Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyNowy bydgoski wiadukt już otwarty. Pod nim powstaną murale
nowe murale w bydgoszczy
07.09.2023 | 13:39

Nowy bydgoski wiadukt już otwarty. Pod nim powstaną murale

Zdjęcia: ZDMiKP

Wczoraj (6 września) po południu otwarty został przebudowany wiadukt zachodni w ciągu alei Armii Krajowej – samochody jadące z Osielska w stronę ronda Fordońskiego mogą już poruszać się nową przeprawą. Pod nową, jak i powstałą trzy lata temu wschodnią konstrukcją powstanie zielony mural.

Przebudowa drugiego wiaduktu w ciągu drogi Bydgoszcz – Osielsko rozpoczęła się rok temu. Stara konstrukcja została rozebrana, a w jej miejscu powstała nowa, podobna do oddanego trzy lata temu wiaduktu wschodniego. Zachowane zostały dwa pasy ruchu dla samochodów, a w miejscu nieużywanego pasa awaryjnego powstał szeroki chodnik i droga dla rowerów. Wykonano również nowe schody po obu stronach torów kolejowych.

W środowe popołudnie nowy wiadukt został udostępniony do ruchu, ale to nie koniec prac przy przeprawie nad liniami kolejowymi 18 i 201. Prowadzone są bowiem mniejsze prace przy schodach, chodnikach i nasypach. UWAGA: Wciąż zamknięty jest przejazd pod wiaduktem od cmentarza do ulicy Modrzewiowej.

Nowe murale w Bydgoszczy powstaną przy Lesie Gdańskim

We wczorajszym komunikacie o otwarciu przeprawy ZDMiKP zapowiedział, że wkrótce pod obiektem na betonowych przyczółkach wymalowane zostanie graffiti z elementami przyrody. Więcej szczegółów w tej sprawie poznaliśmy dziś (7 września). Jak wyjaśnia urząd miasta, ściany przyczółków po obu stronach obiektu będą przedstawiały rośliny i drzewa „wpisując się zgrabnie swoją formą w zielony charakter osiedla Leśnego”.

Jedna z grafik po północnej stronie ma przedstawiać nieco przeskalowane rośliny tworząc iluzję, tak by przechodzień stał się częścią zielonego świata. Dla osób spoglądających na grafikę powstać może wrażenie zatapiania się w zieleni. Druga grafika od strony południowej pokazywać ma również motywy roślinne oraz elementy krajobrazu – przekazuje biuro prasowe ratusza.

Grafiki uzgodnione z miejskim plastykiem na zlecenie ZDMiKP wykona jeszcze w tym miesiącu architekt Patryk Olbratowski. – Murale bardzo dobrze sprawdziły się przy wcześniej zrealizowanych inwestycjach – podkreśla plastyk Marek Iwiński. – To jeden z elementów podnoszących jakość miejskiej przestrzeni. W ten sposób również chronimy te obiekty przed dewastacją. Zauważamy, że zagospodarowane w ten sposób elementy infrastruktury nie są potem pokrywane malunkami rysunkami, napisami o wątpliwej estetyce. Te pozytywne zmiany będziemy kontynuować przy realizacji innych projektów – dodaje.

Magistrat przypomina, że w ostatnich latach na infrastrukturze drogowej zarządzanej przez ZDMIKP powstało kilka efektownych murali: pod wiaduktem w ciągu Trasy Uniwersyteckiej nad Jana Pawła II widnieje volkswagen „garbus” lecący nad miastem. Z kolei po rozbudowie ul. Kujawskiej ścianę oporową wykopu, w którym powstało torowisko ozdobił najdłuższy bydgoski mural z iluzją geometryczną.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
stary dziad
stary dziad
8 miesięcy temu

Czyli ci co przechodzą nielegalnie przez tory mogą sobie popatrzeć na zieleninkę, tak ? Po drugie, to jest nieduży w końcu wiadukt. Żeby zmiany na nim wymagały aż 14 miesięcy pracy ? Kpina !

Leszek
Leszek
8 miesięcy temu

Bardzo nierówno położony asfalt. Ktoś to sprawdził?

Obywatel
Obywatel
8 miesięcy temu

Ha ha ha , otwarty .. na godzinę ? Znowu zamkniete pasy z uwagi na wykopy deszczowki , przy orkenie taki burdel , ze stoi sie 2 razy dluzej , ROK byl na to jak byl most w remoncie aby tam kopac … koordynacja prac zajmuja sie w tym miescie idioci