Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h WNW
H 1 • L -1
3C
Pon
1C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
7C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONKomunikacjaZa przejazd A1 zapłacimy przez aplikację. Usługa działa także w Nowych Marzach
16.06.2019 | 12:19

Za przejazd A1 zapłacimy przez aplikację. Usługa działa także w Nowych Marzach

Na zdjęciu: Punkt poboru opłat na A1 w Rusocinie.

Fot. archiwum

Od piątku, 14 czerwca na wszystkich punktach poboru opłat na autostradzie A1 Amber One (Toruń – Gdańsk) można płacić w sposób automatyczny za pośrednictwem aplikacji Autopay.

System płatności w formie pilotażu został uruchomiony w lipcu 2018 roku. Wówczas obejmował on jedynie punkty poboru w Rusocinie i Nowej Wsi koło Torunia. Kierowcy, którzy wjeżdżali na A1 np. w Nowych Marzach nie mogli korzystać z technologicznej nowinki. Jednak w piątek, 14 czerwca zarządca autostrady poinformował o zakończeniu testów i uruchomił automatyczne płatności na wszystkich bramkach.

Zobacz również:

Umowy na trzy odcinki S5 zerwane! Co dalej?

System automatycznego poboru powstał we współpracy firmy Blue Media z zarządcą drogi AmberOne. System, nazwany AmberGo, polega na tym, że kierowca pobiera na swój telefon aplikację Autopay by blue media i loguje się bądź rejestruje w systemie Blue Media. Potem należy dodać kategorię pojazdu, jego rejestrację oraz podpiąć kartę płatniczą, z której będzie pobierana opłata za przejazd A1. Podczas wjazdu na autostradę kamery zainstalowane na bramkach odczytują rejestracje pojazdów, a system sprawdza, czy dany pojazd znajduje się w systemie. Przy zjeździe z autostrady kwota za przejazd jest automatycznie pobierana z przypisanej do konta użytkownika karty płatniczej.

Korzystający z tej formy płatności wjeżdżają na A1 przez specjalnie oznaczone bramki. – Odpowiednie oznakowanie bramek podłączonych do systemu będzie wykonywane w następnym tygodniu – informuje zarządca drogi. System AmberGo póki co funkcjonuje jedynie dla samochodów kategorii 1 – czyli o dwóch osiach bez przyczepy, ale wkrótce ma to się zmienić. Jest też wielce prawdopodobne, że możliwość płatności automatycznej zostanie też uruchomiona na innych autostradach – Z moich nieoficjalnych informacji wynika, że z aplikacji Autopay wkrótce będzie można korzystać także na innych płatnych odcinkach autostrad w Polsce. W pierwszej kolejności ma funkcjonować na autostradzie A4 – podaje Jacek Uryniuk z serwisu Cashless.pl.

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści