Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeAmfiteatr na Wyspie Młyńskiej ma zniknąć w lutym. Kolejne zmiany już wiosną
04.01.2021 | 14:11

Amfiteatr na Wyspie Młyńskiej ma zniknąć w lutym. Kolejne zmiany już wiosną

Na zdjęciu: Amfiteatr na Wyspie Młyńskiej był miejscem licznych imprez.

Fot. ST/archiwum

W najbliższych tygodniach na Wyspie Młyńskiej zajdą kolejne zmiany. Trwa przetarg na zapowiadaną rozbiórkę amfiteatru i toalet – miejsce ma być dopasowane do otoczenia odnowionych Młynów Rothera wraz z nowymi tarasami. W plac po widowni zostanie wkomponowana zieleń.

Decyzja o dostosowaniu, a w praktyce rozbiórki powstałego około 2005 roku amfiteatru do nowego otoczenia odnawianych spichrzów zapadła już kilkanaście miesięcy temu. – Jakbyśmy spojrzeli od strony opery, to amfiteatr będzie nam zasłaniał Młyny; tak samo siedząc przy zrewitalizowanych Młynach będziemy widzieli tył amfiteatru – mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. W grudniu urząd miasta przekazał, że prace na Wyspie Młyńskiej rozpoczną się w najbliższych miesiącach

– W projekcie budżetu miasta na 2021 rok zabezpieczyliśmy niemal 3 miliony złotych na modernizację serca Wyspy Młyńskiej – polany i Międzywodzia. Centralna część zostanie funkcjonalnie dopasowana do powstającego w tym miejscu w Młynach Rothera Parku Kultury. Istniejąca publiczna toaleta i amfiteatr zostaną rozebrane – przeprowadzenie prac planowane jest jeszcze zimą. W ich miejscu pojawi się nowa zieleń, która wkomponuje się w otoczenie zmodernizowanego Młyna poinformowali urzędnicy.

30 grudnia ratusz ogłosił przetarg na wykonanie rozbiórki amfiteatru i znajdujących się w jego konstrukcji toalet publicznych. Zamówienie obejmuje demontaż konstrukcji i nasypu ziemnego widowni, demontaż elementów wyposażenia toalet i przyłączy oraz uporządkowanie terenu. Urzędnicy czekają na oferty wykonawców do 14 stycznia – sama rozbiórka amfiteatru ma zakończyć do 26 lutego (termin może ulec zmianie ze względu m.in. na warunki atmosferyczne czy sytuację epidemiczną).

Zobacz również:

Co znajdzie się we wnętrzach Młynów Rothera?

Kolejną zmianą na Wyspie Młyńskiej ma być remont międzywodzia. Ratusz podkreśla, że zostanie ono odnowione wiosną. – Częściowo przebudowane zostaną ścieżki i oświetlenie – czytamy w komunikacie prasowym. Kanał przebiegający przez Wyspę został zrewitalizowany w latach 2005-2007. – Miejsce jest niezwykle atrakcyjne turystycznie i chętnie użytkowane przez mieszkańców Bydgoszczy, lecz wymaga remontu ze względu na odpadające płyty granitowe, którymi wyłożono nieckę kanału. Korekty wymaga także oświetlenie zamontowane na słupkach (bywa ono często niszczone) oraz drewniane elementy (ławki, siedziska, pomost, taras), którym ze względu na naturalne procesy starzenia materiału potrzebne jest odświeżenie powłok malarskich. Niektóre elementy małej architektury (ławki, śmietniki) posiadają uszkodzenia w postaci brakujących części drewnianych, odkształceń, uszkodzeń – czytamy w dokumentacji projektowej.

Modernizacja centralnej części Wyspy Młyńskiej związana jest z rewitalizacją gmachu Młyna Rothera. – Prace budowlane zbliżają się do finiszu. Z początkiem 2021 ruszą odbiory i rozruchy technologiczne – podkreśla ratusz. Atutem inwestycji – i niejako formą zastępstwa dla amfiteatru – będzie kompleks tarasów, przylegający do obu spichrzy. Do jego wykończenia używane są impregnowane deski. Jak zapewnia ratusz, będzie to największy obiekt tego typu w Polsce. – Warto podkreślić, że wraz z modernizacją i rozbudową oświetlenia i systemu iluminacji na Wyspie Młyńskiej docelowo także gmach młyna ze spichrzami będzie podświetlany po zmroku – uzupełnia biuro prasowe UMB. Taras z fontanną zostanie otwarty w pierwszej połowie 2021 roku jako pierwszy element kompleksu.

W samych budynkach Młynów ulokuje się instytucja Park Kultury, która kilkanaście dni temu przedstawiła plan zagospodarowania obiektu. – Chcemy, aby Młyny były silne pomysłowością bydgoszczanek i bydgoszczan. Aby były miejscem, które pokaże ich aktywność i były przestrzenią do przedstawiania inicjatyw bydgoskich – takiego przebudzenia myślenia o kontekście lokalnym, tożsamości lokalnej. To jest dla nas bardzo istotne – zaznaczył dyrektor Parku Kultury Sławomir Czarnecki. Sam Park Kultury będzie składał się z trzech części: ich sercem będzie Młyn Rothera, od którego odchodzą dwa skrzydła Spichrzy – Zbożowy i Mączny. W budynkach na Wyspie Młyńskiej znajdą się wystawy stałe poświęcone Bydgoszczy oraz Centrum Wiedzy o Mózgu, a także przestrzeń dla ludzi kultury i organizacji pozarządowych. Przestrzeń dopełnią pracownie edukacyjne – w jednej z nich znajdzie się wyposażenie piekarni Bigońskich, a także lokale gastronomiczne i strefa dla dzieci. Cały kompleks Młynów zostanie w pełni uruchomiony w 2023 roku, jednak jego poszczególne elementy będą oddawane etapami.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
10 miesięcy temu

Jak jest amfiteatr to trzeba coś tam organizować, dbać, konserwować. Jak go nie będzie problem z głowy jak z muszlą koncertową w parku sztywnych. Prezydent Bruski dba żeby urzędnicy od miejskiej kultury się nie narobili.

Powiązane treści