Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
52% wilgotność
Wiatr: 8km/h NW
H 21 • L 18
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRewitalizacja Starego Fordonu nabiera tempa. Wiosną wystartują dwie ważne inwestycje
rynek stary fordon
15.03.2021 | 10:33

Rewitalizacja Starego Fordonu nabiera tempa. Wiosną wystartują dwie ważne inwestycje

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać Rynek w Starym Fordonie.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Nadchodzące miesiące upłyną pod znakiem realizacji trzech projektów rewitalizacyjnych w Starym Fordonie. Poza trwającą budową nabrzeża, za kilka dni firma Strabag przejmie plac budowy i rozpocznie przebudowę uliczek i terenów rekreacyjnych między ulicą Bydgoską i Wisłą. W tym roku wystartuje również oczekiwania modernizacja Rynku.

Do tej pory widocznym efektem zapowiadanej od lat rewitalizacji Starego Fordonu jest przebudowana w 2019 roku ulica Bydgoska wraz z fragmentami przyległych do niej uliczek. Prace pochłonęły 6,1 miliona złotych. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęto natomiast budowę nabrzeża. – Wykonawca jeszcze przed zimą wbił około 85% ścianek szczelnych stanowiących konstrukcję obiektu – informował ratusz. W ostatnich tygodniach prace musiały zostać przerwane – najpierw ze względu na ujemne temperatury, a następnie z uwagi na wysoki poziom Wisły.

Nowe nabrzeże, powstające na przedłużeniu ulicy Frycza-Modrzewskiego, ma pełnić kilka funkcji. – Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle – podkreślają urzędnicy. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami, umożliwiające również wodowanie i cumowanie jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną i wzmocni projektowaną drogę dojazdową do planowanego portu. Wstępnie zakończenie tej inwestycji planowane jest na koniec roku; jej koszt to ponad 7 milionów złotych.
Przemiana obejmie także tereny położone pomiędzy wyremontowaną Bydgoską a powstającym nabrzeżem. 5 marca ZDMiKP podpisał umowę z firmą Strabag na rewitalizację uliczek i terenów rekreacyjnych w Starym Fordonie. Zadanie obejmuje przebudowę ulic: Nad Wisłą, Promenada, Zakładowej, Rybaki, Kapeluszników, Filomatów i Frycza-Modrzewskiego oraz odnowę terenów zielonych nad „królową polskich rzek”.

– Na nawierzchniach modernizowanych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz chodnikowe płyty. Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych – informuje urząd miasta.

Zobacz również:

Wizualizacje terenów rekreacyjnych w Starym Fordonie

W pasie zieleni nad Wisłą ulokowana będzie infrastruktura umożliwiająca aktywne spędzanie wolnego czasu. Powstanie tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów typu pumptrack (podobny wybudowano na Miedzyniu), plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej czy plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ulicy Sikorskiego 2. Projekt zakłada też dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej.

Jak informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy zarządu dróg, firma Strabag przejmie plac budowy w piątek, 19 marca. – Szczegóły prac podamy po zatwierdzeniu harmonogramu przedłożonego przez wykonawcę. Poznamy go w ciągu dwóch tygodni od przekazania placu budowy – dodaje.

Rewitalizacja uliczek i terenów nad Wisła to nie jedyna ważna inwestycja w Starym Fordonie, która rozpocznie się w tym roku. 23 lutego ZDMiKP złożył wniosek o pozwolenie na budowę umożliwiające start przebudowy płyty Rynku. Przetarg na kompleksową przebudowę centralnego punktu najstarszej części Fordonu został rozstrzygnięty w marcu zeszłego roku – drogowcy wybrali ofertę firmy Steinbudex ze Świdnicy, opiewającą na 7,3 miliona złotych. Postępowanie przeprowadzono w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – dolnośląska spółka prowadziła prace projektowe na podstawie koncepcji, wyłonionej w miejskim konkursie. Jej autorami są Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. Architekci, zgodnie z sugestiami mieszkańców, wprowadzili w swojej wizji ograniczenie ruchu kołowego na Rynku oraz rozwiązania sprzyjające ruchowi pieszemu. 

Jak zapewnia Pieńczykowski, Rynek w projekcie wykonany przez specjalistów ze Steinbudexu będzie wyglądał jak w koncepcji. – Została kwestia niektórych detali, których realizację zgodną z pierwotnym założeniem będziemy mieli szczególnie na uwadze, gdyż w każdym detalu tkwi jakość całego zrealizowanego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że Rynek w Starym Fordonie będzie spełniał obietnicę daną w koncepcji, na współczesną przestrzeń przyjazną mieszkańcom i turystom – mówi MetropoliaBydgoska.PL architekt.


CZYTAJ TAKŻE: W Fordonie ma powstać park handlowy [WIZUALIZACJE]


Autorzy koncepcji zapewniają, że ich wizja była kompletniejsza od standardowych projektów budowlanych; zadaniem wykonawcy było uzyskanie szczegółowych uzgodnień i dopasowanie niektórych rozwiązań do konkretnych produktów. – My zobowiązaliśmy się do aktywnego udziału w tym procesie: odbyło się kilkanaście wielogodzinnych spotkań koordynujących projekt. Osobiście uczestniczę w każdym z nich, wspieram wykonawcę w dopasowywaniu szczegółowych rozwiązań i zwracam uwagę aby projekt był zbieżny z pierwotnym założeniem – zaznacza Pieńczykowski.

Rzecznik ZDMiKP także podkreśla, że ostateczny projekt budowlany jest bardzo zbliżony do koncepcji. – Największa zmiana dotyczy herbu Starego Fordonu, który będzie wkomponowany w płytę – uzupełnia Okoński. Jeżeli proces uzyskania pozwolenia na budowę przebiegnie bez problemów, prace na Rynku rozpoczną się w maju i potrwają około dwóch lat. – Będą one dzielone na etapy, by zapewnić dojście i dojazd do możliwie dużej liczby posesji oraz zachować przejazd autobusów komunikacji publicznej na ciągu Bydgoska-Wyzwolenia – uzupełnia rzecznik.

Zgodnie z wizją Pieńczykowskiego i Bartkowiaka, ruch pojazdów na placu ma być ograniczony. – Sprawdzamy teraz organizację ruchu przesłaną przez wykonawcę. Zakłada ona wyłączenie z ruchu obszaru Rynku. Pojazdy będą poruszać się tylko ulicami Wyzwolenia i Sikorskiego. Pozostanie też zapewniony przejazd pomiędzy Cechową i Cierpicką a wzdłuż ulicy Ordynackiej będzie zrobiony tymczasowy parking. Całość organizacji ruchu wraz z parkingiem były uzgodnione ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu – uszczegółowia Okoński. Drogowcy podkreślają, że Rynek w Starym Fordonie po przebudowie zyska większą liczbę zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie i fontannę.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści