Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
-3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaCamerimage zostaje w Bydgoszczy!
19.11.2017 | 13:51

Camerimage zostaje w Bydgoszczy!

Wczoraj prezydent Rafał Bruski wypowiedział się na temat kolejnej edycji festiwalu.

Na zdjęciu: W przyszłym roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage pozostanie w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Na wczorajszej gali zamknięcia 25. edycji festiwalu Camerimage prezydent Rafał Bruski ogłosił, że przyszłoroczna impreza także odbędzie się w Bydgoszczy.

Przypomnijmy: Dotychczasowa umowa pomiędzy miastem a fundacją Tumult (organizatorem festiwalu) wygasała w tym roku. Kwestia nawiązania dalszej współpracy była jednym z głównych tematów, który pojawiał się podczas konferencji prasowych i rozmów z udziałem Marka Żydowicza. Szef „Tumultu” oczekiwał od władz Bydgoszczy i urzędu marszałkowskiego poszerzenia przestrzeni festiwalowej. W tym celu samorząd województwa wraz z urzędem miasta podjął działania na rzecz rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg, który ma stanąć w miejscu obecnego parkingu przy ul. Karmelickiej – ZOBACZ WIZUALIZACJĘ.

W rozmowie z cyklu STUDIO METROPOLIA, przeprowadzonej na kilka dni przed rozpoczęciem tegorocznej edycji Camerimage, Żydowicz przyznał, że jeśli otrzyma od Bruskiego zapewnienie o budowie czwartego kręgu, to podejmie rozmowy w sprawie organizacji kolejnego festiwalu w Bydgoszczy.

– Czekam na spotkanie z panem prezydentem, ale to ma związek z rozstrzygnięciami w sprawie czwartego kręgu. Jeżeli będzie wiadomo, że go budujemy, siadamy do stołu, podpisujemy umowę i kontynuujemy współpracę z Bydgoszczą – stwierdził szef „Tumultu”.


Przeczytaj cały wywiad z Markiem Żydowiczem: Nie robimy festiwalu zawodowego getta [STUDIO METROPOLIA]


W zaprezentowanym w środę projekcie budżetu miasta na 2018 rok możemy wyczytać, że na prace projektowe nad nowym obiektem przeznaczono 350 tysięcy złotych. Jest to kwota łączna, obejmująca również środki na projekt rozbudowy ulicy Szubińskiej w kierunku Białych Błót. Warto dodać, że trwa już etap kompletowania decyzji i zezwoleń, niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę.

Pomimo że dokładny termin początku realizacji czwartego kręgu jest jeszcze trudny do określenia (m. in. przez brak zapewnionego finansowania z środków budżetu województwa), władzom miasta udało się porozumieć z Żydowiczem w sprawie organizacji przyszłorocznego Camerimage.

– Ja od siedmiu lat albo otwieram, albo zamykam ten festiwal. Ale cieszę się, że będę to mógł zrobić również za rok. Już teraz zapraszam do Bydgoszczy, bo następna edycja Camerimage odbędzie się właśnie tutaj – ogłosił wczoraj Bruski.


ZOBACZ ZDJĘCIA I RELACJĘ Z GALI ZAMKNIĘCIA 25. EDYCJI CAMERIMAGE: Camerimage 2017: Deszcz żab i kijanek. Złota Żaba dla bydgoszczanina Marcina Sautera!


W przyszłym roku miasto nad Brdą na pewno będzie gospodarzem wydarzenia. Czy tak będzie w kolejnych latach? Na uroczystości zamknięcia tegorocznej edycji Marek Żydowicz, zapraszając na scenę prezydenta Bruskiego zaznaczył, że „Wolałby zapraszać go tylko po to, by otwierał festiwal, najlepiej w nowej przestrzeni”. Kwestia rozbudowy opery o czwarty krąg będzie jednym z najważniejszych tematów, który będzie towarzyszył przygotowaniom do kolejnego wydarzenia – szef „Tumultu” nie ukrywa, że przedstawione rozwiązanie jest tymczasowe i dostosowane do aktualnych możliwości finansowych.

– Budowa czwartego kręgu nie rozwiązuje wszystkich problemów i nie pozwala skonsumować możliwości, które daje festiwal. Ja wiem, jaki jest jego optymalny wymiar  – mówił w wywiadzie dla MetropoliaBydgoska.PL.

Drugą sporną kwestią pozostaje wizja architektoniczna rozbudowy. Projekt czwartego kręgu autorstwa pracowni WAPA wzbudził wiele kontrowersji wśród bydgoszczan. Najwięcej uwag mieszkańców dotyczy łączników nowej budowli z istniejącymi budynkami, przeszklonej, sześciennej klatki schodowej od strony Brdy – burzącej kształt kręgu, umiejscowienia wjazdu na parking podziemny tuż przy bulwarze oraz zagospodarowania terenu wokół obiektu. Podzielający te opinie przewodniczący rady ds. estetyki miasta prof. Dariusz Markowski apelował do prezydenta Bruskiego o dopuszczenie organu doradczego do opiniowania prac projektowychWładze województwa zadeklarowały, że są gotowe wysłuchać spostrzeżeń rady estetyki.

W najbliższych dniach wrócimy do tematu przyszłości Camerimage w Bydgoszczy i realizacji czwartego kręgu.


Powiązane treści