Kolejny inwestor chce postawić blok na mocy specustawy. Także w Fordonie
Dodano: 19.09.2019 | 23:37Na zdjęciu: Projekt pracowni Arsplan Grzegorza Rosy dla działki w Fordonie, wykonany na zlecenie firmy Home4.
Fot. Mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy
Kolejny inwestor złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na mocy wprowadzonej w zeszłym roku tzw. specustawy mieszkaniowej. Tak jak w pierwszym przypadku, dotyczy on działki na terenie Fordonu.
Pierwszy w Bydgoszczy wniosek o realizację inwestycji na mocy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących trafił do urzędu miasta 22 sierpnia. Złożył go Daniel Mikołajski, właściciel pośrednictwa obrotu nieruchomościami „Krymar”, który chce postawić trzypiętrowy budynek na działce w Fordonie, na osiedlu Przylesie, przy ulicy Twardzickiego – dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się górka saneczkowa. Projekt architektoniczny budynku wykonała znana bydgoska pracownia Lines Architekci Bartosza Kamińskiego.
Zobacz również:
Pierwszy bydgoski wniosek o inwestycje w ramach specustawy mieszkaniowej
Tzw. specustawa mieszkaniowa zakłada, że rada gminy może wydać odstępstwo na realizację inwestycji mieszkaniowej na terenie, który w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest przeznaczony na ten cel. Decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, na wniosek inwestora, ma wydawać za to rada miasta. Warto dodać, że zapisy specustawy na terenie Bydgoszczy są dodatkowo regulowane przez standardy urbanistyczne, które zostały wprowadzone w życie przez radę miasta w grudniu ubiegłego roku. Blok, który chce postawić Mikołajski, nie jest zgodna z ustaleniami szczegółowymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Przylesie – Pawła z Łęczycy”, uchwalonego w 2006 roku. Ustalenia dla obszaru 8ZP, na którym znajduje się działka określają jej przeznaczenie na teren zieleni publicznej, urządzonej. Planowana inwestycja nie jest jednak sprzeczna z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i odpowiada wspomnianym na początku standardom urbanistycznym dla miasta.
Decyzję o ustaleniu lokalizacji bądź jej odmowie, zgodnie z specustawą, podejmą radni miasta. Mają na to czas w terminie 60 dni od dnia złożenia przez inwestora wniosku. Jednak punkt dotyczący tej inwestycji nie znalazł się w harmonogramie najbliższej sesji, zaplanowanej na środę, 25 września. Tymczasem 10 września do urzędu miasta wpłynął kolejny wniosek inwestora, który chce wybudować mieszkania na mocy wprowadzonego w zeszłym roku prawa. Dotyczy on także działki położonej w Fordonie.
Chęć ulokowania inwestycji wyraziła firma Home 4 (jest to spółka powiązana z deweloperem Moderator Inwestycje). Ma ona powstać przy ulicy gen. Fieldorfa-Nila, pomiędzy ulicą Fiedlera a budynkiem szkoły podstawowej nr 17. Projekt, wykonany przez bydgoską pracownię Arsplan Grzegorza Rosy zakłada umiejscowienie na działce czteropiętrowego bloku z 135 mieszkaniami i 56 miejscami w garażu podziemnym. Kolejne 106 miejsc ma powstać wokół budynku. Działka w Fordonie jest obecnie niezagospodarowana i porośnięta dziką roślinnością. – Planowana inwestycja będzie wymagała wycinki większości istniejących drzew. Projekt zakłada nasadzenia kompensacyjne na terenie zagospodarowywanej nieruchomości – czytamy we wniosku inwestora. Według koncepcji architektonicznej, budynek nie będzie ogrodzony, co ma umożliwiać ruch pieszy i rowerowy od ulicy Fieldorfa-Nila w kierunku marketu Netto.
Podobnie jak w przypadku działki przy ulicy Twardzickiego, planowana inwestycja nie jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – zapisy planu „Bohaterów” zakładają przeznaczenie tej działki pod rozbudowę szkoły podstawowej. Inwestycja nie jest natomiast sprzeczna ze studium uwarunkowań.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024