Bydgoszcz
13C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 14 • L 11
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaTrzy linie tramwajowe pojadą Kujawską! Znamy plan wielkich zmian w komunikacji
17.11.2020 | 11:29

Trzy linie tramwajowe pojadą Kujawską! Znamy plan wielkich zmian w komunikacji

Na zdjęciu: Na nowym torowisku pomiędzy jezdniami Kujawskiej odbyły się już pierwsze przejazdy testowe. Regularny ruch tramwajowy ma rozpocząć się 6 grudnia.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ujawnił szczegóły zmian w komunikacji po otwarciu torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Kujawskiej. Liczne uwagi mieszkańców złożone w konsultacjach znacząco nie wpłynęły na plan drogowców – tak jak ogłosili w wrześniu nową trasą pojadą trzy linie tramwajowe, a jedyną zmianą jest przestawienie numerów linii. Nieco więcej modyfikacji wprowadzono w proponowanym przez drogowców układzie linii autobusowych.

Konsultacje społeczne dotyczące nowego układu komunikacji publicznej w Bydgoszczy rozpoczęły się 18 września i trwały do 9 października. W środę, 16 września przedstawiciele urzędu miasta zaprezentowali wstępną koncepcje układu komunikacyjnego po otwarciu Kujawskiej – a także docelowo po otwarciu mostu tramwajowego przy Kazimierza Wielkiego. Była ona podstawą do składania uwag przez mieszkańców.

Dwa miesiące po rozpoczęciu konsultacji ZDMiKP ogłosił szczegóły nowego układu – już po uwzględnieniu wniosków ze strony społecznej. We wtorek, 17 listopada zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz i zastępca dyrektora transportu ZDMiKP Rafał Grzegorzewski przedstawili siatkę komunikacji miejskiej, która będzie obowiązywać od 6 grudnia.

TRAMWAJE

Wyjściowa propozycja drogowców nie uległa zmianie – poza jednym szczegółem. ZDMiKP (po sugestiach społecznych, m.in. ze strony Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego) zamienił numery linii 2 i 11. I tak:

  • Linia 2 – zostanie uruchomiona z Kapuścisk przez Kujawską do Lasu Gdańskiego
  • Linia 9 – zostanie skierowana z pętli Glinki przez Kujawską do pętli Rycerska
  • Nowa linia 11 – pojedzie trasą z Wyżyn przez Kujawską do pętli Bielawy

Linie będzie więcej, ale większość z nich będzie kursować jedynie co 20 minut. Docelowo – w 2023 roku, po wybudowaniu mostu tramwajowego pomiędzy Toruńską i Fordońską – linia 11 zostanie przedłużona z Wyżyn przez nowy most aż do Fordonu, na pętlę Niepodległości. Linia 7 zostanie natomiast przedłużona do pętli Łoskoń.

AUTOBUSY

  • Linia 53 pozostaje na dotychczasowej trasie
  • Linia 56 zostanie skrócona do pętli Glinki BFM
  • Linia 61 – pomimo licznych protestów mieszkańców Kapuścisk – zostaje skrócona z Osowej Góry do placu Kościeleckich. Drogowcy tłumaczą, że przychylili się do „wniosku rady osiedla Szwederowo”
  • Linia 79 zostaje przekierowana na Trasę Uniwersytecką do ulicy Wojska Polskiego. Potem wróci na stałą trasę. Wybrane kursy zostaną skierowane na ulicę Cmentarną. Jej częstotliwość zostanie zmniejszona.
  • Uruchomienie linii dowozowych 84 i 85 do parku przemysłowego. 84 będzie obsługiwać pętlę Kapuściska i Glinki, 85 zostanie uruchomiona z pętli Łęgnowo i będzie kursować ulicą Chemiczną.

Staraliśmy się uruchomić maksymalną liczbę połączeń w układzie gwiaździstym – wyjaśniał Grzegorzewski.


 

ZAPOZNAJ SIĘ Z WYJŚCIOWĄ PROPOZYCJĄ DROGOWCÓW DOTYCZĄCĄ ZMIAN W KOMUNIKACJI W ZWIĄZKU Z OTWARCIEM KUJAWSKIEJ


W konsultacjach złożono 666 wniosków, z czego zaakceptowano 134. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z konsultacji i zadowoleni z formy dyskusji z mieszkańcami – podkreślił Grzegorzewski podczas konferencji. Jak dodał, wnioski dotyczące innych rejonów miasta mają być wzięte pod uwagę podczas kolejnych zmian w komunikacji. – Im się także przyjrzymy – zapewniał.

Po uruchomieniu nowej siatki połączeń ZDMiKP przeprowadzi kolejne badanie opinii pasażerów. – Takie badanie zostanie przeprowadzone w okresie do 6 miesięcy od zmian w komunikacji – zapowiedział zastępca dyrektora transportu.

WIĘCEJ INFORMACJI W NOWYM ARTYKULE – Układ komunikacji po 6 grudnia. Wielkie zmiany na Górnym Tarasie [SCHEMATY]

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ktosiek
Ktosiek
10 miesięcy temu

Dla mieszkańców Wyżyn dodatkowa trzecia linia na Dworzec Główny i dodatkowa druga linia na Bielawy, ale na Osową Górę ani jednej. Nie doczekaliśmy się również bezpośredniej linii na Wilczak. Idźcie w chuj z taką inwestycją. Miało być lepiej, jest gorzej 🙁

Gugi
Gugi
10 miesięcy temu

Ktosiek,Ty naprawdę wierzyłeś że ZDMiKP liczy się ze zdaniem mieszkańców…Przecież Oni spełnieniają tylko rozkazy Pancernego Rafała

Jan
Jan
10 miesięcy temu

Co ile minut pojedzie autobus 79 nową trasą?

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu

Dziękuję za likwidację bezpośredniego połączenia Wyżyn ze Szwederowem. Dublowanie linii 79 i tramwaju nr 9 to jest wyczyn

Miedzynianka
Miedzynianka
10 miesięcy temu

Oczywiscie miedzyn gorny jest tylko po to zeby zasilac kase podatkami. I cicho siedziec! Czy wladze miasta myslą ze tu sami mobilni mieszkańcy? Odpowiem sobie sama – władze nie myslą. Wladze liczą pieniadze!😠 panie prezydencie zapamietamy przy urnach wyborczych!

Dana
Dana
10 miesięcy temu

Brawo Miasto Bydgoszcz za dyskryminacje osób niepełnosprawnych. Pasażerów przystanku Wyżyny przekierowaliście na tramwaje wysokopodłogowe.

Bushido
Bushido
10 miesięcy temu

Dlaczego maja cierpieć ludzie pracujący na toruńskiej /Łegnowie i zabierają linie nr 9 która fajnie łączy stomil Glinki nie ma drugiej takiej lini my z góry musimy łączyć dlaczego niech wezmą linie 3 zlikwidują co jedzie na dworzec a 9 zostawia w spokoju ci co układają plan są kompletnymi kretynami …. jest tylko 6 gdzie jeździ rzadko i tylko na dole ..wyrzyna ,kapusciska,Glinki musza cierpieć i kombinować i tak nic nie jest dopasowane ..

Kasia
Kasia
10 miesięcy temu

Zgadzam się linia nr 9 powinna zostać to co oni robią jest śmiechu warte nik nie liczy się ze zdaniem mieszkańców

Maria
Maria
10 miesięcy temu

A nadal nie ma połączenia Miedzynia z Czyzkowkiem i Osowa Góra.

Maria
Maria
10 miesięcy temu

Nadal nie ma połączenia Miedzynia z Czyzkowkiem i Osowa Góra.

Patryk
Patryk
10 miesięcy temu

Więcej rzadziej kursujących linii oznacza większy sens biletu 20-minutowego. W dobie kupowania biletów kartą płatniczą w pojazdach nietrudno je wprowadzić.

Witek
Witek
10 miesięcy temu

Jestem mieszkańcem ul Toruńskiej w pobliżu Ronda Bernardyńskiego i jestem b. zadowolony z proponowanego rozwiązania . Suoer Rafał , precz z Miedzyniem

Marek
Marek
10 miesięcy temu

Dlaczego zarząd nie pisze i jednocześnie kłamie na temat lini 68???? Zostanie drastycznie ograniczona czy ktoś tam myśli?

Marek
Marek
10 miesięcy temu

Pan Bruski znowu sztucznie będzie napełnial tramwaje kogo wy wybraliście na gospodarza miasta szok

Marek
Marek
10 miesięcy temu

Ludzie będą kombinować aby dojechać do pracy szkoły sklepu Ale Bruski jest dla ludzi przecież masakra jakaś obudzić się ludzie i wywieźć na teczce z tego ratusza i z zarządu drozd wszystkich

Marek
Marek
10 miesięcy temu

Czytając komentarze to nikt się nie liczy z mieszkańcami i jakie konsultacje masakra oszustwo ludzi

Marek
Marek
10 miesięcy temu

A dlaczego nie piszecie oszuści że 68 będzie drastycznie ograniczona nikt nie liczy się z ludźmi z Glinek i kapuścisk oraz wyżyn Brawo Bruski

Jadzia
Jadzia
10 miesięcy temu

A może tak 10 wydłużyć albo całkowicie zlikwidować.Po co mi tramwaj kierujący do 19 pracując do 21 albo od 9 A jadę na 6

Bydgoszczanka
Bydgoszczanka
10 miesięcy temu

Zdmikp niech zsynchronizuje rozkład przy ul.Stawowej. Linie A 56 i 62 oraz T 1 i 3 w stronę centrum. Mają gdzieś sugestie mieszkańców Miedzyń i Prądy. Poprawić rozkład jazdy.

Podróżnik
Podróżnik
10 miesięcy temu

Szkoda, że z Kapuścisk nie pojedzie bezposrednio tramwaj na Wilczak 😡

Edward
Edward
10 miesięcy temu

Wielu znawców na tym forum widzę. Każdy na swoją stronę próbuje grać. Najlepszy są przedstawicile Miedzyń. Mam pytanie – Czy konsultowaliśmy zmiany w transporcie w wyniku budowy trasy tramwajowej w ul. Kujawskiej, czy na ul. Macaszka może. Ludzie nie dajcie się zwariować.

Abc
Abc
10 miesięcy temu

Rada osiedla Szwederowo chciała skrócenia linii 61? Co za bzdury. Najlepsze połączenie Kap i szwederka

Maciej
Maciej
10 miesięcy temu

Pana Prezydenta wożą do pracy a dzieci zakończyły edukację na mapach więc nie potrzebna jest taka linia. Ludzie jak za długo mają władzę to obrastają w piórka czas na zmiany. Bo to kolejny nie udany pomysł włodarza naszego miasta, dla przypomnienia sprawa firmy ,,Komunalnik,, która nadal wywozi nieczystości w terminach jak im się podoba bardzo a władze miasta nic z tym nie robią chociaż są skargi. ,,Brawo ty,,

Powiązane treści