[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zamknięcie torowiska przy Perłowej. Od 8 stycznia wielkie zmiany w komunikacji [SCHEMAT, ROZKŁADY JAZDY]

Dodano: 03.01.2022 | 11:08

Na zdjęciu: Torowisko przy Perłowej zostanie zamknięte w sobotę, 8 stycznia.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Początek 2022 roku przynosi kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Z uwagi na zamknięcie torowiska przy Perłowej, od soboty, 8 stycznia linie tramwajowe nr 7 i 8 będą kursować do zajezdni przy Toruńskiej, linia 4 będzie kursować przez Kujawską, a 11 zostanie zawieszona. Zmiany mają obowiązywać do końca tegorocznych wakacji.

Zamknięcie torowiska wzdłuż ulicy Perłowej zwiastuje kolejny etap trwającej od lata 2021 roku przebudowy mostów Kazimierza Wielkiego (której częścią jest również remont skrzyżowania Toruńska/Perłowa wraz z układem torowym) – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od soboty, 8 stycznia ruch tramwajowy na tym odcinku zostanie wstrzymany. Wprowadzone zostaną następujące zmiany w komunikacji:

  • Linia nr 4 zostanie skierowana na trasę czasową zmienioną z Glinek przez Wojska Polskiego, Kujawską i Bernardyńską – od ronda Jagiellonów wróci na standardową trasę do pętli Bielawy
  • Linia nr 7 z pętli Niepodległości będzie kursować do zajezdni tramwajowej Toruńska
  • Linia nr 8 pojedzie trasą czasowo zmienioną z pętli Rycerska także do zajezdni tramwajowej Toruńska
  • Linia nr 11 Wyżyny – Bielawy zostanie zawieszona
  • Z obsługi pasażerskiej zostaną wyłączone następujące przystanki tramwajowe: Szarych Szeregów (po północnej stronie węzła) i Perłowa/Toruńska (po południowej stronie węzła)
  • Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 9 i 10 będą realizowały przewozy na standardowych trasach, ale zmienią się ich rozkłady jazdy.

Na odcinku Kapuściska – Rondo Toruńskie – Rondo Jagiellonów będzie funkcjonować autobusowa komunikacja zastępcza. Dotychczasowa linia Za T6, kursująca Toruńską i Bernardyńską zamieni się w Za T – trasa będzie taka sama, lecz liczba kursów zostanie zmniejszona: z trzech kursów na godzinę w dni powszednie będą to (w analogicznym czasie) jeden/dwa kursy.

Uruchomiona zostanie także linia zastępcza Za T8 w relacji Kapuściska – rondo Toruńskie, która będzie kursować ulicami Wojska Polskiego, Władysława Bełzy, Spokojną i Toruńską. Na linii będą obowiązywać następujące przystanki: Kapuściska, Wojska Polskiego/Baczyńskiego, Wojska Polskiego/Kaczyńskiego, Szarych Szeregów, Bełzy/Szarych Szeregów, Spokojna, Bełzy/Spokojna i rondo Toruńskie. Osoby podróżujące pomiędzy Bartodziejami i Kapuściskami będą mogły korzystać również z linii nr 59, która na odcinku od przystanku Fordońska/Bałtycka do pętli Kapuściska będzie pełniła funkcje autobusowej komunikacji zastępczej za tramwaj nr 7.

Warto wiedzieć, że bilety jednorazowe honorowane będą na następujących zasadach (i odwrotnie dla każdego wariantu):

  • z linii nr 4 na liniach Za T8, linii nr 8 na odcinku rondo Toruńskie – rondo Jagiellonów oraz linii nr 6 na odcinku rondo Toruńskie – Bielawy
  • z linii nr 6 na linii Za T
  • z linii nr 7 na Za T8 oraz na linii 59 na odcinku Fordońska/Bałtycka – Kapuściska
  • z linii nr 8 i 9 na linii Za T8

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Miejskiej podkreśla, że przy planowaniu zmian wykorzystano otwarte rok temu torowisko wzdłuż ulicy Kujawskiej, dzięki czemu „wszystkie osiedla górnego tarasu nadal będą posiadały bezpośrednie połączenia tramwajowe z centrum”. – Zależało nam, aby nie dublować kursów tramwajowych ul. Kujawską. Rozkłady jazdy zostały więc tak zsynchronizowane, aby po zmianie tras godziny odjazdów tramwajów nie pokrywały się na wspólnych odcinkach – przekonuje zarząd dróg. W komunikacie czytamy również, że w dni powszednie na górny taras kursować będą długie składy tramwajowe.

Zamknięcie torowiska przy Perłowej: Zapoznaj się z nowymi rozkładami jazdy tramwajów

Przedstawione zmiany w komunikacji jak zawsze wzbudziły emocje wśród pasażerów. Mieszkańcy Kapuścisk nie są zadowoleni z faktu, że „ośemka”, zapewniająca dojazd do Dworca Głównego czy węzła Garbary, nie będzie kursować przez Kujawską. Zapytaliśmy rzecznika prasowego ZDMiKP o to, dlaczego drogowcy zdecydowali się na taki, a nie inny układ komunikacyjny po zamknięciu Perłowej. – Linia nr 8 służy także do obsługi ulicy Jagiellońskiej i Toruńskiej – odpowiada Tomasz Okoński.

Należy jednak dodać, że mimo zawieszenia linii nr 11, pozostałe linie kursujące na trasie Wyżyny – Kujawska – Gdańska nie będą wzmocnione – także dlatego, że 11 na większości trasy pokrywa się z 2 i 9 oraz przede wszystkim z wprowadzoną na ten odcinek od 8 stycznia „czwórką”. Jak dodaje Okoński, zarząd dróg będzie na bieżąco monitorować napełnienie pojazdów na trasach czasowo zmienionych. – W zależności od sytuacji, nie wykluczamy ewentualnych korekt w rozkładach – przekazuje rzecznik prasowy ZDMiKP.

Kompleksowa modernizacja 600-metrowego odcinka torowiska przy Perłowej ma zakończyć się w wakacje 2022 roku. Wykonawca – firma Trakcja – zakłada, że jeszcze w styczniu uda jej się wykonać rozbiórkę starych torów i peronów przystankowych. – Po dokonaniu rozbiórek planowane jest wykonanie nowych fundamentów oraz słupów trakcyjnych. W międzyczasie dowiezione zostaną nowe materiały – szyny i podkłady – które będą wbudowywane sukcesywnie po przygotowaniu wszystkich warstw podbudowy – informuje Okoński.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
7 miesięcy temu

Ci którzy jeszcze korzystali z komunikacji miejskiej, dostali kolejny argument, aby to uczynić. Brawo Bruski Ład!

ADAM
ADAM
7 miesięcy temu

Widać że Bruski dba o miejską infrastrukture,w przeciwienstwie do malkontentów ktorzy chcieliby widzieć Bydgoszcz w ruinie.

Marek
Marek
7 miesięcy temu

Tak tak dba i to bardzo ha ha większość ciągów komunikacyjnych w remontach Brawa

Adam
Adam
7 miesięcy temu

No trudno, trzeba wyciągnąć auto z garażu.