Bydgoszcz
-1C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h NW
H -1 • L -2
-2C
Sob
-13C
Nd
-12C
Pon
0C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaZmiany w budżecie miasta związane z koronawirusem. Trudne decyzje mogą jeszcze nadejść
rafal_bruski_prezydent_SG
20.03.2020 | 12:09

Zmiany w budżecie miasta związane z koronawirusem. Trudne decyzje mogą jeszcze nadejść

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski ostrzegał w piątek radnych, że trudne decyzje związane z pandemią koronawirusa mogą nadejść na następnych sesjach.

Fot. Stanisław Gazda

Radni zadecydowali o zmianach w budżecie miasta w związku z działaniami prowadzonymi w obliczu zakażeń koronawirusem. Prezydent zastrzegał jednak, że w przypadku postępowania pandemii konieczne będą kolejne, trudniejsze decyzje.

Piątkowa sesja potrwała niespełna godzinę. Najważniejszą kwestią obrad były zmiany w budżecie miasta, których dokonano w obrębie obowiązkowej rezerwy na zarządzanie kryzysowe, która jest ujęta w dwóch obszarach – w wydatkach bieżących i wydatkach majątkowych (zadania inwestycyjne). Na wniosek prezydenta 1 mln zł został przeniesiony z części majątkowej do części bieżącej. – Obecnie na co dzień ponosimy wydatki w związku z zabezpieczeniem naszych służb i usług, które są wykonywane na rzecz np. osób objętych kwarantanną lub osób wykonujących dalej swoje funkcje w obszarze chociażby pomocy społecznej czy straży miejskiej, które są narażone na kontakt z osobami chorymi. Mam nadzieje, że do następnej sesji ta kwota wystarczy – tłumaczył prezydent.

Zobacz również:

DOŚĆ! Igranie z ogniem musi się skończyć się dymisją. Albo dymisjami

Radni jednogłośnie zagłosowali za poprawką do budżetu. Pojawiły się też pytania o inne działania związane z pandemią. PiS zawnioskował o czasową rezygnację z poboru opłat parkingowych, powrót do rozkładów jazdy na dni powszednie, zawieszenie opłat czynszowych od lokali użytkowych i obniżenie stawek podatku od nieruchomości. Jak wyliczał prezydent, miesięczne dochody miasta z czynszu za lokale użytkowe to ok. 1,5 mln zł.

Bruski już w czwartek zapowiedział, że przedstawi pakiet wspierający dla bydgoskich przedsiębiorców wzorowany na rozwiązaniach z Wrocławia. Jego założenia mają być opublikowane w najbliższych godzinach. W Krakowie oszacowano, że działania związane z koronawirusem będą kosztować miasto ponad 300 mln zł. Kierując się tymi obliczeniami, można domyślać się, że Bydgoszcz wyda nieplanowane 100 mln. – Nie mamy skarbca z pieniędzmi, więc trzeba będzie zaciągnąć więcej kredytu. Rozumiem dramatyczną sytuację wielu firm, ale musimy pamiętać, że równie dramatyczna jest sytuacja w samorządach – ostrzegał prezydent, dodając, że miasto pomoże tym przedsiębiorcom, którzy muszą przetrwać, a nie tym, którzy mają duży bufor bezpieczeństwa i „potrzebują za darmo zrobić kolejny przegląd mercedesa”.

Marcin Lewandowski z PiS proponował, aby – dla pozyskania potrzebnych środków – przesunąć o rok realizację czwartego kręgu Opery Nova. Prezydent odpowiadał jednak, że inwestycja planowana jest na wiele lat, więc nie rozwiąże to kłopotu, bo potrzeby są zdecydowanie większe niż tegoroczne środki (8 mln zł) zapisane na operę. Wyraził tez nadzieję, że miasto i samorząd województwa będzie stać na rozbudowę. – Wszyscy liczą starty z niższego PIT-u, CIT-u i czynności cywilnoprawnych. Ja muszę utrzymać miasto przy życiu. Myślę, że przyjdzie czas, gdy będziemy jeszcze na sesjach podejmować trudne decyzje – przyznawał.

Czytaj także: Miejskie place zabaw zamknięte z powodu koronawirusa

Bruski kilka razy przypominał, że miejski budżet, podobnie jak domowy czy firmowy, nie jest z gumy. – Musimy mieć zabezpieczenie na funkcjonowanie szkół, przedszkoli, żłobków i komunikacji publicznej. Bonusem są inwestycje, więc każda pomoc i ulga spowoduje, ze inwestycji będzie mniej. Skrajnie dojdziemy do momentu, gdy inwestycje będą na poziomie zerowym – wyjaśniał radnym.

Przypomnijmy, że w czwartek dwanaście miast Unii Metropolii Polskich zaapelowało do rządu o podjęcie działań, by zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu grożącemu jednostkom samorządu terytorialnego. Sygnatariusze pisma, wśród których znalazł się Bruski, proszą o  zawieszenie wpłaty „janosikowego” (wpłata ponoszona przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie) do końca 2021 roku, wykreślenie sankcji z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych (dotyczących uchwalania budżetów i sprawozdań), wprowadzenie rekompensaty w przypadku, gdy koszty gospodarowania odpadami są wyższe niż maksymalny, ustawowy poziom opłat lub o podniesienie maksymalnych stawek, a także o uruchomienie dodatkowych, dedykowanych dla jednostek samorządu terytorialnego środków finansowych, zarówno z budżetu państwa jak i ze środków pomocowych UE.

***

Przypominamy, że decyzją Grupy Enjoy Media, wydawcy portalu MetropoliaBydgoska.PL, wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa mogą za darmo publikować na naszych łamach komunikaty związane z funkcjonowaniem w obliczu pandemii koronawirusa. Szczegóły tutaj –>  MetropoliaBydgoska.pl oddaje powierzchnie reklamowe walce z koronawirusem. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści