Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 2 • L 0
-1C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
-3C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZnamy zakres remontu budynku Teatru Polskiego. Będzie więcej miejsca dla widzów
Teatr Polski Bydgoszcz
21.03.2019 | 17:16

Znamy zakres remontu budynku Teatru Polskiego. Będzie więcej miejsca dla widzów

Na zdjęciu: Budynek Teatru Polskiego wymaga gruntownej modernizacji i powiększenia.

Fot. archiwum

Zbliża się kolejna ważna inwestycja dla bydgoskiej kultury. Po Operze Nova, Teatrze Kameralnym i Muzeum Okręgowym nowoczesność ma wkroczyć do gmachu Teatru Polskiego. 

Na wtorkowym posiedzeniu komisji kultury i nauki dyrektor Teatru Polskiego Łukasz Gajdzis powiedział radnym o aktualnej sytuacji w sprawie oczekiwanej modernizacji budynku na rogu alei Mickiewicza i 20 stycznia 1920. Wiadomo, że na terenie obok teatru, przy ulicy 20 stycznia powstanie nowy budynek – ale dyrektor na razie nie chciał, pomimo próśb radnej Grażyny Szabelskiej, zdradzać szczegółów odnośnie jego wyglądu. Oznajmił za to, że za około dwa-trzy miesiące odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną podane wszelkie informacje na temat inwestycji.

Zobacz również:

Budynek BWA do remontu. Ma zachować oryginalne walory

Gajdzis przedstawił jednak radnym nieco szczegółów odnośnie rozbudowy i remontu gmachu teatru. Podobnie jak w wypadku Muzeum Okręgowego, projekt jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, stąd też jego wartość nie może przekroczyć pięciu milionów euro. Modernizacja TPB mogłaby mieć znacznie większy zakres, ale wniosek o wsparcie skierowany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie znalazł akceptacji w resorcie. Ograniczone środki wystarczą jedynie na dobudowę dwupiętrowego budynku oraz remont sali widowiskowej, szatni i foyer.

W nowym budynku teatru przewidziano restaurację (na parterze), salę warsztatową (na pierwszym piętrze) oraz inne pomieszczenia techniczne. Co ważne, na każdym pionie nowego gmachu znajdą się toalety i węzeł sanitarny. Po modernizacji teatr będzie mógł przyjąć więcej widzów – pojemność sali widowiskowej zostanie zwiększona z 330 na 420 miejsc. Będzie to możliwe dzięki zmianie konstrukcji widowni. Sala ma też zyskać lepszą akustykę oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Przygotowania do realizacji inwestycji wciąż trwają – firma Sound and Space, która wygrała przetarg na wykonanie nowej dokumentacji projektowej, zakończyła prace koncepcyjne. Obecnie trwa oczekiwanie na wydanie pozwolenia na budowę, a w międzyczasie trwa szereg spotkań dotyczących uzgodnienia ostatecznego wyglądu nowej części Teatru Polskiego. – Mamy akceptację rady estetyki i plastyka miejskiego. Komisja architektoniczno-urbanistyczna miała uwagi odnośnie elewacji – powiedział Gajdzis.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przetarg na wykonanie prac modernizacyjnych ma zostać ogłoszony w wakacje. Remont i rozbudowa teatru ma potrwać 20 miesięcy. Władze sceny szukają już sali zastępczej. – Jestem po rozmowie z dyrektorem Figasem. Wykazał się życzliwością i chęcią pomocy. Spróbuje znaleźć dla nas kilka terminów na dużej scenie Opery – wspomniał dyrektor Teatru Polskiego. Dodał też, że rozważane jest też wystawienie kilku spektakli w niedawno wyremontowanej sali widowiskowej przy ulicy Piwnika-Ponurego w Fordonie (Gajdzis był na jej oficjalnym otwarciu). Przyznał jednak, że wpierw należałoby ją dostosować do wymogów teatralnych.

Pierwszy etap remontu teatru ma zakończyć się w 2021 roku. Gajdzis myśli już jednak o jego kolejnej części, która obejmowałby modernizacje sceny.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści