Bydgoszcz
8C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 7
18C
Czw
13C
Pt
16C
Sob
14C
Nd
21C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiZakup projektu domu przez internet krok po kroku
zdjecie-glowne (1)
20.01.2017 | 17:59

Zakup projektu domu przez internet krok po kroku

Zobaczcie, na co należy zwrócić uwagę.

Na zdjęciu: Przez Internet można kupić niemal wszystko, nawet projekt domu.

Fot. mat. pras.

Przez internet kupujemy dzisiaj już niemal wszystko, począwszy od żywności, po sprzęt elektroniczny, kończąc na wszelkiego typu usługach. Trend ten nie pomija także branży budowlanej – online możemy kupić nie tylko materiały potrzebne do budowy, ale także sam projekt domu! Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas takiego zakupu.

Najważniejszą z zalet zdecydowania się na kupno projektu domu przez internet, jest ogromne poszerzenie pola wyboru – w sieci dostępnych jest bowiem mnóstwo projektów z wielu pracowni architektonicznych w jednym miejscu. Jest to więc znaczna oszczędność czasu, ale także pieniędzy, ponieważ mamy wgląd właściwie do wszystkich cen projektów, dzięki czemu możemy je porównać i wybrać najbardziej korzystnie. Jednak musimy pamiętać, że nie każdy projekt gotowy, który znajdziemy, będzie odpowiedni dla działki, na której ma być zrealizowany. Dlatego warto zakupić projekt poprzez firmę, która oferuje kompleksowe rozpoznanie i doradztwo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy sprzedającej projekty?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy firma złożona jest z profesjonalnego, wykwalifikowanego zespołu, w którym pracują architekci – dzięki temu będziemy mieć pewność, że pracownicy mają wiedzę na temat przedmiotu sprzedaży. Jest to właściwie najważniejszy aspekt, który będzie warunkować kolejne, takie jak istotna dla klienta – jakość projektu. Firma złożona z osób o kierunkowym wykształceniu nie będzie ryzykować sprzedażą złych projektów. Zapewne zaoferuje także klientowi kompleksową obsługę, która będzie obejmować początkowo pomoc w wyborze projektu, a później adaptację czy wykonawstwo. Jeśli zapewnione będą te wszystkie usługi, możemy powiedzieć, że firma działa wzorcowo.

Kolejny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to popularność przedsiębiorstwa, ilość projektów, jakie ma w ofercie, oraz to, czy są to projekty pracowni cenionych w branży. Wszystkie te kryteria z łatwością możemy sprawdzić w sieci – wystarczy prześledzić treści publicystyczne na portalach związanych z budownictwem i architekturą oraz tematyczne fora. Nie zapominajmy o mediach społecznościowych – przede wszystkim Facebooku – które są wręcz kopalnią wiedzy i opinii na temat firmy. Taka analiza wydaje się być czasochłonną, jednak lepiej poświęcić trochę więcej czasu, niż zostać niemile zaskoczonym nieprofesjonalnym podejściem i być może narazić się na dodatkowe koszty.

Najważniejsza zasada: kierowanie się doświadczeniem i zakresem usług

Decydując się na zakup projektu gotowego musimy pamiętać o najważniejszej zasadzie: sprawdzić doświadczenie firmy i to, czy gwarantuje dodatkową pomoc w przypadku wystąpienia problemów. Zasada ta obowiązuje bez względu na to, czy kupimy projekt prosto od architekta czy z biura pośredniczącego w sprzedaży. Sprawdzajmy także, czy w opisach projektów podaje się przewidywane koszty budowy (zarówno dla stanu surowego, jak i z wykończeniem). Dzięki temu będziemy mogli racjonalnie zaplanować kolejne etapy budowy.

Jeśli dana firma oferuje możliwość konsultacji ze specjalistą – skorzystajmy z niej. Pamiętajmy, że nawet najlepszy projekt nie zagwarantuje nam budowy bez problemów, którymi mogą być na przykład warunki zabudowy czy te wynikające z MPZP. W doświadczonym biurze architekci pomogą w analizie powyższych dokumentów i wyborze odpowiedniego na daną działkę projektu.

Wbrew pozorom zakup projektu przez internet nie różni się od zakupu w tradycyjnej formie, a nawet wydaje się być lepszym wyborem. Nie tylko ze względu na wspomnianą już nieporównywalnie większą bazę projektów w sieci, ale także łatwość samej transakcji i szybkość jej przeprowadzenia. Pamiętajmy też, że podobnie jak w innych branżach, kupując przez internet – oszczędzamy. Zakup w sieci zawsze będzie tańszy. Dlaczego? Ponieważ firma ponosi mniejsze koszty utrzymania, oszczędzając na przykład na wynajmie lokalu, więc może sobie pozwolić na ustalenie konkurencyjnej stawki cenowej. Projekt zakupiony przez internet będzie zatem tańszy i dokonany rozsądniej po dogłębnym researchu.


Podobne wpisy

Powiązane treści