Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak rozwija się gospodarka Bydgoszczy? BARR przedstawia pięć lat efektów swojej pracy

Dodano: 17.10.2018 | 19:00

Na zdjęciu: Widok na Bydgoszcz.

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego uczciła piątą rocznicę funkcjonowania konferencją prasową, na której prezes agencji Edyta Wiwatowska wraz z zastępczynią prezydenta miasta Marią Wasiak i prezesem Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Andrzejem Półgrabskim przedstawili efekty swojej pracy, ale też plany na przyszłość.

Misją Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (BARR) jest wspieranie przedsiębiorczości, czyli pozyskiwanie nowych inwestorów dla miasta i dbanie o to, by mieli oni jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Zdaniem Marii Wasiak, Bydgoszcz przez pięć lat funkcjonowania BARR bardzo się rozwinęła, a instytucje miejskie stały się bardziej przyjazne dla firm.

Miasto powinno tworzyć odpowiedni klimat inwestycyjny i gospodarczy, przez co rozumiemy nie tylko przygotowywanie odpowiednich terenów inwestycyjnych – co zostało uczynione w przypadku Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego; mamy też zasoby dodatkowe w postaci terenów należących do MWiK i odpowiednie plany zagospodarowania przestrzennego, które uwzględniają rozwój funkcji gospodarczych, ale też wpływ na edukację do szczebla średniego, za które odpowiada miasto. Bydgoszcz jest unikatowym miastem, w którym liczba osób wybierających naukę na kierunkach technicznych jest całkiem spora – zaczęła Edyta Wiwatowska, prezes BARR.

Poza wyżej wspomnianymi działaniami, miasto stosuje też ulgi podatkowe – między innymi dla podmiotów budujących nowe biurowce, a BARR przydziela inwestorom dedykowanego opiekuna, który pomaga załatwić wszelkie formalności. By podnieść kompetencje firm z lokalnego rynku, agencja realizuje projekt Bydgoska Szkoła Biznesu, który ma edukować przedsiębiorców. Spółki mogą też liczyć na pożyczki na rozwój gospodarczy czy doradztwo w zakresie pozyskiwania środków unijnych. – Staramy się też wspierać kooperację firm w regionie, prowadząc bazę przedsiębiorstw. Prowadzimy także spotkania B2B, które mają na celu pozyskanie kontrahentów – powiedziała Wiwatowska.


PRZECZYTAJ WYWIAD Z PREZES BARR EDYTĄ WIWATOWSKĄ W RAMACH CYKLU STUDIO METROPOLIA


By pokazać dowody na sukces działań BARR, Wiwatowska przedstawiła statystyki dotyczące firm współpracujących z agencją w ostatnich czterech latach – w 2014 roku było ich 607, a w I kwartale 2018 roku – aż 6848. Kolejnym potwierdzeniem rozwoju gospodarczego Bydgoszczy są dane dotyczące powierzchni biurowej czy magazynowej – obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji 89 tysięcy mkw. powierzchni biurowej (z czego 34,2 tysiące mkw. powstało w latach 2014-2018) i 345 tysięcy mkw. powierzchni magazynowej (z czego 221 tysięcy zostało oddanych do użytku przez ostatnie cztery lata). W planach inwestorów jest realizacja aż 85 tysięcy mkw. przestrzeni biurowej – wliczono w to między innymi kolejny etap Arkada Business Parku, biurowiec Teta powstający przy ul. Kraszewskiego, rozbudowę Optimum Parku przy ul. Fordońskiej, budynek Preludium powstający na terenie po Torbydzie przy ul. Ogińskiego, Immobile K3 na Starym Mieście, czy zmianę funkcji „Kwadratu” przy ul. Poznańskiej. Nowe biurowce są odpowiednim miejscem do ulokowania w nich firm prowadzących usługi dla biznesu. Wiwatowska podkreśliła, że w sektorze BPO/SSC/IT funkcjonuje obecnie aż 10 tysięcy miejsc pracy, a niebawem ta liczba wzrośnie o kolejny tysiąc.

Rozwój gospodarczy Bydgoszczy jest bardzo widoczny w parku przemysłowym. Wyposażone zawczasu w odpowiednią infrastrukturę tereny w pobliżu dawnej fabryki DAG stały się siedzibą centrów logistycznych i miejscem produkcji dla firm z całego świata. Prezes BPPT Andrzej Półgrabski podkreślił, że w pierwszej kolejności postawiono na wspomniane wyżej gałęzie przemysłu, biorąc pod uwagę tradycję gospodarcze Bydgoszczy. – Głównym mottem funkcjonowania Parku jest to, aby stworzyć tam miejsce przyjazne dla funkcjonowania wszystkich firm, gdzie mogą się one rozwijać bez przeszkód – powiedział Półgrabski.


Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny w liczbach:

  • 286 hektarów powierzchni, w tym 67 hektarów wolnej powierzchni inwestycyjnej
  • 46 hektarów włączonych do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
  • 130 firm prowadzi działalność na terenie Parku – tworzą one 3664 miejsc pracy.
  • 4 tysiące mkw. – tyle wynosi powierzchnia biurowa w BPPT
  • 314 tysięcy mkw. – tyle wynosi powierzchnia obiektów na terenie BPPT (stan na 2017 rok)
  • 4 miliardy złotych – na tyle szacuje się wartość obszarów parku przemysłowego.

Prezes BPPT podkreślił, że spółce zależy na kolejnych inwestorach, zwłaszcza związanych z nowoczesnymi technologiami i oferujących mieszkańcom dobrze płatne miejsca pracy. W tym celu niebawem nastąpi udostępnienie kolejnych 30 hektarów powierzchni w BPPT, zlokalizowanych w rejonie ulic Matuszewskiego i Bydgoskich Przemysłowców, tuż obok biurowca Idea Przestrzeń Biznesu. Szef Parku stwierdził, że już teraz cieszą się one zainteresowaniem firm. – W poprzednim roku zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala nam na urządzenie tych terenów w sposób przemyślany. Nie wpłynie ono na pozostałości po DAG Fabrik. Plan powstawał w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Część terenu zostanie wyodrębniona jako pamiątka po fabryce. W przyszłości chcemy przybliżyć bydgoszczanom historię tych budynków – są one położone znacznie bliżej niż Exploseum – stwierdził. Półgrabski zapowiedział też, że w ciągu kilku miesięcy będzie miał „dużą niespodziankę” – czyli projekt, który ma wyróżniać miasto na tle regionu i kraju w kwestii logistycznej.

Edyta Wiwatowska przypomniała też o wyróżnieniach, jakie otrzymuje miasto – Dzięki staraniom przedsiębiorców, którzy inwestują samodzielnie i we współpracy z BARR, oraz dzięki staraniom prezydenta, aby jakość usług była jak najwyższa, miasto uzyskuje wiele cennych wyróżnień, które nas cieszą. Najważniejszą nagrodą jest pierwsze miejsce wśród polskich miast, jeżeli chodzi o atrakcyjność prowadzenia działalności gospodarczej według raportu Banku Światowego – powiedziała prezes BARR.

Konferencja z okazji pięciu lat istnienia BARR była jednym z punktów programu „biznesowej środy w Bydgoszczy”. Rano w hotelu Słoneczny Młyn odbyło się spotkanie „Flying Chapter ABSL”, poświęcone sytuacji sektora usług wspólnych, a po południu konferencja „Future 2 to 5”, na której specjaliści z branż sektora usług dla biznesu i logistyki omawiali plany na najbliższą przyszłość. Dzień zwieńczy Gala Inwestora.

Jak rozwija się gospodarka Bydgoszczy? BARR przedstawia pięć lat efektów swojej pracy