Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmiany w 500 plus: Gdzie złożyć wniosek?

Dodano: 20.06.2019 | 11:04

Na zdjęciu: zdj. ilustracyjne

Fot. Pixabay

Od 1 lipca 2019 roku zmieniają się zasady przyznawania świadczenia 500+. Teraz będzie ono obowiązywać także dla pierwszego dziecka. Wnioski można składać już od 1 lipca – ale tylko w formie elektronicznej. Wnioski papierowe będzie można składać dopiero od 1 sierpnia.

500 + to świadczenie wychowawcze, przysługujący do tej pory na drugie i kolejne dzieci w rodzinie do ukończenia 18 roku życia, a także na pierwsze dziecko – ale w ramach określonych dochodów rodziny. Od 1 lipca rząd znosi kryterium dochodowe – oznacza to, że program obejmie też wszystkie pierwsze dzieci. Wysokość świadczenia to 500 zł miesięcznie, a jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców ustaloną orzeczeniem sądu, kwota świadczenia dla każdego z rodziców to 250 zł miesięcznie.

Zmiany w 500 plus: Gdzie złożyć wniosek?

Zobacz również:

Trwa budowa nowego marketu przy Gdańskiej

Jak informuje urząd miasta, wnioski w ramach programu można składać od 1 lipca 2019 roku tylko w formie elektronicznej – przez stronę banku, platformę emp@tia, PUE ZUS, ePUAP oraz obywatel.gov.pl. Papierowe wnioski będą przyjmowane dopiero miesiąc później – można je składać w Wydziale Świadczeń Rodzinnych (Wojska Polskiego 65), w filii urzędu miasta w Fordonie (Gierczak 6), w Punkcie Obsługi Mieszkańca (Zielone Arkady) oraz w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Bydgoszczy (Jezuicka 1, możliwe jest jedynie złożenie wniosku).

Dziecko, na które rodzic obecnie nie pobiera świadczenia 500+ musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 roku. Gwarantuje to ustalenie prawa do świadczenia od 1 lipca 2019 do 31 maja 2021 roku i wypłacenie go z wyrównaniem od lipca przy spełnieniu pozostałych warunków ustawy. Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, od 1 lipca 2019 roku składają jeden, wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają prawo do świadczenia na pierwsze dziecko od 1 lipca 2019 do 31 maja 2021 roku (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października 2019 do 31 maja 2021 roku na pozostałe dzieci, na które świadczenia są już przyznane przy spełnieniu pozostałych warunków ustawy.

Rodzice muszą pamiętać, aby złożyć wniosek do 30 września, jeśli chcą otrzymać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca tego roku – wnioski złożone w październiku lub później nie zostaną objęte spłatą, a świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku. Informacja o przyznaniu świadczenia będzie wysyłana e-mailem – urząd miasta prosi o podanie we wniosku aktualnego i czytelnego adresu e-mail. Podanie we wniosku numeru telefonu także ułatwi ewentualny kontakt w sprawie.

Od 1 lipca rozpoczyna się tez przyjmowanie wniosków o przyznanie świadczenia 300+ (Wyprawka Szkolna) w Programie Dobry Start. To 300 złotych nieopodatkowanego wsparcia przeznaczonego na wyprawkę szkolną. Przysługuje ono na dzieci rozpoczynające rok szkolny do ukończenia 20. roku życia lub w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do 24 roku życia. Wsparcie przysługuje raz w roku, bez względu na dochód rodziny. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. W lipcu będą one przyjmowane tylko elektronicznie – za pośrednictwem strony banku, platformy emp@tia oraz obywatel.gov.pl. Od 1 sierpnia ruszy przyjmowanie wniosków papierowych – miejsca ich składania są takie same, jak w przypadku programu 500 +; ich adresy podajemy powyżej. Świadczenie Wyprawka Szkolna zostanie wypłacone do 30 września, jeżeli kompletny wniosek będzie złożony w lipcu lub sierpniu. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Warto wiedzieć, że w Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy Wojska Polskiego 65 możliwe jest złożenie wniosku i skorzystanie z pomocy urzędnika przy jego wypełnieniu. W przypadku chęci skorzystania z niej, należy liczyć się z koniecznością dłuższego oczekiwania w kolejce. W związku z funkcjonowaniem systemu kolejkowego oraz w celu usprawnienia obsługi urząd miasta prosi o samodzielne wstępne wypełnienie wniosku o wszystkie znane informacje (dane wnioskodawcy, adres zamieszkania, dane dzieci). Wnioski niewypełnione będą przyjmowane w dalszej kolejności dopiero po ich uzupełnieniu.

Druki wniosków dostępne będą w Wydziale Świadczeń Rodzinnych (Wojska Polskiego 65), filii UMB w Fordonie (Gierczak 6) oraz w Punkcie Obsługi Mieszkańca w centrum handlowym Zielone Arkady oraz na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl oraz stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy: um.bydgoszcz.pl/swiadczenia. Rodziców rozwiedzionych oraz wychowujących dzieci naprzemiennie prosi się o dołączenie do wniosku kopii wyroku sądu orzekającego rozwód lub opiekę naprzemienną, gdyż znacznie przyspieszy to postępowanie.