Bydgoszcz
-17C
Słonecznie
85% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -17 • L -17
-11C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBydgoska pracownia wygrała konkurs BTBS. Znamy koncepcje na tereny przy Swarzewskiej
Screenshot_2019-06-17 BTBS
12.03.2019 | 11:02

Bydgoska pracownia wygrała konkurs BTBS. Znamy koncepcje na tereny przy Swarzewskiej

Na zdjęciu: Niebawem BTBS zamierza zrealizować dwa budynki na Bartodziejach. Autorem ich koncepcji projektowej jest pracownia Łukanowski.

Fot. Pracownia Architektoniczna Łukanowski Architekci

Bydgoska pracownia Łukanowski Architekci wygrała konkurs Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na projekt dwóch budynków wielorodzinnych. Nowe bloki staną na terenie przy ulicy Swarzewskiej. 

Konkurs na zagospodarowanie działki na osiedlu Bartodzieje (na terenie za Branżową Szkołą Rzemiosła i Przedsiębiorczości) został ogłoszony w październiku ubiegłego roku. Zgodnie z warunkami zabudowy, przy Swarzewskiej mają powstać budynki o wysokości od 12 do 17 metrów. Regulamin rywalizacji zakładał, że projektanci mieli uwzględnić w swoich pracach technologię, pozwalającą na wybudowanie mieszkań w okresie nie dłuższym niż 18 miesięcy. W nowych budynkach powstaną lokale dwu, trzy i czteropokojowe.

BTBS zakłada, że nowy kompleks mieszkaniowy będzie osiedlem rodzinnym, otwartym i przyjaznym dla przyszłych mieszkańców, a budynki wprowadzą nową jakość wśród okolicznej zabudowy. Wokół obiektów mają powstać przestrzenie wspólne i tereny zielone, nastawione na rekreację osób dorosłych i dzieci.

Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem biur architektonicznych – konieczne było przesunięcie terminu jego rozstrzygnięcia ze stycznia na marzec. Ostatecznie jego wyniki poznaliśmy w poniedziałek, 11 marca. Członkowie jury przy wyborze najlepszych prac kierowali się takimi kryteriami, jak jakość rozwiązań architektonicznych, funkcjonalnych, programowych i estetycznych zabudowy, koszt wykonania dokumentacji i wskaźnik powierzchni użytkowej.

Decyzją jury najlepszą spośród 18 prac okazała się koncepcja autorstwa Łukanowski Architekci z Bydgoszczy. Jej właściciel Krzysztof Łukanowski jest znany z realizacji projektów kilku budynków mieszkaniowych – m.in. koncepcji Osiedla Uniwersyteckiego dla CDI Konsultanci Budowlani czy Domu Esperanto dla Folwark Deweloper. Praca uzyskała najwięcej punktów, a biuro projektowe otrzymało zaproszenie do opracowania szczegółowej koncepcji projektowej obiektów przy Swarzewskiej. Ponadto, pracownia Łukanowski Architekci otrzymała też nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych.

Dwie drugie nagrody przyznano architektowi Andrzejowi Andrzejewskiemu z Gdyni oraz Grzegorzowi Rosie z bydgoskiego biura Arsplan. Spośród 18 nadesłanych prac oceniono 12 – pięć nie spełniło bowiem wymogów regulaminu.

Obecnie BTBS prowadzi realizację 22 mieszkań przy ulicy Bortnowskiego w Fordonie (w planach jest budowa kolejnego budynku) i przygotowuje się do zagospodarowania terenu u zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej. Niedawno ogłoszono też rozpoczęcie nowego programu mieszkań dla seniorów – budynek dedykowany emerytom ma powstać na ulicy Jasnej na Okolu. Wcześniej jednak BTBS zainauguruję budowę na ulicy Młyńskiej 2A. Miejska spółka ma też realizować inwestycję przy ulicy Czarna Droga.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści