Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
48% wilgotność
Wiatr: 9km/h WSW
H 20 • L 19
20C
Pon
14C
Wt
14C
Sr
16C
Czw
12C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeSiedmiu chętnych na budowę nowego parkingu przy Grudziądzkiej. Miasto musi dopłacić do inwestycji
parking_grudziadzka_park_and_ride_wizualizacja_UMB
10.05.2019 | 14:00

Siedmiu chętnych na budowę nowego parkingu przy Grudziądzkiej. Miasto musi dopłacić do inwestycji

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Wizualizacja parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej. Obiekt ma być oddany do użytku w 2022 roku.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Siedem firm zainteresowanych jest budową parkingu wielopoziomowego w sąsiedztwie budynków urzędu miasta przy ulicy Grudziądzkiej. Obiekt mogący pomieścić ponad pół tysiąca samochodów ma być gotowy w 2022 roku.

Termin składania ofert w przetargu przekładano kilkakrotnie, a ostatecznie otwarto je w minioną środę. Chęć realizacji inwestycji zgłosiło siedem podmiotów. Oferty opiewają na kwoty od niespełna 35 do ponad 55 milionów złotych. Najtańszą z nich złożyła firma Budimex, ale nawet jej propozycja znacząco przekracza pierwotnie zakładany przez miasto budżet – 23 mln złotych. Tyle że w minionych miesiącach, co zauważalne jest także w wielu innych postępowaniach, nastąpił znaczący skok cen na rynku budowlanym. Dlatego też miasto – aby przetarg rozstrzygnąć – będzie musiało do inwestycji dopłacić. Wszyscy oferenci zaproponowali siedmioletni termin rękojmi. Przetarg przeprowadzono w formule „Zaprojektuj i buduj”. „Wszystkie oferty zostaną teraz przeanalizowane i ocenione” – informuje bydgoski ratusz.

Zobacz również:

Park and ride po bydgosku. System potencjalnych błędów i wypaczeń

Według deklaracji miasta wielopoziomowy parking będzie elementem systemu park & ride (zaparkuj i jedź), ale nie jest tajemnicą, że będzie on w dużej mierze służył urzędnikom pracującym na Grudziądzkiej. Niemniej jednak, zagospodarowanie obecnego mało estetycznego placu parkingowego przy wydziałach bydgoskiego magistratu jest szansą na eliminację ruchu ze Starego Rynku oraz jego okolic (do 20 maja trwają konsultacje społeczne w sprawie organizacji ruchu na tym obszarze).

Budowa parkingu oznacza również powrót do tematu powstania ulicy Nowogrudziądzkiej. Równoległa do ul. Grudziądzkiej trasa dojazdowa ma umożliwić dostanie się do parkingu od strony skarpy po wjeździe przy sądzie rodzinnym i powstającym obok budynku Instytutu Pamięci Narodowej. Przy budynkach urzędu miasta ma powstać również przystanek autobusowy.

Planowany przy współudziale środków unijnych (z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) system park and ride w Bydgoszczy budzi sporo zastrzeżeń. Głównie – z powodu lokalizacji poszczególnych parkingów, z których większość zlokalizowana jest nie na obrzeżach miasta, ale w jego głębi. Władze miasta utrzymują jednak, że ulokowanie ich „przy ważnych węzłach transportowych pozwoli na wygodne przesiadki i kontynuowanie podróży do centrum komunikacją publiczną”. Pierwsze parkingi mają powstać przy węźle zachodnim (rondo Maczka), na Przylesiu oraz w Myślęcinku (Gdańska / Rekreacyjna). W ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej powstanie również parking na wysokości ulicy Lwowskiej.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KlientAdrianna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adrianna
Gość
Adrianna

Parking na dachu niszczy możliwość utworzenia jednego z najciekawszych punktów widokowych na miasto, z wieży ciśnień i przyległego jej terenu.

W normalnych miastach nie robi się na ani w pobliżu starówki parkingów na dachach budynków, niszcząc tym samym walory turystyczne.
Robi się za to analizy panoramy miasta i punktów widokowych.

Klient
Gość

Kolejny nie przemyślany Pomysł urzędników miejskich ………. albo szczyt głupoty PO po Wyborach Samorządowych 2018 ……… , kompletnie nie patrzą na skutki wpływu na środowisko Naturalne ……….. . Chyba ,że ktoś wziąl w łapę duże pieniądze ………. ?

Powiązane treści