Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
48% wilgotność
Wiatr: 10km/h SW
H 18 • L 17
15C
Nd
14C
Pon
18C
Wt
16C
Sr
21C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKolejny mural w Bydgoszczy. Tym razem na wiadukcie Trasy Uniwersyteckiej
mural trasa uniwersytecka
29.10.2019 | 11:38

Kolejny mural w Bydgoszczy. Tym razem na wiadukcie Trasy Uniwersyteckiej

Na zdjęciu: Powstający mural przy alei Jana Pawła II.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

Na południowej ścianie wiaduktu Trasy Uniwersyteckiej powstaje malowidło.

Wiadukt w ciągu przedłużenia Trasy Uniwersyteckiej został oddany do użytku w wakacje. Decyzją rady miasta we wrześniu zyskał on patrona – premiera Tadeusza Mazowieckiego. Jak informuje urząd miasta, decyzja o umiejscowieniu muralu na południowej ścianie przeprawy ma zapobiec pojawieniu się na niej rysunków nie mających nic wspólnego ze sztuką.

Malowidło na wiadukcie powstaje od kilku dni. Jego autorem jest Bartosz Bujanowski – uznany twórca wielu innych murali, m.in. przedstawiającego sylwetkę króla Kazimierza Wielkiego na szczytowej ścianie budynku przy ulicy Jagiellońskiej czy rysunków, które ozdobiły wnętrza lodowiska Torbyd.

Mural na osiedlu Glinki będzie w sposób symboliczny przedstawiać iluzję przestrzeni miejskiej: sylwetkę volkswagena „garbusa” lecącego nad miastem. Projekt pozytywnie zaopiniował plastyk miejski, został też uzgodniony ze społeczną rada d.s. estetyki miasta. Koszt wykonania muralu to 17 tysięcy złotych – informuje ratusz. Urzędnicy dodają, że analizowana będzie też możliwość stworzenia podobnego malowidła na północnej ścianie wiaduktu, a także na przyczółkach remontowanego wiaduktu w ciągu alei Armii Krajowej.

W tym roku w rejonie Trasy Uniwersyteckiej powstanie też zupełnie inny mural. Na ścianie wieżowca przy ulicy Karpackiej 39 C planowane jest stworzenie dzieła, upamiętniającego stulecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Komisja konkursowa ze zgłoszonych ośmiu propozycji wybrała pracę architekta Dawida Celka. Jego projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. – Symbol klucza jest mocny, czytelny i kompozycyjnie rozpoznawalny nawet z dużej odległości – podaje urząd miasta. Warto dodać, że po interwencjach bydgoskich społeczników ostateczny wygląd klucza będzie odpowiadał faktycznemu przedmiotowi, który otrzymał Maciaszek.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści