Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaKoronowoFotorelacjeBożenkowo. W tym miejscu kiedyś znajdował się most [STARE ZDJĘCIA]
04.02.2023 | 10:40

Bożenkowo. W tym miejscu kiedyś znajdował się most [STARE ZDJĘCIA]

Zdjęcia:

Nasze okolice skrywają wiele tajemnic i ciekawych historii. Jedną z nich są losy nieistniejącego już mostu nad rzeką Brdą, który łączył Bożenkowo z Tryszczynem.

To, że istniał w tym miejscu most potwierdzają stare mapy – chociażby ta z 1914 roku. Widzimy na niej przeprawę pomiędzy miejscowościami Blumwiese a Trischin. Miejsce to nazywane było Łącznicą (niektórzy do dzisiaj używają ten nazwy). W pobliżu znajdowało się też Ellernthal, czyli uzdrowisko. Było to popularne miejsce wypoczynku. Starsi mieszkańcy nazywają je również „Domem Litwina”.

Na polskiej mapie z 1933 roku widzimy w pobliżu przeprawy miejscowość Olszyniec. Wiele wskazuje, że przeprawa była tutaj od zamierzchłych czasów. Jest widoczna także na mapie Schroetera z około 1800 roku. Inne mapy ze względu na swoją rozdzielczość i skalę pokazują jedynie skrzyżowanie traktu z rzeką. Był to swoisty węzeł pomiędzy Tryszczynem, Bożenkowem a Samociążkiem. Spostrzegawczy mogą do dzisiaj odnaleźć przy leśnej drodze kamienie granitowe.

Most istniał także w czasie II wojny światowej. W filmie „Tryszczyn 1939” padają słowa: w rejonie Tryszczyna atakował 121 pp/ 50 dp próbując przełamać polską obronę i uchwycić przyczółek mostowy pod Łącznicą i Bożenkowem”. Kiedy przeprawa przestała istnieć? Tutaj nie ma doprecyzowanych danych. Niektórzy twierdzą, że most został uszkodzony w czasie działań wojennych. Inni podają, że konstrukcja została uszkodzona w czasach kiedy powstawał Zalew Koronowski.

CZYTAJ TAKŻE: Gierek, bufety z wędliną i coca-cola. 50 lat od centralnych dożynek w Bydgoszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

nad Brdą w miejscu dawnego mostu rozmawiałem przypadkowo z mężczyzną który twierdził ,że przejeżdżał tym mostem po zakończeniu budowy w Samociążku i że tym mostem przeprawiali ciężki sprzęt budowlany z tej budowy na drugą stronę Brdy po zakończeniu budowy. Ale czy to prawda ?

Ada
Ada
1 rok temu

Dobrze byłoby zgłębiać takie ciekawostki i opisywać na szlakach co kiedyś było w danym miejscu. Brakuje w Bydgoszczy takich tablic informacyjnych, a działo się u nas naprawdę dużo.

Kakaa
Kakaa
1 rok temu

Mamy widok mostu z dnia 3.9.1939 roku, ukazujący boczną przeprawę przez rzekę. https://fotopolska.eu/1136112,foto.html

Jarek
Jarek
1 rok temu

Most przestał istnieć faktycznie nie po powstaniu zalewu koronowskiego, ale po wybudowaniu zapory / elektrowni wodnej/ w Tryszczynie. Wtedy wiele terenów powyżej tej zapory zostało zalanych w tym tereny należące do majątku w Olszyńcu / stary piękny sad, jak i piękne stawy z pięcioma bajecznymi wyspami, których resztki jeszcze dzisiaj mozna odnaleźć/

Jarek
Jarek
1 rok temu

Most który widzimy na starej pocztówce raczej nie ma zwiazku z miejscem wskazanym na mapie jako Łącznica. . Patrząc na tę mape Łacznica znajduje sie poniżej Olszyńca, a most wskazany na fotografi jest powyżej Olszyńca/ taka mała uwaga/