Bydgoszcz
-0C
Lekkie opady śniegu
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 0 • L -1
-0C
Pt
0C
Sob
-2C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoZ OSTATNIEJ CHWILI! Sąd podtrzymał: kurie zapłacą odszkodowanie ofierze byłego księdza
Sąd Okręgowy Bydgoszcz - bp Jan Tyrawa, mec. Edmund Dobecki - SF
03.12.2020 | 12:06

Z OSTATNIEJ CHWILI! Sąd podtrzymał: kurie zapłacą odszkodowanie ofierze byłego księdza

Wyrok ogłoszono w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

Na zdjęciu: Pełnomocnik kurii bydgoskiej, mec. Edmund Dobecki złożył apelację od wyroku sądu pierwszej instancji (w procesie zeznawał m.in. ordynariusz diecezji bydgoskiej, bp Jan Tyrawa). W czwartek apelacje zostały przez sąd oddalone.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Archidiecezje: bydgoska i wrocławska zapłacą solidarnie 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia mężczyźnie, który jako nastolatek był molestowany przez byłego księdza Pawła K. Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł w czwartek (3 grudnia) w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. 

Sprawa dotyczyła molestowania mężczyzny (dzisiaj 24-latka), który jako nastolatek był molestowany przez byłego księdza Pawła K. To jeden z bohaterów filmu „Tylko nie mów nikomu” autorstwa pochodzących z Bydgoszczy braci Tomasza i Marka Sekielskich i to dopiero po jego emisji podjęto decyzję o wydaleniu K. ze stanu duchownego. Obecnie odbywa on siedmioletni wyrok za wykorzystywanie seksualne i gwałty na trzech chłopcach. W połowie czerwca Gazeta Wrocławska przekazała, że złożył on kolejny już wniosek o warunkowe, wcześniejsze wyjście na wolność. Wnioski, które składał wcześniej zarówno K., jak i jego matka były przez sąd oddalane.

Na początku lutego br., Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nieprawomocnie uznał, że poszkodowanemu mężczyźnie należy się zadośćuczynienie. Nakazał archidiecezjom: bydgoskiej i wrocławskiej zapłacić solidarnie 300 tysięcy złotych oraz pokryć koszty postępowania sądowego, które wyniosły niemal 20 tys. zł. Pełnomocnik bydgoskiej kurii, mec. Edmund Dobecki nie zgadzał się z wyrokiem i złożył od niego apelację, podobnie postąpił pełnomocnik wrocławskiej archidiecezji mec. Damian Czekaj. Sprawa prowadzona była za zamkniętymi drzwiami, przedstawiciele mediów mogli być obecni jedynie na odczytaniu wyroku.

Wnioskami apelacyjnymi, sąd zajął się na posiedzeniu w środę, natomiast dzisiaj przed południem – jak przekazuje nam Joanna Organiak z zespołu prasowego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – obie apelacje oddalił. Do tego, oprócz zapłacenia odszkodowania pokrzywdzonemu, obie archidiecezje muszą pokryć 12 tys. zł kosztów sądowych w związku z wniesionymi apelacjami.

Artykuł będzie aktualizowany.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ojojoj Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ojojoj
Gość
Ojojoj

Szanowny Panie Szymonie, diecezja bydgoska, nie archidiecezja. XD

Powiązane treści