Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znów zmiany na Fordońskiej. Południowa jezdnia zostanie zamknięta

Dodano: 07.07.2023 | 13:01

Na zdjęciu: Od poniedziałku, 10 lipca na Fordońskiej znów zmieni się organizacja ruchu.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Od poniedziałku, 10 lipca zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu na ulicy Fordońskiej, na odcinku od Bałtyckiej do Fabrycznej. Ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią północną.

Od soboty, 1 lipca zamknięta dla ruchu jest północna jezdnia ulicy Fordońskiej oraz skrzyżowanie z ulicą Łęczycką. Firma Trakcja nareszcie położyła na niej warstwę ścieralną asfaltu. Od poniedziałku, 10 lipca ruch w obu kierunkach zostanie przełożony właśnie na jezdnie północną. Wtedy też rozpocznie się rozbiórka całej infrastruktury na jezdni południowej; wykonane zostanie także połączenie torowiska w ciągu Fordońskiej z nowym, realizowanym wzdłuż Kazimierza Wielkiego.

Jak informuje ZDMiKP, w poniedziałek otwarta dla ruchu zostanie ul. Łęczycka – na skrzyżowaniu z Fordońską i Kazimierza Wielkiego powstanie też tymczasowe rondo, umożliwiające przejazd w kierunku mostu Kazimierza Wielkiego. – Prosimy jednak uważać na kursujące na tym odcinku tramwaje – zaznacza Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskich drogowców.

Zmiany na Fordońskiej. Co z komunikacją miejską?

W związku z pracami na jezdni południowej ulicy Fordońskiej, nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ruch autobusów w obu kierunkach będzie odbywał się rzecz jasna jezdnią północną: w związku z tym do obsługi pasażerskiej zostaną włączone przystanki autobusowe: most Kazimierza Wielkiego (zlokalizowany na ulicy Łęczyckiej), Fordońska/Szajnochy oraz utworzone zostaną przystanki tymczasowe – Fordońska/Bałtycka (kierunek Fordon przed ul. Bałtycką na wysokości stacji paliw) i most Kazimierza Wielkiego (kierunek Fordon za ul. Łęczycką). Przystanek Fordońska/Bałtycka w stronę centrum powróci za to na swoją pierwotną lokalizację.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Enea Bydgoszcz Triathlon 2023. W weekend spore zmiany w ruchu i komunikacji


Z obsługi pasażerskiej zostaną wyłączone przystanki autobusowe Fordońska/Bałtycka i most Kazimierza Wielkiego (przy południowej jezdni w kierunku Fordonu) oraz tymczasowe przystanki na ulicy Bałtyckiej (Bałtycka/Fordońska i Bałtycka/Skłodowskiej-Curie) i Fordońskiej (Fordońska/Bałtycka i most Kazimierza Wielkiego).

Przebieg linii nr 65 i 32N nie ulegnie zmianie, a linie nr 64, 69, 89 i 33N wrócą na stałą trasę – w obu kierunkach pojadą ulicami Fordońską, Łęczycką i Skłodowskiej-Curie.

Kiedy koniec budowy mostów Kazimierza Wielkiego?

5 lipca minął pierwotny termin zakończenia prac między Kapuściskami a Bartodziejami – podpisana w lipcu 2021 roku umową z firmą Trakcja zakładała, że finisz inwestycji nastąpi dwa lata później. Spółka nie była jednak od początku mocno zaangażowana w roboty i już od dawna wiadome było, że nie wyrobi się w terminie.

Trakcja tłumaczyła jednak opóźnienie prac skutkami pandemii koronawirusa, a potem wojny w Ukrainie i wystąpiła do ZDMiKP z wnioskiem o dodatkowe sześć miesięcy na dokończenie budowy dwóch nowych mostów i przebudowy układu torowo-drogowego. Drogowcy dodają również, że na tempo prac wpłynęły inne utrudnienia, m.in. odmienne warunki hydrologiczne pod obiekty mostowe i komory kanalizacji deszczowej. – Wobec powyższego, konieczne stało się wydłużenie terminu na realizację całej inwestycjitłumaczy Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Wykonawca i zarząd dróg deklarują, że most tramwajowy wraz z całym przebudowanym układem torowym na Fordońskiej i Toruńskiej ma być gotowy (wraz z pozwoleniem na użytkowanie) do 15 grudnia 2023 roku. Miasto jest bowiem zobligowane do tego, by do końca roku rozliczyć dotację unijną. Kiedy zakończą się prace na nowym moście drogowym? Tu trzeba uzbroić się w większą cierpliwość i liczyć na łagodną zimę: roboty drogowe wraz z budową przeprawy (z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie) mają zostać zrealizowane do 29 lutego 2024 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
4don
4don
11 miesięcy temu

Co tu komentować? Opadają ręce, nogi i inne części ciała… Jakby tak pan Bruski i jego świta tkwili codziennie w tym bałaganie na Fordońskiej to może inaczej by ta cała pseudobudowa wyglądała od początku.