy się zadośćuczynienie. Nakazał archidiecezjom: bydgoskiej i wrocławskiej zapłacić solidarnie 300 tysięcy złotych oraz pokryć koszty postępowania sądowego, które wyniosły niemal 20 tys. zł. Pełnomocnik bydgoskiej kurii, mec. Edmund Dobecki nie zgadzał się z wyrokiem i złożył od niego apelację, podobnie postąpił pełnomocnik wrocławskiej archidiecezji mec. Damian Czekaj. Sprawa prowadzona była za zamkniętymi drzwiami, przedstawiciele mediów mogli być obecni jedynie na odczytaniu wyroku.

Wnioskami apelacyjnymi, sąd zajął się na posiedzeniu w środę, natomiast dzisiaj przed południem – jak przekazuje nam Joanna Organiak z zespołu prasowego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – obie apelacje oddalił. Do tego, oprócz zapłacenia odszkodowania pokrzywdzonemu, obie archidiecezje muszą pokryć 12 tys. zł kosztów sądowych w związku z wniesionymi apelacjami.

Artykuł będzie aktualizowany.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ojojoj
Ojojoj
4 miesięcy temu

Szanowny Panie Szymonie, diecezja bydgoska, nie archidiecezja. XD

Powiązane treści