Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz stoi informatykami. Jakie są perspektywy rozwoju usług dla biznesu? [RAPORT ABSL]

Dodano: 21.06.2020 | 12:48

Na zdjęciu: Prawie 85% osób pracujących w Bydgoszczy w sektorze usług dla biznesu to informatycy.

Fot. Pixabay

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL) przygotował raport dotyczący sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Pod lupę wzięto też Bydgoszcz.

Twórcy opracowania przekonują, że sektor nowoczesnych usług biznesowych stanowi jeden z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się elementów gospodarki Polski. Usługi, nazywane outsourcingiem polegają na strategicznym wykorzystaniu zasobów zewnętrznych do wykonywania działań, które normalnie były realizowane przez personel własny firmy. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych zalicza do tego sektora centra usług wspólnych (ang. Shared Service Centers, SSC), outsourcing procesów biznesowych (ang. Business Process Outsourcing, BPO), outsourcing usług IT (ang. Information Technology Outsourcing, ITO) oraz outsourcing badawczo-rozwojowych (ang. Research&Development, R&D).

Według najnowszego raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2020” w I kwartale tego roku w Polsce funkcjonowało ponad 1,5 tysiąca polskich i zagranicznych centrów sektora usług biznesowych, obejmującego podmioty BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D. Zatrudniały one łącznie 338 tysięcy osób. Związek podzielił polskie miasta i aglomeracje na cztery grupy (nazywane tierami). Tier 1 stanowią największe polskie ośrodki – Warszawa, Kraków i Wrocław, Tier 2 – Trójmiasto, Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), Łódź, oraz Poznań. Bydgoszcz, wraz ze Szczecinem, Lublinem i Rzeszowem zaliczana jest do Tieru 3.

Według opracowania, w Bydgoszczy funkcjonuje obecnie 44 centrów usług wspólnych. W okresie od początku I kwartału 2019 roku do końca I kwartału 2020 roku w mieście otwarto trzy nowe centra – w biurowcu Arkada Business Park otwarto siedzibę firmy CATTS, a swoje oddziały uruchomiły także spółki deepsense.ai oraz ProService. Analitycy ABSL oceniają, że uruchamianie nowych jednostek w miastach takich jak Bydgoszcz sprawia, że firmy wyrażają coraz większą chęć reinwestowania w mniejszych ośrodkach.


W takich miejscach przeważnie funkcjonuje wynajem długoterminowy samochodów. Mogą korzystać z tego firmy korzystające z pojazdów dostawczych, jak i pracownicy przemieszczający się samochodami osobowymi. Oprócz tego w ramach wynajmu długoterminowego samochodów elektrycznych można niekiedy skorzystać z dotacji programu Mój elektryk oraz opcji ładowarki lub instalacji stacji ładowania.


ABSL informuje, że przeciętne zatrudnienie w centrach usług biznesowych w Polsce kształtuje się na poziomie 231 osób (dla porównania w 2016 roku wynosiło 192 osoby). W gronie jedenastu najważniejszych ośrodków największy wzrost zatrudnienia od 2016 roku zanotowano w Łodzi (+70 osób) oraz w Krakowie (+62 osoby). Jedynym miastem, w którym zatrudnienie spadło, jest Bydgoszcz – oznacza to jednak, że spadła średnia liczba pracowników przypadających na firmę. Od I kwartału 2016 roku w sektorze wygenerowano bowiem 2700 miejsc pracy, a trzy centra zatrudniają minimum 500 osób. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podkreśla, że duży udział w rynku w Bydgoszczy (40,6%) mają firmy z Francji – zalicza się do nich przede wszystkim Atos, ale też firmę Sii. Ponad 1/4 firm to firmy polskie, 11% udziału w lokalnym rynku mają spółki ze Stanów Zjednoczonych, a 9% – ze Skandynawii.

Raport specjalistów od sektora usług biznesowych zauważa, że Bydgoszcz stoi usługami dla branży IT – podobnie jak Lublin, Szczecin oraz Rzeszów. Jednak nad Brdą udział firm informatycznych w sektorze usług dla biznesu jest najwyższy i wynosi aż 85%. Łącznie zatrudnienie w tej gałęzi biznesu znajduje prawie 10 tysięcy osób (dokładnie 9,9 tysiąca). Wzrost liczby zatrudnionych jest jednak dość niski – dla porównania w 2018 roku prace w bydgoskich centrach obsługi biznesu miało 9,6 tysiąca osób. Analitycy zwracają uwagę na małe znaczenie Bydgoszczy w sektorze BPO (outsourcing procesów biznesowych), gdzie zatrudnienie znajduje mniej niż 500 osób. ABSL podkreśla jednak, że sektor usług biznesowych można uznać za wyraźną specjalizację lokalną Bydgoszczy, podobnie zresztą jak Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta czy Łodzi. Mimo to, traci on relatywnie na znaczeniu w stosunku do innych sektorów gospodarki – prognozuje się, że w 2021 roku liczba bydgoszczan zatrudniania w usługach dla biznesu spadnie i będzie wynosić 9,8 tysiąca osób.

Bydgoszcz stoi informatykami. Jakie są perspektywy rozwoju usług dla biznesu? [RAPORT ABSL]

Zobacz również:

Bydgoskie biura przyciągną wielkie firmy? Analiza firmy Cushman & Wakefield

W dokumencie przedstawionym przez ABSL przeanalizowano także rynek nieruchomości biurowych. Za tę część odpowiadają specjaliści z JLL – międzynarodowej firmy doradczej świadczącej kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Według JLL, mniejsze rynki, takie jak Białystok, Kielce, Olsztyn, Opole, Radom, Rzeszów, Toruń czy Bydgoszcz nieustannie się rozwijają i wzmacniają swoją pozycję względem innych miast. Analitycy tej firmy ocenili, że w Bydgoszczy całkowita podaż powierzchni biurowej to 88 tysięcy mkw – tu warto dodać, że według niedawnego raportu Cushman & Wakefield całkowite zasoby powierzchni biurowej w Bydgoszczy to 100 tysięcy mkw., z czego dostępnych dla najemców jest aktualnie 6,6 tysięcy mkw. W budowie znajduje się obecnie 15 tysięcy mkw., a w planach jest jeszcze realizacja 40 tysięcy mkw. Według danych JLL, w 2019 roku oddano do użytku 4000 mkw. powierzchni; współczynnik pustostanów wyniósł natomiast 9,1. W budowie znajdowało się natomiast 22 tysiące mkw. Doradcy JLL wycenili najwyższe czynsze za wynajem biur na 13 euro za mkw. na miesiąc.

ABSL podkreśla, że miasto ma spory potencjał akademicki (w 2019 roku w siedmiu bydgoskich szkołach wyższych uczyło się 28 200 studentów, a wykształciły one 7900 absolwentów), lecz ze względu na sytuację demograficzną i konkurencyjność większych ośrodków liczba studentów rokrocznie spada. Dane za 2019 roku wskazują, że w minionym roku w Bydgoszczy kierunki związane z technologiami informacyjnymi studiowało 1600 osób, językowe – niespełna 1,5 tysiąca studentów, inżynieryjno-techniczne – ponad 2,1 tysiąca, a związane z biznesem i administracją – ponad 4,1 tysiąca. Wciąż silną pozycję mają kierunki medyczne – w zeszłym roku studiowało je 6,3 tysiąca osób. Spośród 11 największych polskich miast słabo wypadamy jednak pod względem liczby doktorantów (poniższe dane za 2019 rok).

  • W obszarze nauk społecznych w Bydgoszczy mieliśmy 56 doktorantów (dla porównania Lublin 691, Szczecin 174; mniej miał Rzeszów – 22)
  • W obszarze nauk technicznych – zaledwie 24 doktorantów (dla porównania Lublin 112, Szczecin 219, Rzeszów 113)
  • W obszarze nauk medycznych, o zdrowiu oraz o kulturze fizycznej – 244 (dla porównania Lublin 287, Szczecin 278, Poznań 170)

Opublikowany 16 czerwca raport uwzględnia już okoliczności związane z epidemią koronawirusa. – Średnio- i długookresowe skutki kryzysu są na ten moment trudne do przewidzenia. Niewątpliwie będzie on miał wpływ na modyfikację strategii biznesowych i sposobów organizacji prac w centrach – czytamy w opracowaniu. ABSL stara się jednak przekonać, że rynek usług biznesowych w Polsce może skorzystać na zmianie sytuacji wywołanej przez epidemię. – Większość czynników przemawia za relokacją części obsługiwanych już procesów biznesowych do Polski – piszą twórcy. Na ten moment w Bydgoszczy obserwujemy jednak wyczekiwanie na dalszy rozwój sytuacji epidemicznej – wiele firm przeszło na prace zdalną, co może znacząco wpłynąć na chęć lokowania ich siedzib w nowych powierzchniach biurowych. To – plus prognozowany spadek zatrudnienia w sektorze usług biznesowych – może osłabić pozycję Bydgoszczy. Czy niższe płace i potencjał lokalnych informatyków sprawi, że sytuacja nie ulegnie większych zmianom? Dane ABSL pokazują, że warto, by miasto czyniło jak najwięcej starań dla wzmocnienia pozostałych gałęzi usług dla biznesu, gdyż obecnie opierają się w praktyce na jednym sektorze i na jednym silnym graczu.

CZYTAJ TEŻ: Firmy w województwie kujawsko-pomorskim – dane z polskiej bazy firm