Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejne wnioski do Strategii Rozwoju Bydgoszczy. Mieszkańcy chcą więcej zieleni

Dodano: 14.06.2019 | 19:27

Na zdjęciu: Mieszkańcy oczekują znacznie większej liczby drzew na ulicach miasta. Pokazuje to m.in. walka o nasadzenia na Starym Rynku.

Fot. ED

Trwa kolejny etap aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy. Po ostatnim spotkaniu, na którym przedstawiono projekt dokumentu, wpłynęły kolejne wnioski dotyczące zmian w dokumencie. Najwięcej z nich dotyczyło tematu głośnego w ostatnich dniach, czyli zwiększenia nasadzeń drzew.

W maju tego roku miasto ujawniło projekt zmian w strategicznym dokumencie dla Bydgoszczy. Były one efektem prac we współpracy z mieszkańcami, które trwały od jesieni 2017 roku. Część społeczników krytykowała jednak zbyt ogólne i nieprecyzyjne zapisy w projekcie Strategii 2.0 – również i na naszych łamach zwracaliśmy uwagę na to, że dokument cierpi na deficyt konkretnych rozwiązań, umożliwiających realizację zaplanowanych celów.

Nowe propozycje zmian zapisów w projekcie Strategii Rozwoju Bydgoszczy pojawiły się na spotkaniu zespołu roboczego, które odbyło się 15 maja. To na nim zastępczyni prezydenta miasta Maria Wasiak prezentowała wstępną wersje wizji rozwoju miasta do 2030 roku, ale też zasygnalizowała, że dalsze losy jej wprowadzania w życie zależą od władz w Warszawie. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaprezentowało bowiem projekt zmian w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Według niego strategie gminne powinny dostosować się do strategii wojewódzkiej, przygotowywanej przez zarząd województwa. Strategia województwa, jak i koncepcja rozwoju kraju ma mieć rolę nadrzędną, natomiast tworzenie strategii gminnych ma być nieobowiązkowe. Pomimo niejasnej przyszłości polityki rozwoju władze Bydgoszczy są zdeterminowane, by dokończyć rozpoczęte dzieło.

– Nie wyobrażam sobie dużego, europejskiego miasta bez strategii. My proponujemy dalej robić swoje i sfinalizować prace

– stwierdziła Wasiak.

Jak pisaliśmy w maju, już na samym spotkaniu zgłoszono kolejne uwagi do zapisów dokumentu. Dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej Magdalena Zdończyk zwróciła uwagę, że rola kultury w Strategii 2.0 została sprowadzona do spędzania wolnego czasu przez bydgoszczan i pojmowania jej przez pryzmat wskaźników i ilości, a nie jakości. Sporo uwag do dokumentu – przede wszystkim w kwestiach naukowo-zdrowotnych miał też radny Maciej Świątkowski. Wiceprezydent Wasiak podkreśliła, że przedstawione wnioski zostaną zapisane. Zachęciła również do przesyłania dalszych uwag.

Kolejne wnioski do Strategii Rozwoju Bydgoszczy. Mieszkańcy chcą więcej zieleni

Zobacz również:

Bydgoskie gry strategiczne. Czy zakończą się porażką?

Do tej pory piętnastu mieszkańców przekazało Zespołowi ds. Aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy nowe wnioski do projektu strategii. – Uwzględniając głosy uczestników spotkania ogółem zgromadzono ponad 120 różnych uwag (w tym niektóre poruszały wiele wątków), z czego najwięcej dotyczyło wskaźników – informuje zespół. Poza zmianami brzmienia dotychczasowych zapisów projektu strategii, zgłoszono również szereg nowych propozycji do celów, wskaźników oraz kierunków działań. Dużo uwagi poświęcono przede wszystkim opiece zdrowotnej oraz szkolnictwu wyższemu w kontekście wzrostu znaczenia Bydgoszczy jako ośrodka akademickiego. Przedstawiono też wskazówki dotyczące edukacji, bezpieczeństwa ruchu drogowego, infrastruktury drogowej i rozwojowi przedsiębiorczości.

Co najważniejsze – najwięcej uwag dotyczyło zwiększenia nasadzeń drzew. To ostatnio głośny postulat, który coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Na gruncie bydgoskim przykładem nacisków na wprowadzenie większej ilości elementów była walka o nasadzenie drzew na Starym Rynku, których pojawieniu sprzeciwiała się bydgoska delegatura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na szczęście bój okazał się zwycięski i dziś na najważniejszym placu miasta rosną dwie lipy. Starania o zwiększenie nasadzeń będą jednak coraz częstsze – głównie będą one dotyczyć rejonu Śródmieścia, gdzie przy wielu ulicach brakuje dorodnych drzew. Jak wskazuje organizacja Obserwatorium Polityki Miejskiej zwiększenie liczby drzew wpływa pozytywnie na walkę ze współczesnymi zagrożeniami: ograniczają one negatywne skutki ulew, usuwają zanieczyszczenia powietrza i ochładzają otoczenie. Nie bez znaczenia pozostaje też ich wpływ na estetykę otoczenia i komfort mieszkańców.

– Najwięcej powtarzających się uwag dotyczyło wskaźnika: Roczne saldo nasadzeń drzew (nasadzenia-ubytki), w których rekomendowano zwiększenie wartości docelowej – tak opisuje propozycje zwiększenia nasadzeń zespół ds. strategii. Jednocześnie dodaje, że cały czas czeka na uwagi dotyczące projektu dokumentu (można zapoznać się z nim TUTAJ). – Obecnie trwają prace nad analizą poszczególnych uwag i możliwością/sposobem ich zastosowania w projekcie aktualizowanej strategii. O wynikach będziemy informować po zakończeniu tego etapu prac. Wszelkie wnioski i spostrzeżenia można nadal kierować na adres: strategia@um.bydgoszcz.pl – informują urzędnicy.