Zbieranie podpisów podsumowane. Wielki sukces Uniwersytetu Medycznego!
Dodano: 04.01.2016 | 14:06
W poniedziałek Zbigniew Pawłowicz przedstawił wyniki akcji zbierania podpisów poparcia dla powstania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.
Na zdjęciu: Na koniec uroczystości wszyscy zaangażowani w akcję wystąpili do wspólnej fotografii.
Fot. Leszek Grabowski
Wielkim sukcesem zakończyło się zbieranie podpisów poparcia dla powstania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Podczas poniedziałkowego podsumowania lider przedsięwzięcia, poseł Zbigniew Pawłowicz zaprezentował wyniki akcji.
Do dzisiaj komitet obywatelski zebrał aż 140 tysięcy głosów poparcia, dzięki czemu 6 stycznia będzie mógł ze spokojem złożyć w sejmie projekt ustawy. Co więcej, do środy ma wpłynąć jeszcze około 10 tysięcy podpisów. Akcja prowadzona była w wielu punktach na terenie miasta, urzędach, restauracjach, centrach handlowych i kościołach. Podpisy zbierano nie tylko w Bydgoszczy, ale też w wielu innych ośrodkach. Głosy z różnych województw wręczył Pawłowiczowi jeszcze podczas poniedziałkowej konferencji poseł Paweł Skutecki.
– To jest szczególny dzień dla naszego miasta – mówił na spotkaniu podsumowującym Zbigniew Pawłowicz. W Hotelu pod Orłem pojawili się posłowie oraz radni, a także władze miasta. – Zgromadziła nas ta inicjatywa, bo zdrowie jest ponad podziałami. Robimy to dla lepszej jakości leczenia nas wszystkich – tłumaczył Pawłowicz, który podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję. Poseł Tomasz Latos dodawał, że starania o powołanie uniwersytetu to przejaw rodzącego się wśród bydgoszczan poczucia potrzeby pewnych działań.
Po pośle Platformy Obywatelskiej przemówił prezydent Rafał Bruski. – Pamiętam, jak na placu Wolności rozpoczynaliśmy akcję. Było trochę niepewności, ale zawsze mówiłem, że nie ma takiej rzeczy, która by się posłowi Pawłowiczowi nie udała – mówił Bruski, który wyraził nadzieję, że bydgoscy parlamentarzyści wykorzystają swoje wpływy w sejmie. Pawłowicz z uśmiechem odpowiedział. – Pan prezydent chciałby umożliwić rozwój medycyny akademickiej w Bydgoszczy, ale na razie nie może, bo w ten sposób pomaga innemu miastu. Panie prezydencie, nie ma pan szans jako polityk, jeśli będzie pan rozdawał innym miastom. Działamy więc w pańskim interesie.
Głos zabrał także Roman Jasiakiewicz, który zaznaczył, że chęć utworzenia na Kujawach i Pomorzu nowej samodzielnej placówki uniwersyteckiej powinna być dla radnych województwa oraz polityków toruńsko-włocławskich najlepszym uzasadnieniem słuszności prowadzonych działań. Ryszard Chodynicki, były prezydent Włocławka, wyraził wsparcie w imieniu mieszkańców swojego miasta. – Dzięki poprzednim staraniom pana Pawłowicza w naszym mieście powstał cały system przybliżania pomocy medycznej, za co włocławianie są bardzo wdzięczni. Mówiąc językiem wojskowym, Toruń został osaczony i nie ma teraz innego wyjścia. A już tak zupełnie prywatnie: Zbyszek, na pewno wygrasz – powiedział polityk, który zarządzał Włocławkiem w latach 1994-1998.
6 stycznia projekt ustawy wraz z podpisami zostanie złożony w sejmie. Jak mówił Tomasz Latos, ministerstwo zdrowia jest pozytywnie zainteresowane sprawą, ale trzeba szczegółowo przeanalizować podstawy prawne do powołania uniwersytetu. Przypomnijmy, że jeszcze kilka tygodni temu Zbigniew Pawłowicz tłumaczył, że ewentualna opinia UMK nie musi być wiążąca dla ministerstwa.
- Jedna niewiadoma mniej. Mateusz Szczepaniak zostaje w Polonii - 21 września 2023
- Browar Osowa Góra zostanie zamknięty. Zostało kilka dni - 21 września 2023
- Dachowanie na S5 pod Bydgoszczą. Są utrudnienia w ruchu - 20 września 2023