Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trzy linie tramwajowe pojadą Kujawską! Znamy plan wielkich zmian w komunikacji

Dodano: 17.11.2020 | 11:29

Na zdjęciu: Na nowym torowisku pomiędzy jezdniami Kujawskiej odbyły się już pierwsze przejazdy testowe. Regularny ruch tramwajowy ma rozpocząć się 6 grudnia.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ujawnił szczegóły zmian w komunikacji po otwarciu torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Kujawskiej. Liczne uwagi mieszkańców złożone w konsultacjach znacząco nie wpłynęły na plan drogowców – tak jak ogłosili w wrześniu nową trasą pojadą trzy linie tramwajowe, a jedyną zmianą jest przestawienie numerów linii. Nieco więcej modyfikacji wprowadzono w proponowanym przez drogowców układzie linii autobusowych.

Konsultacje społeczne dotyczące nowego układu komunikacji publicznej w Bydgoszczy rozpoczęły się 18 września i trwały do 9 października. W środę, 16 września przedstawiciele urzędu miasta zaprezentowali wstępną koncepcje układu komunikacyjnego po otwarciu Kujawskiej – a także docelowo po otwarciu mostu tramwajowego przy Kazimierza Wielkiego. Była ona podstawą do składania uwag przez mieszkańców.

Dwa miesiące po rozpoczęciu konsultacji ZDMiKP ogłosił szczegóły nowego układu – już po uwzględnieniu wniosków ze strony społecznej. We wtorek, 17 listopada zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz i zastępca dyrektora transportu ZDMiKP Rafał Grzegorzewski przedstawili siatkę komunikacji miejskiej, która będzie obowiązywać od 6 grudnia.

TRAMWAJE

Wyjściowa propozycja drogowców nie uległa zmianie – poza jednym szczegółem. ZDMiKP (po sugestiach społecznych, m.in. ze strony Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego) zamienił numery linii 2 i 11. I tak:

  • Linia 2 – zostanie uruchomiona z Kapuścisk przez Kujawską do Lasu Gdańskiego
  • Linia 9 – zostanie skierowana z pętli Glinki przez Kujawską do pętli Rycerska
  • Nowa linia 11 – pojedzie trasą z Wyżyn przez Kujawską do pętli Bielawy

Linie będzie więcej, ale większość z nich będzie kursować jedynie co 20 minut. Docelowo – w 2023 roku, po wybudowaniu mostu tramwajowego pomiędzy Toruńską i Fordońską – linia 11 zostanie przedłużona z Wyżyn przez nowy most aż do Fordonu, na pętlę Niepodległości. Linia 7 zostanie natomiast przedłużona do pętli Łoskoń.

AUTOBUSY

  • Linia 53 pozostaje na dotychczasowej trasie
  • Linia 56 zostanie skrócona do pętli Glinki BFM
  • Linia 61 – pomimo licznych protestów mieszkańców Kapuścisk – zostaje skrócona z Osowej Góry do placu Kościeleckich. Drogowcy tłumaczą, że przychylili się do „wniosku rady osiedla Szwederowo”
  • Linia 79 zostaje przekierowana na Trasę Uniwersytecką do ulicy Wojska Polskiego. Potem wróci na stałą trasę. Wybrane kursy zostaną skierowane na ulicę Cmentarną. Jej częstotliwość zostanie zmniejszona.
  • Uruchomienie linii dowozowych 84 i 85 do parku przemysłowego. 84 będzie obsługiwać pętlę Kapuściska i Glinki, 85 zostanie uruchomiona z pętli Łęgnowo i będzie kursować ulicą Chemiczną.

Staraliśmy się uruchomić maksymalną liczbę połączeń w układzie gwiaździstym – wyjaśniał Grzegorzewski.


 

ZAPOZNAJ SIĘ Z WYJŚCIOWĄ PROPOZYCJĄ DROGOWCÓW DOTYCZĄCĄ ZMIAN W KOMUNIKACJI W ZWIĄZKU Z OTWARCIEM KUJAWSKIEJ


W konsultacjach złożono 666 wniosków, z czego zaakceptowano 134. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z konsultacji i zadowoleni z formy dyskusji z mieszkańcami – podkreślił Grzegorzewski podczas konferencji. Jak dodał, wnioski dotyczące innych rejonów miasta mają być wzięte pod uwagę podczas kolejnych zmian w komunikacji. – Im się także przyjrzymy – zapewniał.

Po uruchomieniu nowej siatki połączeń ZDMiKP przeprowadzi kolejne badanie opinii pasażerów. – Takie badanie zostanie przeprowadzone w okresie do 6 miesięcy od zmian w komunikacji – zapowiedział zastępca dyrektora transportu.

WIĘCEJ INFORMACJI W NOWYM ARTYKULE – Układ komunikacji po 6 grudnia. Wielkie zmiany na Górnym Tarasie [SCHEMATY]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ktosiek
Ktosiek
3 lat temu

Dla mieszkańców Wyżyn dodatkowa trzecia linia na Dworzec Główny i dodatkowa druga linia na Bielawy, ale na Osową Górę ani jednej. Nie doczekaliśmy się również bezpośredniej linii na Wilczak. Idźcie w chuj z taką inwestycją. Miało być lepiej, jest gorzej 🙁

Gugi
Gugi
3 lat temu

Ktosiek,Ty naprawdę wierzyłeś że ZDMiKP liczy się ze zdaniem mieszkańców…Przecież Oni spełnieniają tylko rozkazy Pancernego Rafała

Jan
Jan
3 lat temu

Co ile minut pojedzie autobus 79 nową trasą?

Justyna
Justyna
3 lat temu

Dziękuję za likwidację bezpośredniego połączenia Wyżyn ze Szwederowem. Dublowanie linii 79 i tramwaju nr 9 to jest wyczyn

Miedzynianka
Miedzynianka
3 lat temu

Oczywiscie miedzyn gorny jest tylko po to zeby zasilac kase podatkami. I cicho siedziec! Czy wladze miasta myslą ze tu sami mobilni mieszkańcy? Odpowiem sobie sama – władze nie myslą. Wladze liczą pieniadze!? panie prezydencie zapamietamy przy urnach wyborczych!

Dana
Dana
3 lat temu

Brawo Miasto Bydgoszcz za dyskryminacje osób niepełnosprawnych. Pasażerów przystanku Wyżyny przekierowaliście na tramwaje wysokopodłogowe.

Bushido
Bushido
3 lat temu

Dlaczego maja cierpieć ludzie pracujący na toruńskiej /Łegnowie i zabierają linie nr 9 która fajnie łączy stomil Glinki nie ma drugiej takiej lini my z góry musimy łączyć dlaczego niech wezmą linie 3 zlikwidują co jedzie na dworzec a 9 zostawia w spokoju ci co układają plan są kompletnymi kretynami …. jest tylko 6 gdzie jeździ rzadko i tylko na dole ..wyrzyna ,kapusciska,Glinki musza cierpieć i kombinować i tak nic nie jest dopasowane ..

Kasia
Kasia
3 lat temu

Zgadzam się linia nr 9 powinna zostać to co oni robią jest śmiechu warte nik nie liczy się ze zdaniem mieszkańców

Maria
Maria
3 lat temu

A nadal nie ma połączenia Miedzynia z Czyzkowkiem i Osowa Góra.

Maria
Maria
3 lat temu

Nadal nie ma połączenia Miedzynia z Czyzkowkiem i Osowa Góra.

Patryk
Patryk
3 lat temu

Więcej rzadziej kursujących linii oznacza większy sens biletu 20-minutowego. W dobie kupowania biletów kartą płatniczą w pojazdach nietrudno je wprowadzić.

Witek
Witek
3 lat temu

Jestem mieszkańcem ul Toruńskiej w pobliżu Ronda Bernardyńskiego i jestem b. zadowolony z proponowanego rozwiązania . Suoer Rafał , precz z Miedzyniem

Marek
Marek
3 lat temu

Dlaczego zarząd nie pisze i jednocześnie kłamie na temat lini 68???? Zostanie drastycznie ograniczona czy ktoś tam myśli?

Marek
Marek
3 lat temu

Pan Bruski znowu sztucznie będzie napełnial tramwaje kogo wy wybraliście na gospodarza miasta szok

Marek
Marek
3 lat temu

Ludzie będą kombinować aby dojechać do pracy szkoły sklepu Ale Bruski jest dla ludzi przecież masakra jakaś obudzić się ludzie i wywieźć na teczce z tego ratusza i z zarządu drozd wszystkich

Marek
Marek
3 lat temu

Czytając komentarze to nikt się nie liczy z mieszkańcami i jakie konsultacje masakra oszustwo ludzi

Marek
Marek
3 lat temu

A dlaczego nie piszecie oszuści że 68 będzie drastycznie ograniczona nikt nie liczy się z ludźmi z Glinek i kapuścisk oraz wyżyn Brawo Bruski

Jadzia
Jadzia
3 lat temu

A może tak 10 wydłużyć albo całkowicie zlikwidować.Po co mi tramwaj kierujący do 19 pracując do 21 albo od 9 A jadę na 6

Bydgoszczanka
Bydgoszczanka
3 lat temu

Zdmikp niech zsynchronizuje rozkład przy ul.Stawowej. Linie A 56 i 62 oraz T 1 i 3 w stronę centrum. Mają gdzieś sugestie mieszkańców Miedzyń i Prądy. Poprawić rozkład jazdy.

Podróżnik
Podróżnik
3 lat temu

Szkoda, że z Kapuścisk nie pojedzie bezposrednio tramwaj na Wilczak ?

Edward
Edward
3 lat temu

Wielu znawców na tym forum widzę. Każdy na swoją stronę próbuje grać. Najlepszy są przedstawicile Miedzyń. Mam pytanie – Czy konsultowaliśmy zmiany w transporcie w wyniku budowy trasy tramwajowej w ul. Kujawskiej, czy na ul. Macaszka może. Ludzie nie dajcie się zwariować.

Abc
Abc
3 lat temu

Rada osiedla Szwederowo chciała skrócenia linii 61? Co za bzdury. Najlepsze połączenie Kap i szwederka

Maciej
Maciej
3 lat temu

Pana Prezydenta wożą do pracy a dzieci zakończyły edukację na mapach więc nie potrzebna jest taka linia. Ludzie jak za długo mają władzę to obrastają w piórka czas na zmiany. Bo to kolejny nie udany pomysł włodarza naszego miasta, dla przypomnienia sprawa firmy ,,Komunalnik,, która nadal wywozi nieczystości w terminach jak im się podoba bardzo a władze miasta nic z tym nie robią chociaż są skargi. ,,Brawo ty,,