Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zajezdnia tramwajowa Toruńska do remontu. Ogłoszono przetarg

Dodano: 08.03.2023 | 12:35

Na zdjęciu: Remont zajezdni Toruńska ma przenieść ją z lat 50. do XXI wieku.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Urząd Miasta Bydgoszczy ogłosił przetarg na wykonanie I etapu przebudowy zajezdni tramwajowej Toruńska. Inwestycja obejmuje budowę nowych budynków, w tym myjni dla tramwajów i tokarki podtorowej oraz przebudowę układu torowo-sieciowego. Zadanie otrzymało rządowe dofinansowanie w kwocie 65 milionów złotych.

Modernizacja powstałej w 1959 roku zajezdni tramwajowej jest niezbędna z uwagi na wymianę taboru tramwajowego. – Obiekt przy ulicy Toruńskiej nie jest przystosowany do serwisu nowoczesnych składów – przekonuje ratusz. I przypomina, że w najbliższych miesiącach na bydgoskie tory wyjedzie 10 nowych tramwajów zamówionych w PESIE. Oprócz tego, z początkiem roku ratusz, korzystając z prawa opcji, zamówił w bydgoskiej firmie kolejne 11 sztuk składów i negocjuje pakiet obejmujący pozyskanie następnych 19 pojazdów.

Prezydent Rafał Bruski podkreśla, że modernizacja zajezdni Toruńska to „strategiczna inwestycja dla rozwoju miasta”. – Do obsługi nowoczesnej floty tramwajów niezbędna jest też odpowiednia zajezdnia. Dlatego nie mogliśmy już dłużej czekać z jej modernizacją. To inwestycja w przyszłość transportu publicznego w Bydgoszczy – dodaje prezydent.

Modernizacja zajezdni z rządowym dofinansowaniem

Sfinansowanie pierwszego etapu przebudowy obiektów przy Toruńskiej (koszt prac wstępnie wyceniano na 80 milionów złotych, obecnie pada kwota 110 milionów złotych) umożliwi rządowe dofinansowanie w ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Miasto złożyło bowiem wniosek o wsparcie inwestycji w ramach najwyższego progu dotacji, wynoszącego 65 milionów złotych. Rząd zaakceptował bydgoski wniosek – należy dodać, że pozostałe aplikacje w ramach drugiej edycji PIS (na budowę kąpielisk nad Brdą i Balatonie oraz renowację Starego Kanału Bydgoskiego) zostały odrzucone.

Na czym będzie polegać I etap modernizacji zajezdni tramwajowej Toruńska?

I etap inwestycji obejmie rozbiórkę budynków dyspozytorni z portiernią nr 1 oraz działu eksploatacji tramwajów nr 2. Na ich miejscu powstaną nowoczesne budynki służb eksploatacyjnych, portierni oraz zasilania zajezdni tramwajowej, reprofilacji obręczy tramwajowych (tokarki podtorowej) i myjni tramwajów z proekologicznym wyposażeniem technologicznym. Najważniejszym i priorytetowym budynkiem będzie obiekt tokarki podtorowej, która szlifuje obręcze kołowe. Służy to obniżeniu hałasu, wydawanego przez jadące tramwaje, co – jak podkreśla ratusz – ma przynieść korzyści dla mieszkańców.

Prace obejmą też przebudowę układu torowo-sieciowego zajezdni – po to, by Swingi z PESY mieściły się w łukach. Wymienione zostaną też wszystkie instalacje od elektrycznych po wodociągowe, a także urządzenia systemu sterowania zwrotnicami.

W kolejnym etapie modernizacji zajezdni planowane jest dostosowanie hali obsługowo-naprawczej do przeglądów nowoczesnych składów, które muszą być obsługiwane z wykorzystaniem specjalnych pomostów. Powstać ma też system automatycznego sterowania ruchem tramwajów, a także elementy, mające na celu zmniejszenia zużycia energii na terenie obiektu.

Zajezdnia tramwajowa Toruńska. Co z ruchem tramwajów podczas remontu?

Bydgoski ratusz zapewnia, że podczas wykonywania robót budowlanych zapewnione zostanie ciągłe funkcjonowanie wszystkich obiektów zajezdni oraz przejezdność głównych szlaków komunikacyjnych. – W tym celu wykonywanie robót budowalnych na obiektach oraz robót na torowiskach tramwajowych zostało podzielone na podzadania, aby nie sparaliżować pracy zajezdni i nie zaburzyć przewozów pasażerskich na liniach tramwajowych – informują urzędnicy.

Przetarg ogłoszony

8 marca ratusz ogłosił przetarg na realizację prac budowlanych. Wstępny termin składania ofert ustalono na 8 maja. Przy ich ocenie urzędnicy wezmą pod uwagę dwa kryteria – cenę (60% wagi) i okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady (40%). Wstępnie zakłada się, że przebudowa zajezdni zajmie około 26 miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiany na Toruńskiej. Tramwaje będą jeździć wahadłowo

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments