Bydgoszcz
31C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 31 • L 30
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
25C
Wt
25C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPrezydent Bydgoszczy interweniuje w sprawie nazwy pociągu „Rejewski”
13.12.2018 | 14:13

Prezydent Bydgoszczy interweniuje w sprawie nazwy pociągu „Rejewski”

Na zdjęciu: Nadaniu nazwy połączeniu Bydgoszczy z Warszawą "Rejewski" towarzyszyła uroczystość na bydgoskim Dworcu Głównym.

Fot. Stanisław Gazda

Prezydent Rafał Bruski napisał pismo do prezesa zarządu PKP Intercity Marka Chraniuka w sprawie przywrócenia nazwy „Rejewski” jednemu z pociągów relacji Bydgoszcz-Warszawa.

Przypomnijmy: Od wprowadzonego 9 grudnia nowego rozkładu jazdy PKP Intercity pociąg ze stacji Bydgoszcz Główna do stacji Warszawa Zachodnia nie ma już nazwy „Rejewski”. Została ona wybrana przez pasażerów w głosowaniu – pierwotnie pociąg miał nosić nazwę „Enigma”, lecz ostatecznie po naciskach ze strony bydgoszczan patronem pociągu został człowiek, który walczył ze złamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej, a nie sama maszyna. Nazwa wryła się już w świadomość bydgoszczan, ale PKP Intercity tłumaczy, że miała ona obowiązywać jedynie przez rok.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Rejewski” już nie łączy Bydgoszczy z Warszawą. Dlaczego?

Sprawa „zniknięcia” nazwy pociągu wzburzyła lokalne media – m.in. Gazetę Wyborczą – oraz społeczników i polityków. O sprawie pisał historyk Krzysztof Drozdowski, a inicjatywę na rzecz przywrócenia znamienitego patrona podjął poseł Piotr Król. –Poprosiłem dwójkę życzliwych bydgoszczan mających kontakt z córką Mariana Rejewskiego, by spytali czy istniała by możliwość wyrażenia dłuższej zgody, liczonej w latach dla PKP IC. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna a wierzę, że tak, wystąpię do PKP IC o przywrócenie nazwy wybitnego Bydgoszczanina – napisał Król.


CZYTAJ WIĘCEJ: Poseł Król interweniuje w sprawie nazwy pociągu „Rejewski”


Dziś urząd miasta poinformował, że prezydent Rafał Bruski napisał pismo do prezesa PKP Intercity Marka Chraniuka, prosząc o nadanie jednemu z połączeń pasażerskich sieci Intercity relacji Bydgoszcz-Warszawa stałej nazwy „Rejewski”.

Kwestie związane z promocyjnymi i wizerunkowymi działaniami tego rodzaju pełnią w Państwa branży funkcje jedynie pomocnicze. Niemniej jednak warto pamiętać o ich znaczeniu dla budowania lokalnej i narodowej tożsamości. Mając bezpośredni kontakt zarówno z bydgoszczanami, jak podróżnymi goszczącymi w naszym mieście, odbierałem wiele pozytywnych sygnałów związanych z funkcjonującą z powodzeniem w minionych miesiącach formą upamiętnienia kryptologa Mariana Rejewskiego. To wielka postać nie tylko dla lokalnej, bydgoskiej historii. Dzięki jego pracy i zdolnościom koszmar II wojny światowej skrócił się w skali globalnej o kilka lat. To ogromna zasługa człowieka, ale także powód dumy dla wszystkich Polaków – godny niezmiennego i konsekwentnego przypominania i promowania. Z góry dziękuję za gest życzliwości i zrozumienia. Niewielkim wysiłkiem możemy przyczynić się do kreowania pozytywnych wzorców historycznej edukacji i patriotycznej odpowiedzialności – stwierdził prezydent.

 


Powiązane treści