[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Nowe pociągi z Pesy od jutra na torach regionu. Będzie można obejrzeć je w Bydgoszczy i nie tylko

Dodano: 24.11.2022 | 18:30

Na zdjęciu: Jeden z najnowszych zakupów urzędu marszałkowskiego do obsługi połączeń w regionie będzie można zobaczyć w piątek, 25 listopada na dworcu Bydgoszcz Główna.

Fot. Marta Stangreciak/UMWKP

Zakupione przez samorząd województwa w bydgoskiej PESIE nowe elektryczne zespoły trakcyjne z klimatyzacją i 150 miejscami siedzącymi już jutro (25 listopada) pojawią się na torach województwa kujawsko-pomorskiego. Z okazji wprowadzenia pojazdów do ruchu będzie można je zwiedzić – zarówno na dworcu Bydgoszcz Główna, jak i na innych stacjach w regionie.

We wrześniu urząd marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych. Poza spodziewaną propozycją od bydgoskiej PESY, do rywalizacji stanął także nowosądecki Newag. Marszałek wybrał jednak tańszą ofertę lokalnego producenta, opiewającą na 172 miliony złotych. Zgodnie z deklaracjami, pociągi miały pojawić się na torach regionu jeszcze w 2022 roku. Ta obietnica została dotrzymana – głównie dlatego, że PESA dysponowała JUŻ taborem spełniającym warunki zamówienia – a mianowicie Elfami 2 typu 22WEg. Składy były produkowane dla SKM Warszawa, lecz jesienią 2019 roku stołeczny przewoźnik zerwał kontrakt z bydgoskim producentem. Od tego momentu gotowe pociągi oczekiwały na nowego nabywcę.

Elfy z PESY to nowoczesne czteroczłonowe elektryczne kolejowe zespoły trakcyjne, rozwijające prędkość 160 kilometrów na godzinę, przystosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się i wyposażone w rozwiązania techniczne zapewniające stałą bieżącą informację dla podróżnych. Zakup został sfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z perspektywy 2014-2020. Umowa z Pesą, która wygrała przetarg zakupowy, została podpisana w październiku. – W barwach Polregio – ten przewoźnik obsługuje w Kujawsko-Pomorskiem kolejowe przewozy pasażerskie na liniach zelektryfikowanych – pojawią się na trasach w całym regionie – podkreśla Beata Krzemińska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

W piątek, 25 listopada nowe składy dla województwa kujawsko-pomorskiego po raz pierwszy wyjadą na tory. Z tej okazji urząd marszałkowski organizuje pokaz pociągów: ich wnętrza będzie można zobaczyć na następujących stacjach: Bydgoszcz Główna (godziny 10:00-13:00), Inowrocław (10:30-13:00), Włocławek (11:30-13:00) i Toruń Główny (10:00-13:00).

Ponadto, marszałek Piotr Całbecki weźmie udział w przejeździe inauguracyjnym Elfa na trasie Toruń – Jabłonowo Pomorskie. Wsiądzie on jutro na pokład pociągu do Jabłonowa o godz. 10:45 na dworcu Toruń Główny, w towarzystwie uczniów bydgoskiego Technikum Kolejowego oraz przedstawicieli kierownictw PESY i Polregio.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Dokąd chcielibyście polecieć z bydgoskiego lotniska? Port zachęca do wypełnienia ankiety

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
4 miesięcy temu

W Czechach pociągi między małymi miastami jeżdżą co 30 minut

Krzysztof
Krzysztof
4 miesięcy temu

U nas też jest co 30 minut, ale między tramwajami i autobusami…

Krezus
Krezus
4 miesięcy temu

Świetna informacja dla emerytów (bo chyba tylko oni mogą w tych godzinach w piątek coś oglądać) no i pełna rzetelność, na dworcu w Bydgoszcz (jakieś 7 różnych torów to na pewno sobie emeryci polatają patrząc gdzie stoi ten do oglądania)…amatorzy…pisarczyki