Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportZłote medalistki paraolimpiady z Rio pokazały, że niepełnosprawność i pełnosprawność mogą być tandemem [ZDJĘCIA]
09.11.2016 | 12:29

Złote medalistki paraolimpiady z Rio pokazały, że niepełnosprawność i pełnosprawność mogą być tandemem [ZDJĘCIA]

"Dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą" - słowa św. Augustyna były mottem dzisiejszego spotkania złotych medalistek z młodzieżą.

Na zdjęciu: Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław - kolarski tandem na spotkaniu w ZS nr 14.

Fot. Stanisław Gazda

Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław – kolarski tandem złotych medalistek paraolimpiady w Rio de Janeiro – gościły dziś w Zespole Szkół Nr 14 w Bydgoszczy.

– Jesteśmy szkołą integracyjną i przyjazną aktywności fizycznej, w murach, której uczą się pełnosprawni i niepełnosprawni – chcieliśmy więc pokazać, że pełna współpraca osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi jest możliwa, może się udać, ba, nawet procentować wielkimi sukcesami, ale też promować sport, ruch na świeżym powietrzu jako sposób spędzania wolnego czasu. Najlepszym sposobem na zrealizowanie tych zamierzeń wydało nam się zaproszenie mistrzyń olimpijskich, co dzisiaj stało się faktem – powiedziała nam  Joanna Brzustewicz-Ziółkowska z Zespołu Szkół nr 14.

Zawodniczki przygotowały dla uczniów specjalną prezentację multimedialną, która przybliżyła różnice między tymi samymi dyscyplinami uprawianymi przez osoby pełnosprawne i niepełnosprawne; opowiedziały o spotkaniu obu pań i podjęciu decyzji o wspólnym uprawianiu sportu. Młodzież mogła poznać sprzęt kolarski, na którym Iwona i Aleksandra sięgały po kolejne sukcesy w tym po ten najważniejszy – olimpijskie złoto. Każdy z uczestników spotkania mógł chociaż przez chwilę poczuć się posiadaczem złotego medalu.

Wspólnie z Olą wywalczyłyśmy złoty medal igrzysk paraolimpijskich w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego. To życiowe marzenie było okupione ciężką pracą, ale radość ze złota, wysłuchanie Mazurka Dąbrowskiego z najwyższego stopnia podium, były najwspanialszą nagrodą. Zaproszenie nas na spotkanie z młodzieżą szkolną również traktujemy jako bardzo ważną dla nas formę docenienia nas – podzieliła się z Metropolią Bydgoską pl. Iwona Podkościelna.

Uwielbiam takie spotkania jak dzisiejsze i zawsze fascynuje mnie szczery, autentyczny, pełen zaangażowania odbiór przez dzieci i młodzież przekazywanych przez nas informacji. W przygotowanej prezentacji pokazuję m.in. sportowców, którzy uprawiając sport stali się niepełnosprawnymi, a mimo to nadal pozostają wierni swoim dyscyplinom, co niesie przekaz, że nie wolno traktować niepełnosprawnych jak ludzi wykluczonych, że niepełnosprawność nie jest żadną przeszkodą, by sięgnąć po złoty medal na najważniejszej imprezie sportowej na świecie. A ja z Iwoną mogłam zwiedzić niemal cały świat, a wszystko to dzięki wzajemnej współpracy, zaufaniu, szacunkowi i zrozumieniu, że osoba niepełnosprawna w niczym nie ustępuje osobie pełnosprawnej. Na ile mogę, walczę z postawami rodziców, którzy słysząc pytanie swojego dziecka: „dlaczego ten pan czy pani jeździ na wózku?”, zmieniają temat i odwracają wzrok dziecka, by nie patrzyło na czyjeś kalectwo. Walczę o to, by każdy zrozumiał, że niepełnosprawny ma takie same prawa do cieszenia się życiem, realizowania marzeń, jak osoba pełnosprawna, że pełnosprawność z niepełnosprawnością powinny zawsze tworzyć tandem, składać się na jedno wspólne społeczeństwo – powiedziała mieszkanka Osielska pod Bydgoszczą, Aleksandra Tecław.

A uczniowie ZS nr 14 mogli poznać takie ciekawostki jak ta, że w logo paraolimpiady były trzy łezki: czerwona, niebieska i zielona, że maskotki paraolimpiady były zielone i kolor ich włosów zależny był od koloru zdobytego medalu, były unikalne, gdyż wyprodukowano ich dokładnie tyle, ile było przyznanych medali, że złoty medal olimpijski waży 0,5 kg, wykonany został z mieszanki 7 gramów złota, srebra oraz innych metali i jest niezwykłą grzechotką, albowiem wypełniony jest czternastoma kryształami, że tandemowy rower na którym zdobyły medal olimpijski obsługiwany jest przez siedzącego z przodu pełnosprawnego pilota i można na nim osiągnąć prędkość  50-70 km/h.

Złote medalistki z Rio gościły także w bydgoskim ratuszu i zostały przyjęte przez Iwonę Waszkiewicz, zastępcę prezydenta Rafała Bruskiego


Powiązane treści