Rowerowe inwestycje i projekty na 2024 rok. Znamy plany Bydgoszczy
Dodano: 30.01.2024 | 15:39Na zdjęciu: W 2024 roku powstaną nowe odcinki dróg dla rowerów.
Fot. Pixabay
W Bydgoszczy istnieje 137 kilometrów dróg rowerowych i 20 kilometrów ulic z kontraruchem rowerowym. Jakie są plany miasta na 2024 rok i kolejne lata?
We wtorek, 30 stycznia podczas konferencji prasowej w bydgoskim ratuszu zastępca dyrektora ZDMiKP ds. inwestycji Maciej Gust przedstawił listę inwestycji rowerowych, które mają być realizowane bądź projektowane w najbliższych miesiącach. – W przygotowaniu mamy około 40 kilometrów nowej infrastruktury rowerowej. W dalszej perspektywie jest to jeszcze większa liczba kilometrów – podkreślił.
Pierwszą inwestycją rowerową oddaną do użytku w tym roku będzie infrastruktura wokół nowych mostów Kazimierza Wielkiego (łącznie ok. 1,8 kilometra), której realizacja jest powiązana z kolejnymi zadaniami, takimi jak budowa trasy wzdłuż ulic Łęczyckiej i Skłodowskiej-Curie. Niedawno poznaliśmy oferty w przetargu na projekt ciągu łączącego Bartodzieje z centrum; jedyna złożona oferta mieści się w budżecie drogowców i spełnia wymagania formalne, zatem niebawem powinno dojść do wyboru wykonawcy i rozpoczęcia prac nad dokumentacją.
Przy mostach Kazimierza powstaje też zjazd do przyszłych bulwarów nad Brdą: miasto uzyskało dofinansowanie rządowe na wykonanie nabrzeży od mostu Pomorskiego do rejonu Uniwersytetu WSB Merito, zatem w najbliższym czasie ruszą przygotowania do realizacji następnego odcinka bulwarów. Dodajmy, że w przyszłym roku wystartuje odnowa nabrzeża na odcinku od Krakowskiej aż do ulicy Żabiej – inwestycję projektuje i zrealizuje firma Strabag.
Dyrektor Gust zaznaczył, że mosty Kazimierza zostaną też połączone z infrastrukturą wzdłuż ulicy Toruńskiej, która powstanie przy okazji przebudowy linii tramwajowej po południowej stronie ulicy. Jak informowaliśmy, w postępowaniu na remont torowiska od Kazimierza Wielkiego do zajezdni najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Trakcja.
– Rozstrzygnęliśmy przetarg – nikt nie wniósł odwołania od tej decyzji. W tej chwili trwa zgodna z obowiązującymi przepisami kontrola prowadzona przez Urząd Zamówień Publicznych – dodał zastępca dyrektora ZDMiKP. Kiedy UZP zakończy kontrolę, drogowcy i Trakcja przystąpią do zawarcia umowy, a po jej podpisaniu wykonawca rozpocznie projektowanie inwestycji. Trakcja ma około 10 miesięcy na wykonanie dokumentacji, zatem start prac przy Toruńskiej nastąpi wiosną przyszłego roku. Przypomnijmy, że zamówienie zawiera też opcję jego rozszerzenia o przebudowę torów do Stomilu, w ramach którego także powstanie spory odcinek infrastruktury dla poruszających się jednośladami. Drogowcy przypominają, że w ramach rządowej dotacji wybudowany zostanie również fragment infrastruktury pieszo-rowerowej na Łęgnowie.
Warto dodać, że w styczniu rozpoczęły się prace w terenie dotyczące realizacji Wielkiej Pętli Fordonu. Pierwszy odcinek inwestycji w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego powstaje przy ulicach Geodetów i Wierchowej – ma on być gotowy na wiosnę. Na zlecenie zarządu dróg projektowany jest odcinek wzdłuż Górek Fordońskich (od Sudeckiej do SP67), a w ostatnim głosowaniu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybrali do realizacji fragment WPF w parku Akademickim (obok Auchan). Przypomnijmy, że nadal zablokowane są odcinki Wielkiej Pętli między Doliną Śmierci a SP67, lecz prokuratura umorzyła śledztwo ws. rzekomych nieprawidłowości dokonanych przez rady osiedli. Otwiera to zatem drogę do ogłoszenia przetargów na budowę.
Przedstawiciel ZDMiKP podkreślił również, że we współpracy ze starostwem powiatowym miasto dobuduje brakujący odcinek infrastruktury rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 biegnący w granicach miasta (osiedle Janowo) od ulicy Biwakowej w kierunku mostu na Brdzie (około 100 metrów). To część nowej drogi rowerowej łączącej Bydgoszcz z Bożenkowem, Maksymilianowem i Samociążkiem wybudowanej przez starostwo. Przetarg na realizację tego niewielkiego zadania zostanie ogłoszony w tym roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ratusz zlecił kolejne badanie opinii publicznej. Mieszkańcy wskazują – komunikacja miejska do poprawy
Środowiska rowerowe wskazały też miastu potrzebę realizacji infrastruktury wzdłuż ulicy Fordońskiej na odcinku Siernieczek – Wiślana. Z uwagi na budowę kładki nad torami magistrali węglowej będzie to dość kosztowne zadanie, które i tak ma już opóźnienie związane z zerwaniem umowy z wykonawcą projektu.
– W tej chwili przygotowujemy dokumentację środowiskową. W najbliższym czasie mamy zakończyć nad nią prace. Opracowaliśmy koncepcję, a teraz konsultujemy ją ze środowiskami rowerowymi. Kiedy zakończymy konsultacje, zlecimy realizacje w trybie projektuj i buduj – poinformował Gust. W tym trybie odbędą się przetargi na budowę konsultowanych w zeszłym roku odcinków dróg dla rowerów wzdłuż ulicy Sułkowskiego (odcinek na osiedlu Leśnym), Kieleckiej oraz Wyzwolenia i Sudeckiej. Inwestycje będą dofinansowane ze środków unijnych.
– Pracujemy nad dokumentacją przetargową. Postępowanie odbędzie się w trybie „projektuj i buduj”. Myślę, że na przełomie I i II kwartału będziemy ogłaszali przetargi. Najpierw wykonawca będzie musiał przygotować projekt i uzyskać pozwolenia – zakładam, że wejdzie on na placu budowy na wiosnę przyszłego roku – dodał zastępca dyrektora ZDMiKP ds. inwestycji.
ZDMiKP pracuje również nad koncepcjami odcinków infrastruktury, które będą spinać miejską sieć dróg dla rowerów z inwestycjami realizowanymi przez ościenne gminy. To kontynuacja trasy wzdłuż Kolbego na odcinku Kormoranów – granica miasta, budowa odcinka wzdłuż ulicy Pod Skarpą łączącego infrastrukturę powstałą w gminie Osielsko ze skrzyżowaniem Pod Skarpą/Zamczysko czy wzdłuż Wyzwolenia od Sudeckiej do Brzegowej. Zaplanowano również kontynuację DDR wzdłuż ulicy Petersona w parku przemysłowym do obszaru węzła S10 w Emilianowie.
- Nowe oznakowanie na fordońskich ulicach. Odświeżono też istniejące - 10 marca 2025
- Ulica Gdańska zablokowana! Są zmiany w komunikacji [AKTUALIZACJA] - 10 marca 2025
- Koniec kawiarni na Długiej? Lokal wystawiony na sprzedaż - 7 marca 2025