Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 1
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaAutobusy PKS Bydgoszcz za kolej. Marszałek uruchamia komunikację zastępczą na linii Bydgoszcz – Chełmża
29.12.2020 | 10:17

Autobusy PKS Bydgoszcz za kolej. Marszałek uruchamia komunikację zastępczą na linii Bydgoszcz – Chełmża

Na zdjęciu: Pociągi z Bydgoszczy do Chełmży zostały zawieszone 13 grudnia.

Fot. Szymon Fiałkowski

PKS Bydgoszcz będzie obsługiwał autobusową komunikację zastępczą za zawieszone połączenia kolejowe – między innymi z Bydgoszczy do Chełmży. Zastępcze autobusy zostaną uruchomione 3 stycznia.

Obowiązujący od połowy grudnia nowy rozkład jazdy pociągów regionalnych na Kujawach i Pomorzu przyniósł spore zmiany w siatce połączeń. Wiele z nich (na przykład Bydgoszcz – Chełmża, Włocławek – Kutno czy Bydgoszcz – Olsztyn) zniknęło z rozkładów jazdy. Jak wyjaśniał podczas niedawnej sesji sejmiku województwa marszałek Piotr Całbecki, POLREGIO i Arriva, czyli działający od wielu lat w naszym regionie przewoźnicy kolejowi, zaproponowały w negocjacjach nowej umowy na przewozy wyższe stawki niż te objęte poprzednimi kontraktami wieloletnimi (jak dodał, POLREGIO oczekiwało dwukrotnie więcej niż wcześniej). Całbecki podkreślił, że finansowanie pasażerskich przewozów kolejowych w przyszłym roku jest porównywalne z tegorocznym. – Z analiz wynika, że średnia dopłata do jednego biletu kolejowego wynosi w naszym regionie 16 złotych, ale na niektórych liniach nawet 46 złotych – przekazuje urząd marszałkowski.

Marszałek Całbecki obiecywał mieszkańcom, że samorząd województwa uruchomi zastępczą komunikację autobusową, która ma obsługiwać wszystkie zawieszone obecnie połączenia kolejowe. Jak przed świętami informowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, w tej sprawie trwały „zaawansowane negocjacje z czterema firmami przewozowymi”. We wtorek, 29 grudnia samorząd województwa poinformował o wybraniu przewoźnika, który obsłuży zastępcze połączenia autobusowe. Został nim PKS Bydgoszcz.

Autobusy w zastępstwie pociągów będą jeździć na trasach:

  • Wierzchucin-Lipowa-Tleń (2 pary)
  • Włocławek-Kaliska-Kutno (4 pary)
  • Bydgoszcz-Unisław-Chełmża (7 par – 4 w pełnej relacji i 3 dodatkowe w relacji Bydgoszcz-Unisław).

Zorganizowaniem komunikacji zastępczej zajmuje się powołany przez marszałka województwa zespół roboczy, który prowadził w tej sprawie rozmowy z czterema przedsiębiorstwami przewozowymi. Wybraliśmy ofertę PKS Bydgoszcz, która była m.in. najtańsza. Proces wyboru musiał niestety potrwać, bo także w tego rodzaju nadzwyczajnych sytuacjach niezbędne jest wypełnienie określonych procedur administracyjnych – przekazuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego. Komunikacja zastępcza ma zostać uruchomiona w niedzielę, 3 stycznia. Rozkłady jazdy pojawią się wkrótce na stronie internetowej przewoźnika: pks.bydgoszcz.pl


CZYTAJ TAKŻE: Bydgoscy politycy PiS napisali list do Piotra Całbeckiego. Tematem – kryzys na kolei


Drugi z powołanych przez marszałka Całbeckiego zespołów pracuje nad przywróceniem połączeń Laskowice-Czersk i Chełmża-Bydgoszcz. – Nastąpi to 18 stycznia jeśli, zgodnie z zapowiedziami rządowymi, zostaną w tym czasie zniesione niektóre obostrzenia przeciwepidemiczne i młodzież wróci do szkół. Rozkłady jazdy są konsultowane z lokalnymi środowiskami – przekazuje Krzemińska. Urząd marszałkowski dodaje też, że odbywa już konsultacje na temat rozkładu połączeń.

– Za nami pierwsze spotkanie konsultacyjne na ten temat z lokalnymi środowiskami, które odbyło się 17 grudnia w Unisławiu w powiecie chełmińskim. Wzięli z nim udział przedstawiciele władz samorządowych gmin Unisław i Dąbrowa Chełmińska oraz samorządu miejskiego Chełmży, a także reprezentujący mieszkańców społecznicy; samorząd województwa reprezentowała członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Podobne spotkanie odbędzie się również w sprawie rozkładu jazdy na linii do Czerska – poinformowało biuro prasowe samorządu województwa.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Esjhdh
Esjhdh
11 miesięcy temu

Mojim zdaniem. To powinien ten altobus na pkp jeździć a nie PKS

Powiązane treści