Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKomunalnik zabrał głos w sprawie kryzysu śmieciowego. „Trudny początek w Bydgoszczy stawia nas w niekorzystnej sytuacji”
komunalnik bydgoszcz
08.04.2020 | 12:05

Komunalnik zabrał głos w sprawie kryzysu śmieciowego. „Trudny początek w Bydgoszczy stawia nas w niekorzystnej sytuacji”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Pracownicy firmy Komunalnik podczas odbioru odpadów na terenie Fordonu. Spółka deklaruje, że wszystkie kontenery trafią na posesje do soboty, 18 kwietnia.

Fot. Eryk Dominiczak

Dolnośląska spółka Komunalnik, która od początku kwietnia jest odpowiedzialna za odbiór odpadów z trzech (na dziewięć) sektorów miasta, wydała oświadczenie dotyczące opóźnień i zaniedbań w pierwszych dniach obowiązywania umowy z miastem. Deklaruje, że do końca przyszłego tygodnia dostarczy wszystkie kontenery na odpady, a jeszcze przez Wielkanocą zapewni dodatkowe odbiory śmieci.

Od kilku dni do naszej redakcji napływają masowo skargi na nową firmę, która powinna wywozić odpady z osiedli Nowego Fordonu, Śródmieścia i Bielaw oraz północno-zachodniej części Bydgoszczy (m.in. Czyżkówko, Smukała czy Osowa Góra). Powinna, ale jak twierdzi wielu naszych Czytelników (załączając zdjęcia swoich nieruchomości) – tego nie robi. Oprócz nieterminowych odbiorów mieszkańcy zarzucają jej niedostarczenie na czas nowych pojemników bądź przywiezienie ich zbyt małej liczby. Wskazują także, że do części z nich dotarły dotąd jedynie kontenery na odpady zmieszane.

Do tej pory za Komunalnika tłumaczyło się głównie miasto. Podkreślano, że operacja wymiany pojemników jest wymagająca (ratusz podawał, że wymianie podlegało ok. 30 tys. kontenerów różnej wielkości, sama firma pisze o nawet ok. 50 tysiącach). W środę głos zabrali przedstawiciele spółki, a konkretnie – dyrektor ds. rozwoju biznesu Michał Kabaciński. W swoim piśmie zapewnia on, że w ciągu najbliższych dziesięciu dni problem z pojemnikami zostanie rozwiązany. „Deklarujemy, że do środy, 15 kwietnia będą rozmieszczone wszystkie pojemniki na odpady zmieszane, a do soboty, 18 kwietnia na odpady selektywne” – tłumaczy. I dodaje, że codziennie firma dostarcza około trzech tysięcy pojemników. Opóźnienia tłumaczy problemami z dostawcami (zastępca prezydenta Michał Sztybel przekazał kilka dni temu informację, że dostawy pojemników były zatrzymywane na granicy z uwagi na epidemię koronawirusa).

Zobacz również:

Karuzela ze śmietnikami. Mieszkańcy krytykują miasto: Mało nam jeszcze epidemii?!

Kabaciński zapewnia w oświadczeniu, że zdaje sobie sprawę, iż „dotychczasowe opinie oraz trudny początek realizacji usługi w Bydgoszcz stawia [firmę] w niekorzystnym świetle”. „Tym bardziej chcemy pokazać, że jesteśmy firmą wartą szansy i zaufania, niezależnie od tego, jakie informacje rozpowszechnia o nas konkurencja” – przekonuje. W ciągu ostatniego tygodnia Komunalnik miał odebrać około 600 ton odpadów. A przed Wielkanocą (dokładnie w piątek, 10 kwietnia) zamierza przeprowadzić dodatkową akcję odbiorów w „największych skupiskach mieszkańców”. – Zorganizujemy je na własny koszt – zapewnia Michał Kabaciński.

Komunalnik twierdzi, że uwzględnił już pierwsze (pojedyncze) reklamacje, a kolejne będzie realizował po tym, jak dostarczy do wszystkich nieruchomości kontenery. Skorygowane mają być między innymi wielkości pojemników. „Jesteśmy przekonani, że mimo utrudnień z przekazaniem nam nawet najprostszych elementów takich jak chociażby klucze (wiceprezydent Sztybel przekazał, że Remondis przekazał je Komunalnikowi 1 kwietnia ok. godziny 14:00 – red.) jakość naszego odbioru z tygodnia na tydzień będzie wzrastała” – wskazuje Kabaciński.

Komunalnik wygrał zimą miejski przetarg na odbiór odpadów w sektorach: II, IV i V [CZYTAJ WIĘCEJ]. Łącznie swoje usługi ma do końca 2023 roku świadczyć około 100 tysiącom mieszkańców. Na bydgoskim rynku jest firmą dotąd nieznaną. Największym miastem, z którego do tej pory spółka z Nysy odbierała śmieci, był Wałbrzych. Niedawno do grona klientów firmy dołączył także Gorzów Wielkopolski.

Od wtorku, 14 kwietnia Komunalnik będzie realizował dostawy worków big bag. Osoby zainteresowane ich pozyskaniem bądź mające pytania w tej kwestii proszone są o kontakt pod adresem bydgoszczbigbag@komunalnik.net.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fr3f44
fr3f44
1 rok temu

Za kilka tygodni będziemy tylko wspominać tą sytuację, a za kilka miesięcy tylko śmiać się z niej i nikt nie będzie tego rozpamiętywał.

beryl
beryl
1 rok temu

Komunalnik jeśli wiedzieliście że sobie nie poradzisz w Bydgoszczy z wywózką śmieci to nie trzeba było się WPIERDALAĆ z tak daleka na nasz rynek kujawsko pomorski

Fordon
Fordon
1 rok temu

fr3f44 – Chyba że nas szczury pozażerają, to nie będzie się z czego śmiać!

Krakus
1 rok temu

Bez sensu gadanie, korona itp dali du,,,, i tyle i dalej dają, a my płacimy, tylko czemu vice tak ich broni, trochę dziwne

Alicja
Alicja
1 rok temu

W tym trudnym okresie do dostarczania pojemników zatrudniali zewnętrzne firmy.Tylko zapominali im płacić za usługę .Mojej firmie zalegają już od 3 miesięcy 42 tysiące za faktury.A wat muszę zapłacić.

Powiązane treści