Bydgoszcz
15C
Słonecznie
41% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 16 • L 14
9C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesNowa maszyna Bydgoskich Zakładów Sklejek. Jedyna taka w Polsce! [WIDEO]
sklejka bydgoszcz bydgoskie zakłady sklejek
13.12.2018 | 14:18

Nowa maszyna Bydgoskich Zakładów Sklejek. Jedyna taka w Polsce! [WIDEO]

Na zdjęciu: Nowa suszarnia fornirów Bydgoskich Zakładów Sklejek.

Fot. BB

Istniejące od ponad 100 lat Bydgoskie Zakłady Sklejek „Sklejka-Multi” wciąż modernizują swoje zasoby. W czwartek, 13 grudnia firma zaprezentowała nową suszarnie. Uruchomiona trzy tygodnie temu technologia pozwoli zaoszczędzić zakładom niemal milion złotych.

W ostatnich latach „Sklejka-Multi” przeprowadziła już kilka ważnych inwestycji w park technologiczny. W 2014 roku, na stulecie zakładu, powstała linia przycinania wyrzynków. Potem firma zakupiła, także przy udziale środków unijnych, linię łuszczarską najnowszej generacji. Kolejnym przełomowym momentem w dziejach zakładu jest uruchomienie nowej, sześciopółkowej suszarni do fornirów. Rozruch maszyny nastąpił trzy tygodnie temu – w czwartek, 13 grudnia władze „Sklejki” zaprezentowały mediom szczegóły inwestycji.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Powierzchnia biurowa w Bydgoszczy: Ile jej jest? Jakie inwestycje są w planach?


Warto wspomnieć, że suszenie fornirów to kluczowy, lecz bardzo trudny i niezwykle energochłonny etap produkcji sklejek. Jak podkreślił prezes Bydgoskich Zakładów Sklejek Tadeusz Kosień, nowa suszarnia została zakupiona ze względu na zwiększenie produkcji spółki – w 2014 roku firma produkowała 17 tysięcy m³ sklejki rocznie, a dziś – aż 26 tysięcy m³. – Z uwagi na „wąskie gardło” suszarń musieliśmy wykonywać prace w soboty i niedzielę. Powodowało to niedogodności dla pracowników – zaznaczył Kosień. „Sklejki” miały trzy oferty zakupu suszarni – z Finlandii, Niemiec i Brazylii. Zarząd zdecydował się wybrać firmę z Ameryki Południowej – propozycja Omeco była najkorzystniejsza cenowo.

Brazylijczycy zaproponowali, że w zakładzie przy ulicy Fordońskiej zamontują suszarnie sześciopółkową. Do tej pory takie rozwiązanie nie było instalowane w polskich firmach. By zobaczyć, jak w praktyce funkcjonuje suszarnia, dyrektor operacyjny „Sklejki” Grzegorz Manikowski wraz z szefem produkcji, szefem utrzymania ruchu oraz kierownikiem działu nadzoru i jakości udali się do Brazylii, gdzie odwiedzili sześć zakładów, w których pracowały sześciopółkowe maszyny. Wnioski z obserwacji były pozytywne i bydgoska firma rozpoczęła przygotowania do realizacji inwestycji.

Jak wspominał prezes Kosień, pod koniec sierpnia do Polski przypłynęły pierwsze kontenery z nowymi maszynami. W listopadzie zakończono ich montaż – od trzech tygodni jest ona wykorzystywana na potrzeby firmy. – Nie ma żadnych problemów. Wszystko funkcjonuje jak trzeba – opisał działanie suszarni.

ZOBACZ, JAK DZIAŁA NOWA SUSZARNIA SKLEJKI-MULTI

Nowa technologia kosztowała 5,5 miliona złotych. Została ona sfinansowana ze środków własnych firmy oraz kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Władze „Sklejki” podkreślają, że w wypadku tej inwestycji nie było możliwości skorzystania z dotacji unijnych, natomiast kondycja finansowa spółki pozwoliła na jej realizację. Firma planuje już kolejne modernizacje. – Następną inwestycją będzie zakup spajarek łączenia na długość. Da to korzyść w postaci lepszego wykorzystania drewna. Jej koszt to około trzech milionów złotych – zaznaczył prezes Kosień. Ważnym aspektem zakupu nowych urządzeń jest to, że przyczyniają się one do ochrony środowiska. – Kupujemy już około dwóch tysięcy m³ drewna mniej przy tej samej produkcji – powiedział Kosień. Ponadto „Sklejka” zaoszczędzi też na nadgodzinach, które dotychczas trzeba było płacić pracownikom za wykonywanie zadań w weekendy.

„Sklejka-Multi” zatrudnia obecnie 340 pracowników. Prezes firmy podkreśla jednak, że zakłady wciąż chcą zatrudnić nowych fachowców. Kosień liczy jednak na poprawę sytuacji kształcenia zawodowego. – W przeszłości to była nawet jedna klasa o profilu produkcji sklejek. Teraz wszystko idzie w kierunku odbudowy, ale nie jest to takie łatwe – powiedział prezes.

Dyrektor handlowy „Sklejki” Mariusz Kosień podkreślił, że uruchomienie nowej suszarni otworzyło przed bydgoskim zakładem nowe możliwości. – Pozwala nam to szybciej realizować zamówienia – stwierdził. Główne sektory biznesu, z którymi współpracuje firma, to branża motoryzacyjna, kolejowa i budowlana. „Sklejka” od lat współpracuje z PESĄ – produkty spółki są wykorzystywane w konstruowaniu podłogi pociągów. Ponadto, sklejka z Bydgoszczy pojawiła się w pociągach warszawskiego metra Siemens Inspiro czy autobusach.

WARTO WIEDZIEĆ: Bydgoskie Zakłady Sklejek kupują najwięcej drewna brzozowego – ponad 30 tysięcy m³. Na kolejnych miejscach znajduje się sosna – 18 tysięcy m³, buk – 8 tysięcy i olcha – 4 tysiące.


Podobne wpisy

Powiązane treści