Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 11 • L 9
10C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRewolucja wokół Starego Rynku stanie się faktem. Już za kilka dni duże zmiany w ruchu
zmiana_organizacji_ruchu_Stary_Rynek_Srodmiescie_002_SF
02.09.2019 | 12:40

Rewolucja wokół Starego Rynku stanie się faktem. Już za kilka dni duże zmiany w ruchu

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Słupki uniemożliwiające wjazd na Stary Rynek umożliwią likwidację tymczasowych wygrodzeń i wprowadzenie nowej organizacji ruchu w ścisłym centrum Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

W najbliższą niedzielę na Starym Rynku oraz w jego najbliższym sąsiedztwie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu. Jej najważniejszy punkt to zredukowanie do minimum ruchu samochodów w Śródmieściu.

Zmiany nastąpią kilka tygodni później niż zapowiadali drogowcy, którzy na początku wakacji deklarowali początek komunikacyjnej rewolucji w centrum miasta na przełomie lipca i sierpnia. Jednak dopiero w ostatnich dniach udało się zamontować słupki uniemożliwiające wjazd na Stary Rynek ze wszystkich przyległych do niego ulic, dzięki czemu możliwa z kolei stała się likwidacja tymczasowych wygrodzeń. A brak ruchu na Starym Rynku to najważniejszy, choć niejedyny element wprowadzanych zmian.

Część przylegających do rynku ulic zyska status deptaków. Nie będzie więc możliwości jazdy samochodami po ulicy Niedźwiedzia (wyjątek – dojazd mieszkańców do posesji), Batorego (od Starego Rynku do Zaułka), Jana Kazimierza (również do wysokości Zaułka), Magdzińskiego (do ul. Podwale), Krętej (do wysokości ul. Jatki), Długiej (odcinek od Batorego do Jana Kazimierza), Ku Młynom oraz pieszojezdni wokół Fary.

Zobacz również:

Stary Rynek w nowej odsłonie budzi kontrowersje. Fakty i mity na temat jego remontu

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów ma zostać poprawione poprzez rozszerzenie strefy zamieszkania, gdzie jest im przyznane pierwszeństwo wraz z ograniczeniem prędkości do 20 kilometrów na godzinę. W strefie tej znajdzie się większość ulic wokół Starego Rynku, w tym: Długa (od Wełnianego Rynku do ul. Przyrzecze i od Jana Kazimierza do Podwala), sama ul. Przyrzecze i pobliski most na ul. Ku Młynom, odcinek ul. Mennica (od mostu w kierunku ul. Tamka), Malczewskiego, Grodzka (na zachód od Mostowej), Pod Blankami (od ul. Trybunalskiej do Długiej), Zaułek, Mostowa, Farna, Niedźwiedzia (fragment z możliwym dojazdem do posesji z nr. 7), Batorego i Jana Kazimierza (odcinki udostępnione dla ruchu). Pozostałe ulice i ich odcinki przyległe do Śródmieścia będą znajdowały się w strefie ograniczonej prędkości – do 30 km/h.

[ZOBACZ TAKŻE: NAJSMACZNIEJSZA IMPREZA TEGO ROKU. BYDGOSKIE KUCHNIE ŚWIATA JUŻ W NIEDZIELĘ NA WYSPIE MŁYŃSKIEJ]

Nowa organizacja ruchu oznacza zmiany w funkcjonowaniu postojów taksówek, miejsc postojowych dla niepełnosprawnych czy też tych przygotowanych na potrzeby hoteli, policji, gości Fary oraz dostawców. Tych ostatnich także obejmą ograniczenia. Dostawy będą możliwe jedynie w dni powszednie w godzinach 6:00-10:00. Strefa dla pojazdów dostawczych obejmie między innymi ulice: Jezuicką, Długą (od Przyrzecza do Batorego), ul. Mennica w kierunku elektrowni wodnej oraz fragmenty Batorego i Jana Kazimierza. Nowe miejsca przeznaczone głównie dla samochodów firm kurierskich powstaną z kolei wzdłuż parkingu wielopoziomowego na ul. Pod Blankami. Od kilku dni drogowcy prowadzą już w tym miejscu prace.

Po wprowadzeniu zmian na Starym Rynku i w jego sąsiedztwie nadal możliwe będzie parkowanie pojazdów na placu Solnym, Rybim Rynku, ul. Grodzkiej i Mostowej (na wysokości pl. Teatralnego), Długiej (pomiędzy Wałami Jagiellońskimi a ul. Pod Blankami) i wspomnianym parkingu przy ul. Pod Blankami.

 

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Andrzejasd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asd
Gość
asd

Ale urzędnicy do ratusza dojadą ?

Andrzej
Gość
Andrzej

Dla urzędników organizacja ruchu jest oczywiście tak przeprowadzona aby mogli dojechać do parkingu ratusza. Panie Prezydencie, a może dać przykład i korzystać z parkingu przy ulicy Grudziąckiej? Stary Rynek nie wygląda na parking, a taki robią urzędnicy parkujący pod ratuszem.

Powiązane treści