Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski robot został wyróżniony. Otrzymał nagrodę lidera

Dodano: 22.03.2023 | 12:26

Na zdjęciu: Miasto Bydgoszcz zyskało tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Bydgoski robot przyniósł miastu tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023. Został on przyznany przez Polski Kongres Klimatyczny.

W 2021 roku w Bydgoszczy zrealizowano projekt „Robotyzacja procesu pozyskiwania, dystrybucji i archiwizacji dokumentów za energię elektryczną od sprzedawcy oraz dystrybutora dla jednostek Miasta Bydgoszczy wraz z pozyskaniem danych z tych dokumentów”. W październiku 2022 roku robot zdobył 1. miejsce za najlepsze usługi smart w polskich miastach podczas targów Smart City Expo Poland. Natomiast w tym roku, dzięki temu projektowi, Bydgoszcz zdobyła tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023.

Z uwagi na ciągle zwiększającą się ilość zadań wykonywanych przez Miasto, opracowany i wdrożony został program pozwalający na bezobsługowe pobieranie, dystrybucję oraz archiwizację dokumentów dot. płatności za media. Aplikacja pozwala na pozyskiwanie danych źródłowych, sczytanie ich z dokumentu oraz ich analizę oraz wysyłkę do właściwej jednostki. Wdrożone przez miasto rozwiązanie jest jedyną działającą, autorską aplikacją w Polsce. Robot, z którego korzysta m.in. Zespół ds. Zarządzania Energią w Bydgoszczy będzie miał swoich braci bliźniaków w innych dużych miastach w Polsce. Zainteresowanie tym rozwiązaniem wyraziła Warszawa i Wrocław. Cieszę się, że przy wsparciu IT udało nam się zrealizować projekt, który stanowi wzór dla innych miast – mówi Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Robot na energię elektryczną zajmuje się dokumentami w dziale IT bydgoskiego urzędu miasta. Nie był to jednak ani pierwszy, ani ostatni projekt tego typu. Pierwsza robotyzacja odbyła się w 2019 roku i była związana z działaniami windykacyjnymi. Natomiast najnowszy robot czuwa nad dokumentacją związaną z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.

Robot w technologii RPA (Robotic Process Automation) loguje się na e-BOK sprzedawcy i dystrybutora energii elektrycznej minimum raz dziennie, od poniedziałku do piątku, a następnie pobiera wszystkie nowe dokumenty, które pojawiły się w systemach od ostatniego logowania. Wśród nich są faktury, wezwania do zapłaty, kary umowne, noty odsetkowe i inne dostępne dokumenty w formacie źródłowym, pod unikalną nazwą, zawierającą przynajmniej numer dokumentu, która umożliwia ich dalszą obróbkę i pozyskanie danych. Rocznie robot pobiera ok. 20 tys. dokumentów.

Koszt robota wyniósł 133 tys. zł i został sfinansowany z budżetu miasta. Projekt zaczęto realizować w październiku 2020 roku, a przygotowanie systemu trwało miesiąc.

Proces wdrażania całego rozwiązania składał się z czterech etapów:

  • pozyskiwania dokumentów źródłowych
  • pobrania danych i ich analizy
  • dystrybucji plików
  • archiwizacji plików
Milena Wyrąbkiewicz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments