Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 14 • L 14
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMarian Rejewski zostanie patronem dworca Bydgoszcz Główna. PKP przychyliły się do propozycji ministra Schreibera
05.10.2021 | 20:51

Marian Rejewski zostanie patronem dworca Bydgoszcz Główna. PKP przychyliły się do propozycji ministra Schreibera

Na zdjęciu: Dworzec Bydgoszcz Główna.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Od przyszłego roku bydgoski dworzec główny będzie nosił imię Mariana Rejewskiego. PKP przychyliło się bowiem do propozycji bydgoskiego polityka Prawa i Sprawiedliwości Łukasza Schreibera.

Na początku września szef Komitetu Stałego Rady Ministrów przekazał, że skierował pismo do prezesa Polskich Kolei Państwowych Krzysztofa Mamińskiego, aby bydgoski dworzec główny nosił imię wybitnego kryptologa. – Postać Mariana Rejewskiego, jako wybitnego bydgoszczanina znanego nie tylko w regionie, ale również w społeczności międzynarodowej, oddanego dla dobra sprawy polskiego patrioty, w pełni zasługuje na patronat nad bydgoskim dworcem kolejowym – napisał Schreiber w liście do prezesa Mamińskiego. Propozycję tej postaci podsunął ministrowi jego bliski współpracownik i bydgoski radny PiS Szymon Róg.


CZYTAJ WIĘCEJ: Dworzec Bydgoszcz Główna zyska nowego patrona? Minister Schreiber ma propozycję


Schreiber wyraził nadzieję, że propozycja spotka się z przychylnym przyjęciem przez zarząd PKP, zwłaszcza mając na uwadze fakt, że w 2022 roku minie 90 lat od złamania przez Rejewskiego i jego współpracowników kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Po miesiącu od zainicjowania propozycji, minister za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że wybitny bydgoszczanin zostanie patronem dworca głównego.

Dziś otrzymałem list od członka zarządu PKP S.A., Andrzeja Olszewskiego z zapewnieniem, że bydgoski geniusz oficjalnie zostanie patronem naszego dworca w przyszłym roku – podaje Schreiber. W liście czytamy, że inicjatywa wpisuje się w program nadawania wybranym dworcom imion wybitnych i zasłużonych Polaków. Olszewski dodaje, że w 2019 roku patronem Warszawy Centralnej został Stanisław Moniuszko, a w kolejnych latach nadano m.in. dworcu Warszawa Wschodnia imię Romana Dmowskiego, a dworcowi Białystok – imię Danuty Siedzikówny „Inki”.

W harmonogramie przyszłorocznych wydarzeń w ramach programu nadawania wybranym dworcom imion wybitnych i zasłużonych Polaków zostanie uwzględniony dworzec Bydgoszcz Główna, a jego patronem zostanie Marian Adam Rejewski – oznajmił członek zarządu PKP S.A., dziękując bydgoskiemu politykowi PiS za zainteresowanie programem i propozycję uhonorowania Rejewskiego.

Przypomnijmy, że od kilku lat Marian Rejewski jest też patronem pociągu PKP Intercity z Bydgoszczy do Warszawy. Taka nazwa została wybrana przez pasażerów w głosowaniu – pierwotnie pociąg miał nosić nazwę „Enigma”, lecz ostatecznie po naciskach ze strony bydgoszczan patronem pociągu został człowiek, który walczył ze złamaniem jej kodu. Po interwencjach bydgoskich polityków patronat Rejewskiego nad połączeniem pozostał na stałe, a nie jak planowano – jedynie przez rok.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści