Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tramwaj na Szwederowo. Miasto rusza z projektem

Dodano: 01.12.2022 | 09:07

Na zdjęciu: Rusza przetarg na wykonawcę linii tramwajowej na Szwederowo.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Szwederowo zostanie połączone z centrum linią tramwajową. Ogłoszony został przetarg na nowy projekt.

Nowa linia tramwajowa na Szwederowie ma powstać między rondem Kujawskim a pętlą tramwajową przy ul. Bielickiej. Docelowo torowisko ma zostać wydłużone aż do ronda Grunwaldzkiego. W ramach tego zadania planowana jest również przebudowa pętli tramwajowej Las Gdański, gdzie powstaną m.in. ekologiczne wiaty z roślinami na dachach i dodatkowe perony. Te rozwiązania zostały wybrane po konsultacjach z mieszkańcami.

Pod nową linię tramwajową od wielu lat zarezerwowane były ulice Solskiego, Piękna, Szubińska i Kruszwicka. Po analizie, która zawierała również konsultacje z mieszkańcami, budowę linii tramwajowej w tej części miasta uznano za jeden z priorytetów.

Dwutorowa linia tramwajowa o długości 3,4 km zapewni lepsze połączenie Szwederowa, Górzyskowa i Błonia z centrum. Będzie ona również alternatywną trasą między Śródmieściem a Górnym Tarasem.

Inwestycja będzie realizowana etapami ze względu na jej dużą skalę. W pierwszej kolejności powstanie odcinek o długości 1,5 km między rondem Kujawskim a pętlą na ul. Bielickiej, wraz z wprowadzeniem torów w kierunku ul. Pięknej. W ramach zadania ul. Solskiego musi zostać dostosowana do przekroju dwujezdniowego z drogami rowerowymi, obustronnymi chodnikami i infrastruktury dla komunikacji publicznej. Wszystko musi być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Ogłoszony został przetarg na wykonawcę tego zadania. Przygotowanie kompletnej dokumentacji, wraz z decyzją ZRID i decyzją środowiskową, zajmie ok. 20 miesięcy. W ramach tego zadania zostanie również przebudowana pętla tramwajowa w Myślęcinku. Inwestycja ma zostać zrealizowana po uzyskaniu europejskich funduszy na perspektywę 2021-2027.

Obecnie ul. Solskiego jest częściowo dwujezdniowa i dwupasmowa, a częściowo jednojezdniowa. Tramwaje będą jeździć w pasie rozdzielającym jezdnie. Ma on być pierwszym zielonym torowiskiem w Bydgoszczy, na którym będzie mógł rosnąć trawnik lub rozchodniki. W ramach inwestycji powstaną również ścieżki pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych i nowe przystanki autobusowe i tramwajowe, które będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Przebudowane zostaną też fragmenty ulic dojazdowych do nowej trasy i cała podziemna infrastruktura.

Pętla tramwajowa pojawi się po północno-zachodniej stronie skrzyżowania ul. Solskiego z ul. Bielicką. Obecnie na części tego terenu znajdują się blaszane garaże. Realizację zadania ułatwią tory wyprowadzone z ronda Kujawskiego w kierunku Szwederowa, które powstały w ramach rozbudowy ul. Kujawskiej.

Rozbudowa sieci tramwajowej w Bydgoszczy wymaga również zmian na pętli Las Gdański. Zostanie ona wyposażona w dwa dodatkowe tory- jeden dla wsiadających, drugi dla wysiadających. Wiaty przystankowe zostaną zaprojektowane zgodnie ze standardami stosowanymi w Bydgoszczy. Projektanci będą musieli uwzględnić roślinność wkomponowaną w nowe wiaty przystankowe. Powstaną również nowe ławki i ogrodzenia. To zadanie, podobnie jak i to na Szwederowie, przewiduje liczne nasadzenia drzew i krzewów.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Judasz z PełO
Judasz z PełO
1 rok temu

Bruski niech już do końca swojej kadencji przestanie kombinować z nowymi wizjami wydawania pieniędzy miejskich i wpierw dokończy to co zaczął – mosty na Kazimierza Wielkiego których końca budowy nie widać. Planuje kolejny raz wydać setki milionów złotych na trasy, którymi raz na 30 minut pojedzie jedna linia tramwajowa. Wysiedlając przy tym wielu mieszkańców z mieszkania w Bydgoszczy. Czyżby kolejny znajomy deweloper budował w tej okolicy, że trzeba mu tworzyć nowomodną infrastrukturę do zwiększania cen mieszkań?

Ziuta
Ziuta
1 rok temu

Jestem za inwestycjami. Ktoś musi zacząć i oby ktoś inny dokończył.
Mosty i wiadukty też będą dokończone.

vlad
vlad
1 rok temu

a w którym miejscu na pasie miedzy jezdniami są budynki?