Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejna inwestycja w parku przemysłowym. Znana spółka buduje nowy terminal przeładunkowy

Dodano: 02.07.2019 | 13:12

Na zdjęciu: Wizualizacja terminalu firmy JAS-FBG, który powstanie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

Fot. mat. prasowe

Z końcem czerwca ruszyła kolejna inwestycja w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Firma JAS-FBG rozpoczęła budowę nowego terminalu.

Planowany obiekt powstaje na działce przy ulicy Bydgoskich Przemysłowców. Jego powierzchnia wynosić będzie 2300 mkw. – zostanie on przeznaczony dla operacji cross-dockowych. Nowy budynek otoczy plac manewrowy o powierzchni 6000 mkw. W nowym terminalu zastosowane zostaną różne rozwiązanie proekologiczne – energooszczędne oświetlenie oraz inteligentny system sterowania, który umożliwia dostosowywanie natężenia światła do rzeczywistych potrzeb. System ogrzewania będzie natomiast spełniał wysokie standardy emisji spalin. Firma kupiła działkę na terenie BPPT w 2018 roku i od razu przystąpiła do prac projektowych. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę natychmiast rozpoczęto adaptację terenu.

JAS-FBG to jeden z wiodących operatorów logistycznych w Polsce. Na rynku obecny jest od 1991 roku. Spółka świadczy usługi w zakresie transportu, spedycji i logistyki oraz agencji celnej. Oferta firmy obejmuje spedycję drogową, kolejową, morską i lotniczą oraz pełne spektrum usług magazynowych w sieci platform logistycznych o łącznej powierzchni ponad 80 tysięcy metrów kwadratowych. Spółka świadczy także usługi największej w kraju sieci placówek agencji celnej. W Bydgoszczy firma posiada agencję celną i dział handlowy ze spedycją krajową drogową.

Warto dodać, że Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny prowadzi też budowę centrum demonstracyjnego, składającego się z hali i biurowca. Prace nad nim rozpoczęły się wiosną. Aktualnie zrealizowano już ponad 21 procent robót. W tej chwili trwa budowa stropu nad parterem biurowca, a w hali rozprowadzane są instalacje podposadzkowe oraz montowane są prefabrykowane doki przeładunkowe. Pod koniec lata obie części centrum mają być zadaszone, a w hali dodatkowo wykonana zostanie posadzka. Wokół zespołu budynków powstaną drogi dojazdowe, place manewrowe dla pojazdów ciężarowych oraz miejsca parkingowe dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Zakończenie budowy o wartości ponad 27,5 miliona złotych planowane jest wiosną przyszłego roku.

W biurowcu centrum demonstracyjnego znajdą się pomieszczenia przeznaczone pod potrzeby różnych użytkowników, które będą podzielone w zależności od potrzeb najemców. Hala będzie obiektem jednokondygnacyjnym o powierzchni prawie 4 tysięcy metrów kwadratowych. W nowych budynkach powstaną między innymi laboratoria i warsztaty typu „fab lab”. Mają one umożliwiać realizację własnych projektów i pomysłów firmom, które potrzebują do tego narzędzi, przestrzeni oraz wiedzy technicznej. Nowa przestrzeń umożliwi też lokowanie tak zwanych żywych laboratoriów, który działania opierają się współpracy różnych podmiotów (np. producentów) z użytkownikami, którzy inspirują proces i mogą stanowić jego siłę napędową. Mogą one służyć m.in. do testowania różnych produktów.