Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZasady współżycia społecznego w umowach frankowych – część druga [RADCA w PIĄTEK]
29.10.2021 | 06:00

Zasady współżycia społecznego w umowach frankowych – część druga [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: W zasadzie każda umowa kredytu powiązanego z frankami szwajcarskimi jest wadliwa ze względu na zawarcie w nich klauzul abuzywnych.

Fot. FreeImages

Na łamach MetropoliaBydgoska.PL ukazał się jakiś czas temu mój artykuł dotyczący zasad współżycia społecznego w kontekście umów frankowych.

Zobacz również:

Porady w cyklu Radca w Piątek

Artykuł dostępny jest TUTAJ. W zasadzie każda umowa kredytu powiązanego z frankami szwajcarskimi jest wadliwa ze względu na zawarcie w nich klauzul abuzywnych. Dzisiaj wracam do tego tematu ze względu na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie o sygnaturze akt II C 94/17. Sąd ten zwrócił uwagę jednak na aspekt zasad współżycia społecznego, o których mowa w art. 58 par. 3 Kodeksu Cywilnego.

Relację między nieważnością czynności prawnych a nadużyciem prawa trafnie ujął Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 5 marca 2002 r. (I CKN 934/00, LEX nr 54371), gdzie stwierdził m.in.: Art. 5 KC dotyczy sytuacji, gdy stosunek prawny już istnieje i istniejące uprawnienie wchodzące w skład jego treści jest ważne, ale w trakcie trwania tego stosunku prawnego zaszły takie nowe okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego przeciwstawiają się dochodzeniu uprawnienia tak długo, dopóki będą trwały te okoliczności.

Artykuł 58 par. 1 i 2 KC dotyczy sprzeczności czynności prawnej z ustawą albo mającą na celu obejście ustawy, bądź też jej sprzeczności z zasadami współżycia. Obejmuje on takie sytuacje, gdy czynność prawna już w chwili rodzenia się stosunku prawnego dotknięta jest tymi wadliwościami. Jest więc od początku nieważna, z uwagi na wymienioną sprzeczność, a istniejąca nieważność takiej czynności powoduje, że nie stwarza ona w ogóle uprawnień”. Odrębną kwestią pozostaje natomiast stosowanie art. 5 KC dla oceny skutków nieważnej czynności prawnej. Każdy, kto ma w tym interes prawny, może żądać ustalenia nieważności czynności prawnej (art. 189 KPC). Jeśli w wyniku nieważnej czynności prawnej doszło do spełnienia świadczenia, zubożony ma roszczenie zwrotne (art. 410 § 2 KC). Wykonywanie praw służących podmiotowi z uwagi na nieważność czynności prawnej może być ocenione pod kątem zgodności z zasadami współżycia społecznego (art. 5 KC).

Artykuł 5 KC nie spowoduje konwalidacji nieważnej czynności prawnej, stanie się zaś tytułem zachowania korzyści przez tego, kto odniósł korzyść z nieważnej czynności prawnej. Przykładowo, skoro nieważna jest umowa kredytu, to temu, kto zapłacił raty z tytułu tej nieważnej czynności prawnej przysługuje roszczenie o zwrot pieniędzy (art. 410 KC).

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać całkowicie za darmo TUTAJ

W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści