Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Startuje realizacja Nowej Astorii. Przejęcie placu budowy już w tym tygodniu

Dodano: 30.07.2018 | 14:14
Astoria Bydgoszcz kompleks

Budowa nowej pływalni rusza w sierpniu.

Na zdjęciu: Wizualizacja nowego budynku basenu przy ulicy Królowej Jadwigi.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Prezydent Rafał Bruski podpisał umowę z konsorcjum firm Alstal-AGB Budownictwo na budowę Nowej Astorii. Realizacja obiektu potrwa do początku 2020 roku.

Nowa pływalnia w Bydgoszczy zostanie zrealizowana na miejscu zburzonego w zeszłym roku kompleksu Astorii, na który składała się hala sportowa i basen. Wizualizacje nowego obiektu pojawiły się we wrześniu 2016 roku – autorem projektu są architekci: Iwonna Wencius-Kowalska oraz pochodzący z Ukrainy Gennadii Donets.


CZYTAJ WIĘCEJ: Astoria w nowej odsłonie. Miasto pokazuje projekt kompleksu [WIZUALIZACJE]


Przetarg na wybudowanie nowego basenu ruszył 1 lutego. Otwarcie ofert nastąpiło 11 czerwca – w postępowaniu zgłosiły się dwa podmioty: konsorcjum firm Alstal i AGB Budownictwo, które zaproponowało wykonanie prac za 99 milionów złotych oraz konsorcjum Mostostalu Warszawa i SR Real Estate, które przedstawiło ofertę opiewająca na 136 milionów złotych. Po przyznaniu przez radnych dodatkowych środków z budżetu miasta na sfinansowanie kosztów inwestycji (miasto zakładało, że budowa basenu będzie kosztować 87 milionów złotych), wydział zamówień publicznych zdecydował się na wybranie tańszej propozycji.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Jakie baseny w Bydgoszczy będą otwarte w sierpniu?


W ramach nowego kompleksu powstanie 10-torowy basen o długości 50 metrów, z którego korzystać będą przede wszystkim sportowcy i uczniowie bydgoskich szkół. Zostanie on wyposażony w ruchomy pomost oraz mechanizm umożliwiający zmianę głębokości dna nawet do sześciu metrów. Dzięki temu obiekt ma też służyć celom rekreacyjnym czy treningom nurków. Poza pływalnią, w budynku znajdzie się również sala rozgrzewkowa, siłownia, odnowa biologiczna czy hangary na kajaki. Na trybunach będzie mogło zasiąść 450 osób.

Elewacja budynku powstanie ze szklanych, bezramowych powierzchni oraz częściami wykonanymi z architektonicznego betonu. Niektóre elementy zostaną zakryte stalowymi płytami cortenowymi. Przed budynkiem, od strony rzeki powstanie taras, w którym będą znajdowały się pomieszczenia z bezpośrednimi wyjściami na nabrzeżny bulwar. Wnętrza basenu również będą wykonane z elementów stalowych i płyt cortenowych.

Będą także strefy odnowy biologicznej – jacuzzi, sauny suche i mokre, a także basen do treningu indywidualnego, czyli „rwąca rzeka”. Umożliwia ona indywidualny dobór prędkości przepływu wody – podkreślił Rafał Bruski.


CZYTAJ WIĘCEJ: Nowa Astoria coraz bliżej. Ruszył przetarg na prace budowlane


Przejęcie placu budowy przez firmę Alstal nastąpi już w środę, 1 sierpnia. – Mamy 18 miesięcy na to, aby w pełni zrealizować roboty budowlane. Jako wykonawca twierdzę, że jest to najbardziej funkcjonalny obiekt w Polsce – podkreślił Dawid Osmólski, dyrektor ds. sprzedaży Alstalu. Miasto nałożyło na wykonawcę konieczność realizacji pewnych elementów w określonym czasie. Osmólski powiedział, jakie „kamienie milowe” musi postawić Alstal. – W pierwszym kwartale musimy zrealizować przyłączenie kanalizacji sanitarnej do ulicy Królowej Jadwigi. Po roku gotowy ma być cały węzeł centralnego ogrzewania wraz z zasilaniem elektrycznym. Na koniec trzeba będzie wykonać próbne rozruchy instalacji – opowiedział dyrektor. Wykonawca zapewnia, że budowa zakończy się do 31 stycznia 2020 roku.

Sławomir Gawinecki, członek zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Pływackiego stwierdził, że dzięki budowie pływalni przy Królowej Jadwigi lokalni sportowcy nie będą musieli podróżować w poszukiwaniu miejsca do treningu. – Będziemy mogli przygotować się do udziału w zawodach. W innych miastach wojewódzkich są już baseny 50-metrowe. Nie będziemy już musieli, jak do tej pory, wyjeżdżać na zgrupowania, co wiązało się z kosztami – podkreśla Gawiniecki.

Zarządzający obiektem Astorii Dariusz Białkowski, dwukrotny brązowy medalista igrzysk olimpijskich w kajakarstwie bardzo emocjonalnie podchodzi do realizacji nowego basenu. – Otwieramy nowy etap dla pływania w Bydgoszczy. Zdaję sobie sprawy, czego nam brakowało. Ten obiekt jest nam naprawdę potrzebny, zarówno dla sportu, jak i dla społeczeństwa. Dzielnica, w której znajduje się Astoria jest dzielnicą trudną. Jest tu masa młodzieży, która nie wie, co z sobą zrobić. Powstanie basenu może odciągnąć dzieciaki od przebywania w bramach czy siedzenia przy komputerach i tabletach – powiedział Białkowski. Były kajakarz liczy też na rozwój amatorskiego uprawiania tego sportu i wykorzystywania atutów Brdy. – Chcemy rozwijać kajakarstwo turystyczne. Astoria będzie stanicą dla kajaków. Zorganizujemy spływy po pięknej, górnej część Brdy – zapewnia Białkowski.

Prezydent zapowiedział też, że już niebawem rozpoczną się przygotowania do zagospodarowania terenu wokół nowego basenu. Zgodnie z planami urzędu miasta ma tam powstać strefa rekreacji, która ma być w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych. Wizja ma też zakładać oczekiwaną przez bydgoszczan reaktywację basenu odkrytego.

W tej chwili projektanci kończą wstępną koncepcję, którą w sierpniu przedstawimy mieszkańcom. We wrześniu i październiku odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie. Później zlecimy wykonanie projektu – zapewnia Bruski.

Błażej Bembnista