Bydgoszcz
6C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h NNW
H 8 • L 5
15C
Sr
5C
Czw
7C
Pt
7C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoZmiany na Wyspie Młyńskiej. Zniknie amfiteatr, przebudowane zostanie międzywodzie
11.12.2020 | 12:52

Zmiany na Wyspie Młyńskiej. Zniknie amfiteatr, przebudowane zostanie międzywodzie

Na zdjęciu: Wyspa Młyńska.

Fot. Szymon Makowski

W przyszłym roku centralna część Wyspy Młyńskiej przejdzie zapowiadaną przemianę. – W pierwszej kolejności rozebrany zostanie amfiteatr, wiosną zmodernizujemy Międzywodzie – zapowiada bydgoski ratusz. Inwestycja ma uzupełnić działania związane z rewitalizacją Młynów Rothera.

O planach dotyczących zmian na Wyspie Młyńskiej słyszmy od 2019 roku. Wtedy to miasto zleciło przygotowanie koncepcji dostosowania istniejącego amfiteatru na Wyspie do zmian, jakie zachodzą obecnie w Młynach i ich najbliższym sąsiedztwie.  – Jakbyśmy spojrzeli od strony opery, to amfiteatr będzie nam zasłaniał Młyny; tak samo siedząc przy zrewitalizowanych Młynach będziemy widzieli tył amfiteatru – podkreślał zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Po kilkunastu miesiącach od zapowiedzi, urząd miasta przekazuje, że prace na Wyspie Młyńskiej mają ruszyć na początku przyszłego roku.

Zobacz również:

Rewitalizacja Młynów Rothera: Na jakim etapie są prace?

W projekcie budżetu miasta na 2021 rok zabezpieczyliśmy niemal 3 miliony złotych na modernizację serca Wyspy Młyńskiej – polany i Międzywodzia. Centralna część zostanie funkcjonalnie dopasowana do powstającego w tym miejscu w Młynach Rothera Parku Kultury. Istniejąca publiczna toaleta i amfiteatr zostaną rozebrane – przeprowadzenie prac planowane jest jeszcze zimą. W ich miejscu pojawi się nowa zieleń, która wkomponuje się w otoczenie zmodernizowanego Młyna – poinformowali urzędnicy.

Przy okazji zmian przy amfiteatrze ratusz chce też odnowić międzywodzie. Roboty mają być „drobne” i „korekcyjne”. – Czas leci. Tam co roku zdarzają się prace naprawcze. Chcieliśmy wykorzystać projekt modyfikacji amfiteatru i obejmiemy to jedną koncepcją prac, które będą razem wykonywane – uzasadniał ponad rok temu zastępca prezydenta. Teraz ratusz podkreśla, że międzywodzie zostanie odnowione wiosną. – Częściowo przebudowane zostaną ścieżki i oświetlenie – czytamy w komunikacie prasowym.

Modernizacja centralnej części Wyspy Młyńskiej związana jest z rewitalizacją gmachu Młyna Rothera. – Prace budowlane zbliżają się do finiszu. Z początkiem przyszłego roku ruszą odbiory i rozruchy technologiczne – podkreśla ratusz. Atutem inwestycji – i niejako formą zastępstwa dla amfiteatru – będzie kompleks tarasów, przylegający do obu spichrzy. Do jego wykończenia używane są impregnowane deski. Jak zapewnia ratusz, będzie to największy obiekt tego typu w Polsce. Warto podkreślić, że wraz z modernizacją i rozbudową oświetlenia i systemu iluminacji na Wyspie Młyńskiej docelowo także gmach młyna ze spichrzami będzie podświetlany po zmroku – uzupełnia biuro prasowe UMB.

Wyspa Młyńska jest też obiektem badań studentów obu największych bydgoskich uczelni: UKW i UTP. We współpracy z miejską instytucją Park Kultury zachęcają oni do wypełnienia ankiety, która zbada preferencje osób odwiedzających Wyspę Młyńską. Zawiera kilka pytań związanych z charakterem pobytu, jego częstotliwością, a także oczekiwań związanych ze spędzaniem czasu wolnego w tym miejscu. Najciekawsze pomysły posłużą jako źródło inspiracji w przyszłym rozwoju tego miejsca. Link do ankiety znajduje się TUTAJ.

Sama instytucja Parku Kultury przygotowuje już szereg wydarzeń, które mają odbywać się w nowej przestrzeni kulturalnej, ale też w innych miejscach w Bydgoszczy. Jednym z nich jest projekt Węzły – miasto w sieci”, który opowiada o przemysłowym dziedzictwie Bydgoszczy i miastotwórczej roli rzeki. Jego głównymi bohaterami są Bydgoski Węzeł Wodny i Młyny Rothera. Oglądamy te miejsca przez pryzmat archiwalnych fotografii, zapisków i wspomnień, które pobudzają nas do refleksji nad historycznymi powiązaniami przemysłu, transportu rzecznego, życia kulturalnego oraz turystyki i rekreacji. Wszystkim tematom przyglądamy się w kontekście dzisiejszej sytuacji gospodarczej i społecznej Bydgoszczy. Pomagają nam w tym badacze, historycy, praktycy kultury, którzy dyskutują o perspektywach rozwoju miasta i stojącymi przed nim wyzwaniami. Pełną listę planowanych wydarzeń znajdziecie W TYM ARTYKULE.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści