Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Międzynarodowa spółka zainwestuje na dawnym Zachemie. Powstanie centrum logistyczne

Dodano: 24.10.2021 | 11:58

Na zdjęciu: P3 jest kolejną firmą realizującą powierzchnię magazynowe, która zainteresowała się Bydgoszczą.

Fot. Pixabay

Na terenach dawnego Zachemu planowana jest budowa kolejnego centrum logistycznego. Inwestorem jest międzynarodowy operator P3.

W ostatnich miesiącach na bydgoskim rynku powierzchni magazynowych panuje ożywienie. We wrześniu ubiegłego roku Panattoni rozpoczął realizację kolejnego parku produkcyjno-magazynowego w Bydgoszczy – powstaje on w rejonie ulicy Chemicznej, a konkretnie między ulicami Mokrą i Dachtery. Jego pierwsza część została oddana do użytku w styczniu 2021 roku: 11 tysięcy mkw. powierzchni wynajęła firma Reconext (dawniej Teleplan). Kilka tygodni temu rozpoczęto budowę kolejnego etapu centrum dystrybucyjnego przy ulicy Mokrej. – Budynek powstanie w pierwszym kwartale 2022 i poszerzy portfolio Panattoni na Kujawach o ponad 30 000 mkw.informował w sierpniu Andrzej Spiesz, Development Director w Panattoni.

Park przy ulicy Chemicznej to nie jedyna inwestycja Panattoni w rejonie Bydgoszczy. Spółka buduje też centrum produkcyjno-magazynowo-usługowe w Lisim Ogonie, przy węźle Bydgoszcz Miedzyń. Jak informowaliśmy w tym tygodniu, najemcą 43 tysięcy mkw. powierzchni będzie sieć Aldi, która utworzy tam centrum logistyczne obsługujące sklepy w północnej Polsce.

Międzynarodowa spółka zainwestuje na dawnym Zachemie. Powstanie centrum logistyczne

Zobacz również:

Aldi otworzy centrum dystrybucyjne pod Bydgoszczą

Potencjał Bydgoszczy zaczęły dostrzegać także kolejne firmy. Od kilku lat inwestycje na terenie Bydgoszczy planowała polska spółka 7R. Sporej wielkości park magazynowy powstaje na terenach dawnego Zachemu – konkretnie przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego i Petersona. Warto dodać, że inwestycja na obszarze dawnych zakładów chemicznych nie jest jedyną, jaką planuje 7R w rejonie Bydgoszczy. Firma chce też wybudować 7R Park Bydgoszcz II w Pawłówku, w rejonie węzła drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz Zachód.

Wśród inwestorów, którzy wybudują nowe magazyny w Bydgoszczy będzie też znany gigant handlowy – Zalando. Spółka powiązana z właścicielem jednego z największych sklepów internetowych w Europie pracuje nad adaptacją 30-hektarowego terenu inwestycyjnego, położonego tuż za zakładem Metalkas przy ulicy Hutniczej, tuż przy granicy z terenem po dawnym Zachemie.

Terenami dawnych zakładów chemicznych zainteresował się także inny ważny gracz na międzynarodowym rynku magazynowym – P3. P3 jest długoterminowym inwestorem, deweloperem i zarządcą nieruchomości magazynowych w Europie, będącym w 100% własnością GIC – singapurskiego państwowego funduszu majątkowego. W Polsce posiada 11 parków logistycznych zlokalizowanych w okolicach Warszawy, Łodzi, Gdańska i Poznania. Wzmianki o tym, że firma interesuje się terenami w Bydgoszczy pojawiały się już w 2016 roku.

P3 planuje inwestycje na terenie przy ulicy Petersona – tuż obok wybudowanego przez Panattoni parku magazynowego, w którym znajduje się centrum logistyczne sieci Kaufland. Oficjalnie spółka przekazuje, że „cały czas stawia na rozwój i przygląda się atrakcyjnym i perspektywicznym lokalizacjom w całym kraju, w tym także Bydgoszczy”. – Na ten moment nie możemy podać konkretnych informacji na temat planowanych w tym regionie inwestycji – podała Justyna Lechowicz z P3.

Inwestycja P3 ma powstać na terenie dawnego Zachemu, przy ulicy Petersona i Trzeciej. Widoczne na załączonym zdjęciu z 2018 roku obiekty zostały już rozebrane.

W praktyce P3 przygotowuje się do realizacji prac budowlanych. Na początku października wydział zintegrowanego rozwoju bydgoskiego ratusza poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowań dla budowy centrum logistycznego przy ulicy Petersona. Wniosek w tej sprawie złożyła spółka P3 Warsaw IV, powiązana z innymi parkami dewelopera w Polsce. W dokumencie WZR informuje, że skierował wniosek do kilku instytucji (m.in. sanepidu) z prośbą o opinie co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
2 lat temu

wszystko pięknie się tam rozwija ,powstaje jedna firma z drugą , potężne inwestycje tylko jakoś komunikacja miejska łączy park przemysłowy z miastem jakby to był przełom XIX i XX wieku

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

I niestety ulica Petersona to wielkie sito dziur łatanych co jakiś czas.

zzz
zzz
2 lat temu

Miasto magazynów, które zajmują hektary, a pracuje tam raptem kilkaset osób.

Wodkateam
Wodkateam
2 lat temu

Miasto magazynów, które zajmują hektary, a pracuje tam raptem kilkaset osób.

Lepszy rydz niż nic.
Postęp technologiczny jest nieunikniony.

Tomas
Tomas
2 lat temu

Komunikacja miejska i infrastruktura drogowa w wielu rejonach bpp do poprawy