Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czerwcowa burza mózgów w sprawie Parku Witosa. Czas na konsultacje terenu po muszli

Dodano: 04.06.2018 | 13:16

W czwartek, 7 czerwca startują konsultacje społeczne w sprawie centralnej części parku Witosa.

Na zdjęciu: W zewnętrznej części parku Witosa od marca trwają prace rozbiórkowe. Niebawem rozpocznie się właściwa rewaloryzacja terenu zieleni.

Fot. BB

O planach przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie centralnej części terenu zielonego przy ulicy Jagiellońskiej pisaliśmy już pod koniec 2017 roku. Ratusz zareagował na liczne głosy dotyczące nieuwzględnieniu opinii bydgoszczan odnośnie pierwszego etapu rewitalizacji parku Witosa. W ogłoszonych dzisiaj konsultacjach mieszkańcy zabiorą głos w sprawie obszaru po wyburzonej w grudniu ubiegłego roku muszli koncertowej.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYBURZENIA MUSZLI W PARKU WITOSA – GALERIA 1, GALERIA 2


Konsultacje w sprawie parku Witosa rozpoczną się 7 czerwca i potrwają do 30 czerwca. Tak jak wcześniej informowaliśmy – będą one podzielone na trzy części. W czerwcu mieszkańcy będą mogli zgłaszać w formie ankiety papierowej i internetowej swoje propozycje na temat zagospodarowania centralnej części parku. Podobnie jak w wypadku konsultacji ws. hali targowej (w przyszłym tygodniu specjalna komisja przeanalizuje blisko 500 pomysłów bydgoszczan na zagospodarowanie budynku przy ulicy Magdzińskiego) ratusz oczekuje na propozycje w dowolnej formie.

Będą to mogły być linki czy zdjęcia z innych miast. Na tym etapie jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły mieszkańców – zapewnia dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Michał Sztybel.

Czerwcowa „burza mózgów” będzie pierwszym etapem zbierania uwag w sprawie terenu po muszli koncertowej. W drugim etapie specjalnie zwołana komisja ekspercka wybierze cztery propozycje, które zostaną poddane pod ostateczne głosowanie, które mają odbyć się jesienią. W komisji mają znaleźć się osoby spoza urzędu miasta – na razie nie wyznaczono jeszcze konkretnych kandydatów, ale zgodnie z słowami Sztybla jej członkami mają być naukowcy, członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy czy radni. Ta propozycja, która zdobędzie najwięcej głosów, zostanie zrealizowana.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Anna Mackiewicz o wycinkach drzew w parku Witosa [WYWIAD]


Poza ankietą, kolejnym narzędziem konsultacyjnym będzie spacer badawczy po parku. Odbędzie się on w trzecim tygodniu czerwca. Kierownik budowy oprowadzi mieszkańców po placu budowy i pokaże, co powstanie w ramach pierwszego etapu rewaloryzacji, a w centralnej części parku odbędzie się wspólna wymiana poglądów na temat jego przyszłej funkcji. Podczas spaceru będzie można też wypełnić ankietę w formie papierowej.

Dyskusja na temat serca parku Witosa trwa od wielu miesięcy. Wielu bydgoszczan opowiada się za odtworzeniem muszli koncertowej, bądź stworzeniem w jej miejscu sceny, na której odbywałyby się występy artystyczne. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest m. in. Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta. Przewodniczący rady prof. Dariusz Markowski w grudniu 2017 roku tak komentował sprawę zagospodarowania centralnej części parku Witosa – My jako rada wypowiedzieliśmy się jednogłośnie w tej sprawie – należy pozostawić tam jej funkcję. Ona nie musi mieć takiej formy jak dotychczas, nie musi mieć takiego zaplecza. Dziś można to rozwiązać w inny sposób –  powiedział Markowski.

Ratusz zapewnia, że poprzez konsultacje zamierza wybrać najbardziej optymalny wariant zagospodarowania terenu i jego przyszłej funkcji.

– Nieprzypadkowo mówię o funkcjach. To może być funkcja muzyczna, czyli powrót do tego, co było wcześniej. To może być funkcja strefy ciszy – podkreślił Sztybel, powołując się na pojawiające się apele o uszanowanie pamięci po dawnym cmentarzu ewangelickim, na którego miejscu powstał park Witosa.


CZYTAJ WIĘCEJ: Ruszyła rozbiórka muszli w parku Witosa. Jakie będą dalsze losy tego miejsca? [ZDJĘCIA]


Podczas konferencji przedstawiono też informacje o trwających od marca pracach w zewnętrznej części parku (ze szczegółami zmian, jakie zachodzą w tym miejscu, można zapoznać się TUTAJ) Na przebudowę tej części parku Witosa przeznaczono 8,2 miliona złotych. Zadanie jest współfinansowane ze środków europejskich (ZIT) – dofinansowanie z UE wynosi 41 proc całości projektu.

Po jednej stronie parku tworzymy strefę rekreacyjno-wypoczynkową, a od strony Pałacu Młodzieży – przyrodniczo-edukacyjną. W tej strefie znajdą się skupiska naturalnej roślinności i ścieżka rekreacyjną. Jako że park jest mocno zadrzewiony, wprowadzamy niewielką ilość nowych nasadzeń. Obecnie trwa etap rozbiórek – czekamy na pozwolenie na budowę. Po jego uzyskaniu na teren wejdzie ekipa budowlana, która rozpocznie sam proces rewaloryzacji. Prace są planowane na ten rok – powiedziała Bogna Rybacka, ogrodnik miejski.

Dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Wiesław Zawistowski wyjaśnił, że miasto nie zamierza realizować takiej samej koncepcji we wszystkich parkach.

– Każdy z nich musi mieć inny magnes – coś, co będzie przyciągało mieszkańców. Jeżeli to będzie park martwy, opuszczony, to nikt do niego nie będzie przychodził albo będzie przez niego tylko przechodził. Chcielibyśmy, by w parku Witosa znalazła się funkcja przyjazna mieszkańcom – zachęcająca do przyjścia i przebywania w nim – powiedział dyrektor.