Bydgoszcz
14C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 14 • L 14
16C
Sob
13C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaŁukasz Gajdzis nie będzie już dyrektorem bydgoskiego teatru. Miasto zapowiada konkurs na jego następcę
14.05.2020 | 11:21

Łukasz Gajdzis nie będzie już dyrektorem bydgoskiego teatru. Miasto zapowiada konkurs na jego następcę

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Łukasz Gajdzis kieruje bydgoskim teatrem od września 2017 roku. Jego kadencja wygasa 31 sierpnia.

Fot. Stanisław Gazda

Dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki Łukasz Gajdzis będzie pełnił to stanowisko jedynie do końca kadencji, która upływa z końcem sierpnia. – Teatr w Bydgoszczy na zawsze pozostanie istotnym punktem w mej artystycznej karierze – pisze w specjalnym oświadczeniu ustępujący dyrektor.

Gajdzis bydgoską sceną teatralną kieruje trzeci sezon. W 2017 roku wygrał konkurs i zastąpił w fotelu dyrektora Pawła Wodzińskiego. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Zastrzeżenia do wyboru Gajdzisa miała część środowiska artystycznego, a grupa aktorów skupiona wokół Wodzińskiego i jego zastępcy Łukasza Frąckowiaka oprotestowała wybór komisji konkursowej. Nie wpłynęło to jednak na rozstrzygnięcie i od września 2017 r. Łukasz Gajdzis pełni funkcję dyrektora Teatru Polskiego.

Zobacz również:

Budynek bydgoskiego teatru czeka na remont. Będzie więcej miejsca dla widzów

Od tej pory na deskach bydgoskiego teatru pojawiło się siedemnaście premier. Odbyły się też – choć nie bez problemów (spowodowanych m.in. brakiem dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) – kolejne edycje Festiwalu Prapremier. – Dziękuję Widzom i Widzkom za znakomity odbiór naszych spektakli, wspólne wzruszenia, pełne sale i piękne chwile – podkreśla (pisownia oryginalna) Łukasz Gajdzis, który dyrektorem będzie jedynie do 31 sierpnia. Na odchodne podziękował również wszystkim partnerom i sponsorom, w tym miastu, samorządowi województwa, wspomnianemu ministerstwu kultury, a także Unii Europejskiej i darczyńcom prywatnym. Słowa podziękowania skierował także do zespołu teatru i zaproszonych twórców.

Gajdzis wprost nie podał powodów odejścia. Miasto tę decyzję już jednak poznało. I szykuje konkurs, który wyłoni jego następcę (pokieruje Teatrem Polskim od września). Jak informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Rafała Bruskiego, do publicznej wiadomości trafi najpierw informacja o zamiarze przeprowadzenia konkursu, później zaś ogłoszony zostanie sam konkurs. Konkretne daty na razie jednak nie padają. Wiadomo jednak, że termin złożenia ofert przez kandydatów nie może być krótszy niż 30 dni.

Wyboru nowego dyrektora bydgoskiego teatru dokona komisja konkursowa, która będzie składała się z trzech przedstawicieli ratusza, dwóch osób oddelegowanych z ministerstwa kultury, a skład komisji uzupełnią przedstawiciele organizacji związkowych teatru oraz stowarzyszeń „tematycznie związanych z jego działalnością”.

Według nadal obowiązujących planów w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na modernizację i rozbudowę teatru. Powstać ma nowy, dwupiętrowy budynek, w którym znajdzie się restauracja, sala warsztatowa i zaplecze techniczne. Dzięki remontowi pojemność sali głównej zostanie zwiększona z 330 do 420 miejsc. Lifting czeka również szatnie oraz foyer. – Życzę by, po nadchodzącej metamorfozie, stał się topowym miejscem wymiany myśli, estetyk i domem artystów i artystek z całego świata – podsumowuje Łukasz Gajdzis.

Koniec prac remontowych zapowiadany był jak dotąd na 2021 rok.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści