Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 2 • L 0
2C
Czw
-0C
Pt
-0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNie będzie drzew na Starym Rynku? Wojewódzki Konserwator Zabytków blokuje ich posadzenie
stary rynek miejsce na drzewo BB
22.03.2019 | 11:43

Nie będzie drzew na Starym Rynku? Wojewódzki Konserwator Zabytków blokuje ich posadzenie

Na zdjęciu: Miejsca na drzewa zostały już wyznaczone przez wykonawcę przebudowy. Oto jedno z nich - przy wejściu do Biblioteki Głównej.

Fot. BB

Zaskakujące informacje pojawiły się w czwartkowy wieczór. Bydgoska delegatura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie zgadza się na ulokowanie dwóch drzew w rejonie Starego Rynku. Wprowadzenie zieleni było jednym z najbardziej oczekiwanych postulatów mieszkańców przy okazji zmian na centralnym placu miasta. 

Dwa drzewa, wkopane w ziemie, miałyby stanąć w dwóch punktach po wschodniej stronie Starego Rynku – jedno przy bibliotece (vis a vis fontanny, blisko wlotu ulicy Magdzińskiego), a drugie przy zbiegu ulicy Krętej z Jatki. Pomysł ożywienia placu przez wprowadzenie niezwykle oczekiwanej zieleni zyskała sporą akceptację społeczną. Był to bowiem najważniejszy – poza zamknięciem rynku dla ruchu aut – postulat znacznej części mieszkańców. Władze miasta przychyliły się do pomysłu, dzięki czemu możliwe było znalezienie dwóch miejsc, w których obecność drzew nie naruszałaby uzbrojenia podziemnego. Wykonawca trwającej przebudowy – firma Betpol – przygotowała je tak, aby już niebawem można było wsadzić dwie lipy.

Jednak według bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu nasadzenie drzew na Starym Rynku nie ma uzasadnienia historycznego. Co ciekawe, jako kolejny argument za zablokowaniem zaawansowanego procesu wprowadzenia zieleni na plac podaje się trudność w ich utrzymaniu oraz… estetykę miejsca. Jednak dotychczasowe doświadczenia z lokowaniem roślin bezpośrednio w ziemi (także w Bydgoszczy) pokazują, że są one w stanie prawidłowo rosnąć, inaczej niż w przypadku drzew w donicach.

Czy kontrowersyjna decyzja sprawi, że pożegnamy się z zielenią na Starym Rynku? Jest nadzieja, by tak się nie stało. Konieczna będzie jednak pełna mobilizacja mieszkańców i podjęcie działań, które mogą wpłynąć na zmianę punktu widzenia WKZ. Takowe już się pojawiły – petycję w sprawie uwzględnienia drzew na Rynku do kierownik bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Elżbiety Dygaszewicz skierował Daniel Kaszubowski z Partii Zieloni. Obecnie podpisało ją już ponad 20 osób – LINK DO PETYCJI. Planowane są także kolejne działania, w tym bezpośrednie kierowanie pism do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także do Głównego Konserwatora Zabytków.

Czy jesteś za zwiększeniem zieleni na rynku poprzez nasadzenie drzew w nawierzchni?

Jak to wygląda w innych miastach?

W największych polskich ośrodkach na rynkach także znajdziemy drzewa, posadzone w ziemi. Tak jest we Wrocławiu (zdjęcie nr 1) i Krakowie (zdjęcie numer 2).

wrocław kraków

Również poznański rynek – który podobnie jak bydgoski do tej pory nie miał nasadzeń na płycie – po planowanej rewitalizacji zyska zieleń.

poznań

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
WitkacyDominikWaldemar PasińskiMaciejtomski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tomski
Gość
tomski

Jak zwykle Toruńscy urzędnicy mają najwięcej do powiedzenia . Skandal, prosze polityków o podjęcie działań w celu uniezależnienia Bydzi od Rydzykowa.

Maciej
Gość
Maciej

Brak słów nawet te dwa drzewa chcą nam zabrać?! Robią to złośliwie!

Waldemar Pasiński
Gość
Waldemar Pasiński

To zwykłe chamstwo! Twierdzenie, że czegoś w przeszłości nie było, to krępowanie jakiegokolwiek rozwoju: kiedyś nie było asfaltu, nie było ścieżek rowerowych, nie było podjazdów dla wózków inwalidzkich. Czy mamy to wszystko likwidować? Pruć asfalt i zamiast elektryką oświetlać Stare Miasto łuczywem? Bzdura! Życie, to harmonijne łączenie przeszłości z teraźniejszością. Dlatego zachwyca i Wyspa Młyńska i wspaniale wpisane w pejzaż spichrzów nowoczesne budynki Bulandy. Drzewa (i to nie tylko dwa) zawsze dobrze wyglądają. Z każdą architekturą harmonizują. Są ponadczasowe. Dlatego proponuję „miejską samowolę budowlaną”, czyli posadzenie drzew wbrew hańbiącej bezmyślności urzędników wojewódzkich.

Dominik
Gość
Dominik

Drzewa na Rynku – BEZWZGLĘDNIE !
Przypominam, że zmieniono projekt dworca PKP, aby utrzymać piękny klon tuż obok.

Witkacy
Gość
Witkacy

Bydgoszcz z Toruniem to bardzo nieudane małżeństwo, działa to destrukcyjnie na całe województwo, które nistety można zaliczyc do Polski B

Powiązane treści