[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Nowy kompleks mieszkaniowy przy Gdańskiej. Projektują go bydgoscy architekci

Dodano: 23.07.2020 | 09:56

Na zdjęciu: Nowy kompleks mieszkaniowy powstanie na terenach przy ulicy Gdańskiej, w rejonie ulicy Chodkiewicza. Niedawno dokonano tam wyburzeń.

Fot. Szymon Fiałkowski

GM Architekci pracuje nad koncepcją nowego kompleksu mieszkaniowego w rejonie ulicy Gdańskiej i Chodkiewicza. Inwestor – Grupa Moderator – chce też wybudować odbudować pierzeję wzdłuż ulicy Gdańskiej, która zastąpi niedawno wyburzone kamienice pomiędzy Gdańską 106 i 112.

Kamienice, znajdujące się nieopodal skrzyżowania Gdańskiej z Chodkiewicza od wielu lat znajdowały się w fatalnym stanie wizualnym i technicznym. Do niedawna były jeszcze częściowo zamieszkane, a na ich podwórzach oraz w parterach prowadzono działalność gospodarczą. W lipcu 2019 roku pisaliśmy jednak, że obiekty pod numerami Gdańska 108, 110 i 112 wraz z znajdującymi się w oficynach budynkami gospodarczymi zostaną wyburzone. Właściciel terenów – spółki należące do Grupy Moderator – otrzymały w 2018 i 2019 roku pozwolenie na dokonanie prac.

Nowy kompleks mieszkaniowy przy Gdańskiej. Projektują go bydgoscy architekci

Zobacz również:

Wyburzenia na Gdańskiej. Znikają mury zrujnowanych kamienic

Prace rozbiórkowe rozpoczęły się na początku czerwca. Początkowo objęły one budynki na tyłach kamienic (zajmowały one spory obszar, sięgający niemal do terenów zielonych wokół przyszłego kampusu Akademii Muzycznej), ale później rozpoczęto wyburzenie dwóch kamienic pod adresami Gdańska 108 i 110. Obecnie trwa sprzątanie i zabezpieczanie terenu – od strony ulicy Gdańskiej wykonano jego tymczasowe ogrodzenie.

Jak informowaliśmy, rozbiórki na Gdańskiej zapowiadały kolejną inwestycję mieszkaniową Grupy Moderator – jednego z największych bydgoskich deweloperów, zajmujących się zarówno renowacją kamienic, jak i budową nowych obiektów mieszkalnych. Obecnie prowadzi on m.in. inwestycje na Szwederowie (kompleks Avia czy Leszczyńskiego Park). Inwestor zdradził już pierwsze szczegóły zabudowy przy ulicy Gdańskiej.

Są już wstępne plany na zagospodarowanie odcinka ulicy Gdańskiej. Na tyłach powstanie kameralne osiedle na około 300 mieszkań. Nad projektem pracuje bydgoska pracownia Szymona Muszyńskiego i Macieja Gajownika. We współpracy z kadrą i studentami UTP zamierzamy również odbudować w tym miejscu pierzeję, która przywróci ulicy Gdańskiej wyjątkowy charakter – informuje Małgorzata Dysarz-Lewińska, specjalistka ds. PR Grupy Moderator.

Sporo dzieje się także na placu budowy nowego osiedla Industria. Jak informowaliśmy w weekend, pełną parą ruszyły prace rozbiórkowe starych hal przy ulicy Rycerskiej. Przed wyburzeniami posłużyła ona celom artystycznym – nagrywano w niej teledyski, odbył się w niej koncert, a także stworzono scenografię do filmu grupy Czarny Karzeł. Na ścianie od strony ulicy Artyleryjskiej powstało za to graffiti.

Przedstawiciele inwestora podkreślali, że hala nie może zostać zachowana ze względu na jej stan techniczny, ale na terenie powstającego osiedla zostaną postawione jej pozostałości. W całości zachowany zostanie natomiast budynek dawnego dworca, znajdujący się przy pętli Rycerska. – Zostanie on odrestaurowany. Mamy już wstępną koncepcje jego wyglądu i zagospodarowania – w parterze będą punkty usługowe, a kondygnacje górne będą przeznaczone na mieszkania – mówił jesienią zeszłego roku prezes Grupy Moderator Adam Gudell.

Jednocześnie, jak informuje Grupa Moderator, sprawnie buduje się 1 etap osiedla, zlokalizowany przy ulicy Pomorskiej. W jego ramach w pięciu budynkach ma powstać około 400 lokali w metrażach od 27 do 86 metrów z możliwością ich łączenia. Wyróżnikiem osiedla będą murowane bramy do części wspólnej budynków. Realizacje inwestycji poprzedziły rozbiórki budynków wcześniej znajdujących się w rejonie ulicy Pomorskiej – w tym dawnego obiektu należącego do Famoru [ZOBACZ ZDJĘCIA]. Realizacja całego kompleksu na Bocianowie ma potrwać około ośmiu lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments