Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tramwaj na Szwederowo. Znamy wykonawcę projektu

Dodano: 20.02.2023 | 10:19

Na zdjęciu: Za kilka lat pojedziemy tramwajem na Szwederowo. Budowa linii rozpocznie się - przy dobrych wiatrach - około 2026 roku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej rozstrzygnął przetarg na projekt pierwszego odcinka linii tramwajowej na Szwederowo – od ronda Kujawskiego do Bielickiej. Prace wykona firma Progreg.

Nowa perspektywa unijna ma przynieść realizację zapowiadanej od kilku dekad linii tramwajowej na Szwederowo. Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy – pierwszy obejmie odcinek wzdłuż ulicy Solskiego od ronda Kujawskiego do Bielickiej (powstanie tam pętla), a drugi – od Bielickiej do ronda Grunwaldzkiego przez Piękną, Szubińską i Kruszwicką.

Pod koniec listopada 2022 roku Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na wykonawcę projektu pierwszego etapu – od przebudowanego ronda Kujawskiego do nowej pętli Bielicka. Postępowanie objęło też prace przygotowawcze do inwestycji w innej części Bydgoszczy, a mianowicie przebudowy pętli Las Gdański. W połowie stycznia drogowcy otworzyli oferty w przetargu. Chęć realizacji zadania wyraziło pięć firm: najtańszą ofertę złożyła spółka Sweco Polska (2,4 miliona złotych). Propozycja i tak przekroczyła budżet ZDMiKP na ten cel, wynoszący 1,8 miliona złotych.

Po miesiącu analiz propozycji przedsiębiorstw projektowych, ZDMiKP rozstrzygnął postępowanie. Linie tramwajową na Szwederowo stworzy firma Progreg. Jej oferta była o 100 tysięcy złotych wyższa od Sweco Polska, lecz jednym z kryteriów oceny było doświadczenie koordynatora projektu. Ten z firmy Sweco mógł pochwalić się pracą przy jednym zadaniu, a przedstawiciele pozostałych firm – w tym Progregu – przy trzech zadaniach. Projekt przebudowy pętli Las Gdański wykona natomiast spółka Cone, która zaproponowała najniższą cenę (485 tysięcy złotych).

– Przygotowanie kompletnej dokumentacji wraz z decyzją środowiskową i decyzją ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) ma zająć potencjalnemu wykonawcy około dwudziestu miesięcy – podkreśla rzecznik prasowy zarządu dróg Tomasz Okoński. Inwestycje na Szwederowie i Myślęcinku rozpoczną się zatem najwcześniej na przełomie 2025 i 2026 roku (wliczając czas niezbędny na przeprowadzenie przetargu na prace budowlane).

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDOWIE LINII TRAMWAJOWEJ NA SZWEDEROWO

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments