[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Złotowski deklaruje: Będę promował budowę portu multimodalnego w Bydgoszczy

Dodano: 16.05.2019 | 22:01

Na zdjęciu: Kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski i radny województwa Jerzy Gawęda podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej platformie multimodalnej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na niespełna tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego lider listy PiS z okręgu kujawsko-pomorskiego Kosma Złotowski przedstawił jeden z kluczowych celów, o który zamierza ubiegać podczas kolejnej kadencji w Brukseli. Polityk zapowiedział, że po ponownym wyborze na europosła będzie zabiegał o budowę portu multimodalnego w Emilianowie. 

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości już na kilka miesięcy przed startem kampanii wyborczej przekazywał, że kwestia stworzenia nowoczesnego węzła przeładunkowego będzie dla niego jednym z priorytetów w nowej kadencji europarlamentu. – Bardzo ważny temat to nadchodzący przegląd Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Chciałbym, aby w sieci bazowej znalazły się nowe projekty, w tym między innymi multimodalny port przeładunkowy zlokalizowany w okolicy Bydgoszczy. Dzięki temu ta inwestycja miałaby zagwarantowane solidne finansowanie z pieniędzy europejskich, a województwo kujawsko-pomorskie mogłoby stać się ważnym centrum logistycznym w Europie Środkowo-Wschodniej – mówił Złotowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Złotowski deklaruje: Będę promował budowę portu multimodalnego w Bydgoszczy

Zobacz również:

Złotowski chce walczyć o unijną kasę na port multimodalny w Bydgoszczy

Temat budowy platformy multimodalnej – czyli węzła, umożliwiającego przeładunek towarów z jednego środka transportu (np. z pociągu) na inny (np. na ciężarówkę) pojawia się w dyskusji publicznej od kilku lat. W ubiegłym roku rada miasta przyjęła przygotowane przez Miejską Pracownie Urbanistyczną stanowisko, w który apeluje o uwzględnienie w planie zagospodarowania województwa oraz uchwale dotyczącej obszaru chronionego krajobrazu Wydm Kotliny Bydgosko-Toruńskiej potrzeby realizacji terminalu przeładunkowego w pobliżu stacji Bydgoszcz Emilianowo.

Węzeł przeładunkowy – zgodnie z oczekiwaniami bydgoskich społeczników – ma powstać przy stacji, położonej na trasie linii kolejowej nr 201 (magistrali węglowej) Jest ona częścią korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk (CE-65). Atutem Emilianowa jest bliskość drogi krajowej nr 10, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i portu lotniczego. Stanowisko, przyjęte przez radnych, podkreśla wyżej wymienione zalety tej lokalizacji. Przyjęcie apelu do władz województwa wiążę się z zaawansowaniem prac PKP SA nad planem realizacji platformy multimodalnej. Jak możemy się dowiedzieć z przyjętego stanowiska, państwowa firma prowadzi obecnie intensywne prace analityczne w zakresie potoków ładunków oraz skomunikowania ruchu drogowego obsługującego planowany terminal.

Platforma multimodalna była też tematem czwartkowego spotkania Złotowskiego z mediami, w którym udział wziął także radny województwa Jerzy Gawęda. Lider listy PiS do PE podkreślił, że konferencje poświęca konkretnej sprawie. – Tym konkretem jest projekt budowy portu multimodalnego pod Bydgoszczą – najpewniej w Emilianowie. Chodzi o port, w którym będą przeładowywane towary z różnych środków transportu na inne – mówił europoseł. Dodał też, że port powinien też obsługiwać żeglugę śródlądową, prowadzoną Wisłą.

Ta inwestycja ma poparcie polskich władz i władz samorządowych kujawsko-pomorskiego

– zaznaczył Złotowski. Dodał jednak, że jego przeciwnicy polityczni są przeciwni odbudowie żeglugi śródlądowej. – Na jednej z debat przedstawiciel KE był przeciwny żegludze śródlądowej – mówił polityk PiS, nawiązując do niedawnej debaty zorganizowanej przez WWF. To na niej swój sceptycyzm wobec kaskadyzacji Wisły i jej regulacji wyraził startujący z list wielkiej opozycyjnej koalicji Sylwester Jankowski z Partii Zieloni. Sama idea portu multimodalnego miała odbić się już szerokim echem wśród unijnych urzędników. – Była o nim mowa podczas wizyty delegacji komisji transportu Komisji Europejskiej w Polsce. Oglądaliśmy wtedy Via Carpatię w okolicach Rzeszowa, a potem spotkaliśmy się w ministerstwie żeglugi. Na kolegach europosłach ten projekt wywarł bardzo duże wrażenie – zapewniał polityk PiS.

Złotowski podkreśla, że Bydgoszcz jest na początku drogi do budowy portu multimodalnego. Co jego zdaniem udało się już zrobić w tej kwestii? – Zaczęliśmy od promocji węzła w okolicach Bydgoszczy – są pierwsze projekty, które można pokazać. Na podstawie ich można obliczać koszty czy ilość przeładowanych towarów. Komisja transportu PE również debatowała na ten temat. Było też kilka wysłuchań publicznych – mówił europarlametarzysta. Podczas konferencji złożył też obietnicę. – Jak zostanę wybrany posłem do PE na następną kadencję, to moim zadaniem jest promocja tej idei. Mam nadzieję, że pod koniec kadencji będą konkrety, które będzie można zobaczyć nie w moim biurze i na wizualizacjach, a w Emilianowie – zadeklarował Złotowski.

Zobacz też: Kaczyński na konwencji PiS w Bydgoszczy: Wszyscy są świetni, ale Kosma jest najlepszy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments