Bydgoszcz
2C
78% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 1
3C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeJest umowa, będzie budowa. Latem wystartuje realizacja nowych mostów Kazimierza Wielkiego
05.07.2021 | 11:43

Jest umowa, będzie budowa. Latem wystartuje realizacja nowych mostów Kazimierza Wielkiego

Na zdjęciu: Przy istniejącym moście Kazimierza Wielkiego powstaną dwie nowe przeprawy - tramwajowa i drogowa.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Miasto podpisało umowę z firmą Trakcja na budowę dwóch nowych mostów – tramwajowego i drogowego – w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego. Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy rozpoczną się pierwsze prace: przedstawiciele wykonawcy unikali konkretnych odpowiedzi na temat zakresu robót i towarzyszących im utrudnień.

Przetarg na realizację zapowiadanej od kilku lat inwestycji został rozstrzygnięty w lutym tego roku. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wybrał najtańszą ofertę, złożoną przez firmę Trakcja. Opiewa ona na nieco ponad 153 miliony złotych. Warto dodać, że inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie w kwocie niemal 50 milionów złotych, a urząd miasta w ramach wkładu własnego przeznaczy na budowę mostów 15 milionów złotych rządowego wsparcia otrzymanego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Po kontroli przetargu i dopełnieniu niezbędnych formalności dziś (5 lipca) miasto podpisało umowę z wykonawcą nowych mostów. Prezydent Rafał Bruski przekonywał, że budowane w ramach zadania połączenie tramwajowe wzdłuż Kazimierza Wielkiego ułatwi komunikację między Fordonem a Górnym Tarasem Bydgoszczy. – Między tymi lokalizacjami będzie można dotrzeć około 10-12 minut szybciej – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Projekt rozbudowy ulicy Kazimierza Wielkiego zakłada powstanie dwóch konstrukcji. Przeprawa, po której będą poruszać się tramwaje, znajdzie się pomiędzy jezdniami i będzie nieco dłuższa niż przeprawa samochodowa – jej długość ma wynosić 255 metrów, a samochodowej – 253. Obiekt o konstrukcji stalowo-żelbetowej będzie miał pięć przęseł. Wiadomo już, że nowym mostem pojadą dwie linie tramwajowe – nr 7 łącząca Fordon z Kapuściskami i uruchomiona od 6 grudnia linia nr 11, kursująca z Bielaw przez nowe torowisko na Kujawskiej, która do czasu oddania przeprawy do użytku kończy bieg na pętli Wyżyny.

Zobacz również:

Trwa remont Smukalskiej. Są zmiany w ruchu

Linia 11 zostanie przedłużona do pętli Niepodległości w Fordonie. Będzie to najdłuższa linia w naszym mieście – podkreślał zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Wraz z budową mostu tramwajowego wykonawca inwestycji wyremontuje też torowisko wzdłuż ulicy Perłowej. Kompleksowa modernizacja 600-metrowego odcinka obejmie wymianę podbudowy, torów i słupów trakcyjnych. – Przebudowane będzie również skrzyżowanie z ulicą Toruńską. Wokół niego powstaną między innymi nowe drogi rowerowe i odnowione zostaną nawierzchnie chodników – podkreślają drogowcy. Przystanki w ciągu ulicy Toruńskiej zostaną przesunięte za rozjazdy tramwajowe, co ma ułatwić przesiadki. Ponadto, zostaną one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w ekrany LCD z rozkładami jazdy.

Co ważne, w trakcie przebudowy skrzyżowań Kazimierza Wielkiego z Toruńską i Fordońską oraz węzła tramwajowego Perłowa-Toruńska wykonawca robót będzie zobowiązany utrzymać ruch tramwajowy. W tym celu drogowcy zamierzają zakupione w 2015 roku (za 480 tysięcy złotych), ale dotychczas nigdy nie wykorzystywane rozjazdy nakładkowe.

Parafrazując panów Golców: mamy ściernisko, ale wkrótce będziemy mieli piękną trasę – podkreślał Rafał Bruski. Na pytanie, kiedy rozpoczną się prace, nie udzielono jednak konkretnej odpowiedzi. – Deklarujemy możliwość wejścia na plac budowy już zaraz – ogłosił Marcin Lewandowski, prezes zarządu Trakcji. – Kierownik budowy dzisiaj jest w krawacie, a jutro będzie w kaloszach – żartował Arkadiusz Arciszewski, wiceprezes Trakcji. Co jednak oznacza „zaraz” czy „jutro”?

Jak tylko zatwierdzimy czasową organizację ruchu. Dziś podpisaliśmy umowę, przedstawimy harmonogram. Roboty drogowe chcemy zrobić jak najszybciej. Chcecie mieć informację kiedy? Bardzo szybko – odpowiadał Arciszewski. – Przez dwa lata spodziewajmy się utrudnień, ale potem będzie pięknej – dodał wiceprezes Trakcji. Jak się dowiedzieliśmy, drogowcy zamierzają przedstawić plan prac w przyszłym tygodniu – wtedy też dowiemy się, gdzie i kiedy rozpoczną się pierwsze prace oraz jakie będą towarzyszyć im utrudnienia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suweren
Suweren
6 miesięcy temu

Oby nie trzeba było tego zamykać pi paru latach, bo się zacznie sypać

Adam
Adam
6 miesięcy temu

Wyremontujcie prosze torowisko na Toruńskiej od Perłowej do R Toruńskiego. Tyle linii jezdzi, wszystkie zjazdy do zajezdni a prędkość max 20km/h. Strasznie buja w tramwaju, nie jest to chyba bezpieczne na dłuższą metę. Mocno też spowolnia ruch i niepotrzebnie wydłuża czas. I to wszystko pod oknami ZDMiKP.

Last edited 6 miesięcy temu by Adam
Sebastian
Sebastian
6 miesięcy temu

to się mieszkańcy zdziwią jak zobaczą co przy tej budowie funduje nam zdmikp- otóż skrzyzowanie Kazimierza Wielkiego z Fordońska zamiast dotychczasowych 4 pasów bedzie miało jedynie ….trzy….zatem wszyscy kierowcy którzy codziennie tkwicie w korkach na Kaczyńskiego….taka drobna wiadomość….będziecie stali jeszcze dłużej w korkach….

Powiązane treści