Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolityka„Polski Ład” uderzy w miejską kasę? Prezydent zapowiada zmniejszenie dotacji dla kultury i sportu
03.06.2021 | 15:40

„Polski Ład” uderzy w miejską kasę? Prezydent zapowiada zmniejszenie dotacji dla kultury i sportu

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreśla, że zmiany zapowiadane w "Polskim Ładzie" sprawią, że miasto straci kolejne sto milionów złotych.

Fot. Szymon Fiałkowski

W przyszłym roku miejskie wsparcie dla bydgoskiej kultury, edukacji, sportu i organizacji pozarządowych ma zostać zmniejszone. Jak wyjaśnia prezydent Rafał Bruski i przewodnicząca rady miasta Monika Matowska, będzie to efekt wprowadzenia przez Prawo i Sprawiedliwość reform „Polskiego Ładu”, zakładających kolejne zmian w podatkach. – Zmniejszenie dochodów polskich samorządów wyniesie od 20 do 22 miliardów złotych. Dla Bydgoszczy oznacza to, że dochody miasta zostaną uszczuplone o około 100-110 milionów złotych – czytamy w liście Bruskiego i Matowskiej.

Zaprezentowane 15 maja propozycje Prawa i Sprawiedliwości, nazwane „Polskim Ładem”, zakładają m.in. zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podniesienie składki zdrowotnej czy zwolnienie z podatku najniższych emerytur. Już kilka dni po ujawnieniu przez PiS szczegółów „Polskiego Ładu” prezydent Bydgoszczy nie ukrywał, że rząd, by spełnić obietnice, sięgnie po raz kolejny po pieniądze samorządów. Zdaniem prezydenta, wpłynie to na realizację miejskich inwestycji. – W ramach Unii Metropolii Polskich oszacowaliśmy, że Bydgoszcz straci kolejne 100 milionów złotych rocznie – przekazał.

Wątek utraty dochodów z podatków pojawił się także przy okazji prezentacji wyników głosowania w konsultacjach ws. kolejności miejskich inwestycji. Tu należy dodać, że jedną z przyczyn organizacji plebiscytu – jak wyjaśniał prezydent – były wcześniejsze zmiany w prawie, które pozbawiły miejską kasę stu milionów złotych. – Chcemy zrealizować wszystkie inwestycje poddane pod głosowanie, ale czy to nam się uda, zależy od sytuacji finansowej Bydgoszczy. A ona jest dynamiczna i zmienia się, ale w złą stronę – dodał Bruski.


Czytaj więcej o wynikach konsultacji kolejności miejskich inwestycji


Na zmianach podatkowych najbardziej mogą stracić instytucje kulturalne, uczelnie, kluby sportowe oraz organizacje pozarządowe wspierane w różnej formie przez miasto. Prezydent Bydgoszczy wraz z przewodniczącą rady miasta Moniką Matowską zapowiedział zmniejszenie dofinansowania dla tych podmiotów. Złą wiadomość przekazał w liście, skierowanym 1 czerwca do rektorów uczelni, dyrektorów szkół i placówek kulturalnych, niezależnych artystów, organizacji pozarządowych oraz klubów i organizatorów wydarzeń sportowych.

Według informacji Ministerstwa Finansów, zmiany zostaną wprowadzone już od stycznia 2022 roku. Łączna, potwierdzona przez ministerstwo, kwota zmniejszenia dochodów polskich samorządów wyniesie od 20 do 22 miliardów złotych. Dla Bydgoszczy oznacza to, że dochody miasta zostaną uszczuplone o około 100-110 milionów złotych – czytamy w liście Bruskiego i Matowskiej. Przedstawiciele władz miejskich dodają, że rząd nie planuje rekompensaty umożliwiającej wsparcie wymienionych działalności.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, zależne wyłącznie od decyzji rządu RP, prosimy o uwzględnienie w planach państwa działalności po 1 stycznia 2022 roku zmniejszenia dotychczasowego wsparcia uzyskiwanego z miasta Bydgoszczy – czytamy w liście. Na razie prezydent nie precyzuje, jakie dofinansowania zostałyby ograniczone, ale decyzja może oznaczać cięcia w dotacjach dla bydgoskich klubów sportowych, środkach na promocję miasta czy stypendiach dla twórców kultury. Władze Bydgoszczy deklarują jednak „pełne zaangażowanie na rzecz zmiany stanowiska rządu”, które miałoby skutkować przyznaniem rekompensat za utracone dochody.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści