Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 1km/h NW
H 19 • L 11
17C
Nd
18C
Pon
22C
Wt
22C
Sr
21C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKomunalnik kontra reszta świata 2:0. Nowa firma odbierze śmieci z części bydgoskich osiedli
Remondis - SF
13.02.2020 | 21:02

Komunalnik kontra reszta świata 2:0. Nowa firma odbierze śmieci z części bydgoskich osiedli

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Krajowa Izba Odwoławcza nie uwzględniła odwołania Remondisu od wyników przetargu na odbiór odpadów w mieście.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dobiega końca saga związana z wyłonieniem firmy, która w najbliższych latach będzie odpowiedzialna za wywóz odpadów z części Fordonu, Śródmieścia oraz osiedli północno-zachodniej Bydgoszczy. Jak poinformował w czwartkowe popołudnie urząd miasta, Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Remondis od wyniku przetargu ogłoszonego po ponownej analizie ofert. A to oznacza wejście na rynek nowego operatora – firmy Komunalnik i nieznaczne obniżenie kosztów odbioru śmieci w mieście.

Batalia o czteroletni, warty kilkadziesiąt milionów złotych kontrakt trwała ponad trzy miesiące dłużej niż planowały władze miasta. Choć same de facto tę batalię wydłużyły, odrzucając za pierwszym podejściem ofertę Komunalnika pod zarzutem stosowania rażąco niskiej ceny. Przypomnijmy, że w każdym z trzech sektorów spółka z Dolnego Śląska proponowała kwotę o około cztery miliony złotych niższą niż dotychczas odbiorca odpadów – firma Remondis. Między wierszami dało się wyczytać, że urzędnicy obawiają się nowego operatora, któremu zresztą daleko do nieposzlakowanej opinii.

Zobacz również:

Remondis nie składa broni. Jest odwołanie do KIO w sprawie wyniku przetargu na odbiór odpadów

Tyle tylko że dolnośląska firma zdołała obalić wszystkie zarzuty bydgoskiego magistratu. Jeszcze w listopadzie odwołała się od decyzji o wykluczeniu jej z przetargu. A miesiąc później uzyskała korzystny wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, który szeroko jako pierwsi omówiliśmy [TUTAJ]. KIO nakazała ratuszowi ponowną analizę ofert, a ten po kilku tygodniach wskazał Komunalnika jako zwycięzcę. Walczący o nową umowę i zachowanie status quo na lokalnym rynku Remondis próbował także odwoływać się do KIO. Jak wynika z komunikatu urzędu miasta – bezskutecznie. „Zgodnie z prawem odwołującemu przysługuje jeszcze złożenie skargi do sądu” – przypomina biuro prasowe urzędu miasta.

Co decyzja KIO oznacza dla bydgoszczan? Od 1 kwietnia fordoniacy, osoby mieszkające w Śródmieściu i okolicach, a także mieszkańcy Osowej Góry, Smukały, Jachcic czy Czyżkówka będą obsługiwani przez nową firmę. Co tu ukrywać – sporą niewiadomą. Zwłaszcza z uwagi na nieustanne próby zasłaniania się przez Komunalnika tajemnicą przedsiębiorstwa (choćby w kwestii lokalizacji bazy transportowej), co wytknęła zresztą nawet KIO.

Drugi aspekt wyników przetargu będzie miał wpływ na wszystkie osoby, które deklarują wytwarzanie śmieci na terenie Bydgoszczy. Zgodnie z zapowiedzią zastępcy prezydenta Michała Sztybla, do rady miasta ma wpłynąć projekt uchwały obniżający opłatę za odbiór śmieci. Tyle że będzie to obniżka symboliczna. Pierwotnie Sztybel mówił o 70 groszach, w czwartkowym komunikacie miasta pojawia się informacja o „około złotówce”. Przypomnijmy, że 1 stycznia zaczęła obowiązywać bardzo wysoka podwyżka opłat od mieszkańców – z 13 do 22 złotych od osoby miesięcznie.

Ratusz tłumaczył, że podwyżka była konieczna, gdyż prawo nakazuje bilansowanie się systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. A rząd w ostatnich miesiącach przyjął regulacje wpływające na system negatywnie. Przykład – sposoby wyliczania cen za odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, czyli biur czy restauracji. Wiceprezydent Sztybel powtarza, że kwoty, których miasto może żądać, nie pokrywają realnych kosztów wywozu śmieci z tych miejsc. Temat podchwycili radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli wyłączenia ich z systemu (prawo to dopuszcza) i obniżenia opłaty do 17 złotych. Projekt przepadł jednak w przedbiegach – radni Koalicji Obywatelskiej i SLD nie zgodzili się na dyskusję nad tymi propozycjami na styczniowej sesji rady miasta. Zrobili to w zasadzie na wniosek Sztybla, który przekonywał, że konieczność zawierania przez przedsiębiorców indywidualnych umów doprowadzi do chaosu logistycznego na terenie miasta.

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MariolaJerzyIwonaKarol Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

Ten pan Sztybel jest beznadziejny i wygląda na to, że nie zależy mu, aby mieszkańcy płacili mniej, skoro tworzy sztuczne problemy z wyłączeniem poza system nieruchomości niezamieszkałych. Panie Sztybel, podaj się Pan do dymisji, może kto inny lepiej ogarnie temat gospodarki śmieciowej w mieście i ulży mieszkańcom w tych drakońskich podwyżkach, które im Pan zgotowałeś.

Iwona
Gość
Iwona

Jesteśmy bardzo zasmuceni i oburzeni tą zmianą. Remondis taka duża firma. Renomowana. Jedna z najlepszych jakie znam. Wszystko perfekt dopracowane. Co, że od stycznia zmienił sie cennik. W całej Polsce się zmienił. Przez lata były stałe ceny choć wszystko dookoła drożało. To w końcu było wiadome. Bardzo mi żal że już Remondis nie będzie nam służył.😪 Jestem ciekawa czy nowa firma będzie tak solidna jak Remondis. Czy do wszystkiego dostaniemy też pojemniki jak mamy z Remondisu. Jeśli nie to pójdzie skarga za skargą!!!!🤬 A tak w ogóle to co trzeba mieć w głowie żeby firma ze Śląska oczyszczała Pomorze. To… Czytaj więcej »

Jerzy
Gość
Jerzy

Ten Komunalnik śmierdzi mi na kilometr. Okaże się w praniu ile będzie ztym problemu. Już są w Fordonie. Remondis zabrał pojemniki a Komunalnik nie dostarczył do tej pory itp. Współczuję mieszkańcom osiedli obsługiwanych przez tą firmę.

Mariola
Gość
Mariola

Komunalnik to jakieś nieporozumienie, porazka👎👎👎. Do dzisiaj brak podstawionych pojemników. Gdzie składować śmieci, chyba za posesja, może sie w końcu przebudza z zimowego letargu. Komu przeszkadzał Remondis, ktory odkąd siegam pamięcią nas obsługiwał, rzetelnie, sumiennie, prężnie, bezproblemowo. Solidna firma. Zadam natychmiastowego jej powrotu. Składam skargę na Komunalnik. Za chwile utoniemy w śmieciach.

Powiązane treści